Neděle, Srpen 18

Aktualizace softwaru u OnePlus: jak se firma stará o své starší modely?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

O čínské společnosti OnePlus toho na našich stránkách bylo již napsáno poměrně mnoho, a to převážně v souvislosti s představením nového modelu OnePlus 5. Před ním však předcházelo několik modelů, které společnost propagovala jako tzv. Flagship killers, tedy smartphony, které by měly zatopit dražší konkurenci, oproti které nabídnou stejné nebo lepší specifikace za nižší cenu. Výborné parametry produktu však jsou jedna věc, ale uživatelský zážitek dotváří i další věci, mezi nimi i to, jak se výrobce staví k softwarovým aktualizacím svých již vydaných telefonů. Jak se k této situaci staví právě OnePlus? Pojďme si to trochu rozebrat.

OnePlus One

Smartphone OnePlus One v roce 2014 dostal společnost na výsluní. Za částku okolo $400 telefon nabídl na svou dobu výborné specifikace, které nabídl o několik stovek dolarů levněji, než bylo bežné. Stal se proto velmi rychle velmi oblíbeným přístrojem. Přišel tehdy s něčím neobvyklým: komunitním systémem CyanogenMOD, který byl bežně rozšířený mezi lidmi, kteří si své smartphony rádi upravují pomocí rootu a CustomROM, ovšem to, že by tento systém nějaký výrobce nabídl přímo „z krabice“, bylo velmi neobvyklé. OnePlus One začínalo s CyanogenMODem na Androidu KitKat (4.4), později však kvůli neshodám s firmou Cyanogen OnePlus vyvinulo vlastní operační systém OxygenOS, díky kterému se OnePlus One postupem času oficiálně dostalo až na verzi Android 5 Lollipop, kde podpora skončila. Jednalo se tedy o posun vpřed pouze o jednu verzi operačního systému.

OnePlus 2

OnePlus 2 přišlo na trh v roce 2015 s Androidem 5.1 Lollipop, který byl později aktualizován na novější Android 6.0 Marshmallow. U OnePlus 2 firma svým uživatelům slíbila, že se z předchozího modelu poučila, a aktualizace na Android 7 Nougat model nemine. Po několika měsících marného čekání a spoustách dotazů však firma nakonec uvedla, že slíbená aktualizace na Nougat se konat nebude, a model končí na Androidu 6.0.1 Marshmallow. To spoustu uživatelů naštvalo. Není se čemu divit: že společnost nezvládne aktualizovat svůj první model tak, jak by měla, je jedna věc, ale to, že slíbila, že u dalšího modelu situaci napraví, a poté svůj slib odvolala, je věc druhá. Vůči zákazníkům je to jistě nefér chování a není se čemu divit, že tato zpráva vyvolala spoustu negativních reakcí a otázek, zda má smysl si smartphone této značky s tímto přístupem vůbec kupovat.

OnePlus 3 a 3T

OnePlus 3 byl představen v červnu 2016, na trh se dostal s Androidem 6.0.1 Marshmallow, stejně jako vylepšený model 3T, který společnost představila v listopadu téhož roku. Oba modely již obdržely aktualizaci na Android 7 Nougat. OnePlus však opět slibuje, že se z předchozích let již poučilo, a že modely 3 a 3T dostanou Android 8 (zatím ještě nedokončenou verzi operačního systému) hned, jak to bude možné. Pokud by se společnost opravdu poučila a slíbený update přinesla, bylo by to jistě dobře a fanoušci by byli spokojeni. Někteří však vzhledem k předchozím letům a nedodrženým slibům již vyjadřují pochyby o tom, zda společnost svůj slib tentokrát opravdu dodrží.

OnePlus 5

Zatím nejnovějším přírůstkem do rodiny smartphonů OnePlus je model OnePlus 5. Ten byl představen přibližně před týdnem, a běží na Androidu 7.1.1 Nougat. To, že dostane následující verzi Androidu, je téměř jisté. Jak se však společnost postaví k aktualizacím na další verzi, je však zatím ve hvězdách.

Situace u jiných výrobců

Situace s aktualizacemi Androidu obecně je často velmi kritizovaným tématem, kdy je často kritizováno to, že spousta starších telefonů často zůstane na starší verzi operačního systému jen proto, že výrobce zkrátka neuvolnil aktualizaci. To způsobuje problém, kdy je celá platforma výrazně roztříštěna a vývojáři aplikací musejí vyvíjet aplikace kompatibilní i se zastaralými verzemi operačního systému, protože jen malé množství uživatelů má na svém smartphonu aktuální verzi. V současné době má aktuální verzi systému Android (7.x Nougat) pouze 9,5% aktivních zařízení, přičemž další verze je již v přípravě.

Podíl jednotlivých verzí Androidu mezi lidmi

Problém je způsoben tím, že většina výrobců využívá ve svých přístrojích tzv. uživatelskou nastavbu, kterou je třeba s každou novou verzí systému předělávat a optimalizovat. Proto se nezřídkakdy stává, že výrobce si řekne, že se mu vývoj nového systému pro starý hardware zkrátka nevyplatí, a update nevydá. U většiny vlajkových lodí je však běžné vydat alespoň jednu, častěji však 2 majoritní aktualizace, které posunou verzi Androidu na další verzi. Ve střední či nižší třídě je však situace horší: často se stává, že levnější model dostane pouze jednu výraznou aktualizaci, někdy se však stává, že telefon zůstane až do konce svého životního cyklu neaktualizovaný, na verzi systému, se kterou přišel na trh.

V minulosti byla proto mezi uživateli, kteří vyžadují rychlé aktualizace, oblíbena přístrojová řada Nexus, kterou spravoval sám Google. Díky tomu měli uživatelé nejnovější verzi systému vždy mezi prvními, a bylo zaručeno, že se k nim dostanou i další verze. Například model Nexus 6, který byl představen v roce 2014 s Androidem 5.0 Lollipop, byl aktualizován po 3 roky, a na začátku letošního roku skončil na verzi 7.1.1. Bezpečnostní updaty, které Google vydává každý měsíc, však telefon dostává stále. Řada smartphonů Nexus byla však ukončena a nahrazena řadou Pixel, u které Google garantuje přinejmenším dvouletou podporu.

 

Zdroje: Androidcentral.com, Techradar.com, developer.android.com

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Už od mala se zajímám o mobilní technologie, obzvláště mobilní telefony. Postupem času jsem zakotvil u OS Android, který spokojeně používám dodnes. V současnosti jsem studentem telekomunikací. Jsem také vášnivý cyklista.

Zanechte odpověď