Středa, Únor 19

Apple čelí velké žalobě. „Motýlím“ klávesnicím přestávají fungovat tlačítka

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Renomovaná právnická firma Girard Gibbs se chce postavit proti Applu a ochránit tak jeho zákazníky před možnou tučnou platbou za novou klávesnici do MacBooku.

V roce 2015 totiž Apple společně s 12″ MacBookem představil nový typ klávesnice, který pojmenoval Butterfly keyboard (v dosl. překladu – motýlí klávesnice). Dle Applu má být až 4x citlivější, než běžná „nůžková“ klávesnice a zároveň je její mechanismus mnohem menší, což Applu umožňuje vyrábět tenčí MacBooky. Později se tento typ klávesnice dostal i do řady MacBook Pro.

Nyní si však desítky tisíc nespokojených zákazníků stěžují, že jim přestávají fungovat jednotlivá tlačítka či se při jednom stisku daný znak napíše několikrát, což znemožňuje správnou a kompletní funkčnost jejich MacBooku. Apple však mlčí a pouze rutinně ve svých obchodech nabízí poměrně drahou výměnu za novou klávesnici, kterou ovšem po krátké době pravděpodobně opět postihne stejný problém.

Dle právnické firmy Girard Gibbs je problém způsoben špatným desginem mechanismu, o kterém ale Apple předem věděl, přesto se rozhodl ho použít. Stačí, aby se pod klávesu dostal sebemenší drobek či nečistota a tlačítko již nemusí správně fungovat.

O tomto problému se rozpovídal taktéž známý pozáruční technik zařízení Apple – Louis Rossmann, který neustále kriticky upozorňuje na kvalitu výrobků Apple, kdy v některých případech zákazník zaplatí přes třicet tisíc korun za notebook a dostane takový, který je na tom svoji kvalitou srovnatelný s těmi nejdostupnějšími.

Ve videu také upozorňuje na špatnou opravitelnost, jelikož u většiny ostatních notebooků stačí odšroubovat několik málo šroubků a celá klávesnice může být vyměněna. U MacBooků je potom třeba kompletně odseparovat nalepený akumulátor a demontovat celou základní desku. Poté je třeba násilím klávesnici vylámat z těla a složitě namontovat novou. Náhradní díly jsou oproti notebookům jiných značek také značně předražené. Cestou domácího kutění si tedy MacBook opraví jen málokdo.

Pro americké zákazníky Applu tedy právnická firma Girard Gibbs nabízí bezplatné řešení problému. A že zájem určitě je, ještě před tím, než se problému, zřejmě pro zviditelnění, chopila tato firma, na portálu change.org za několik málo dní podepsalo petici proti Applu přes dvacet tisíc lidí. Problém se tedy rozhodně netýká malého počtu zařízení a je otázkou, jak se Apple k celé věci postaví.

Zdroj: 9to5mac, Girard Gibbs

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď