Čtvrtek, Září 19

Apple iPhone slaví 10 let. Pojďme nahlédnout do historie

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Před deseti lety, 29. června 2007, se začal prodávat první, originální a pro některé legendární generace zařízení iPhone, které je dnes naprosto běžnou součástí života milionů lidí na světě. Nyní již zesnulý, Steve Jobs, tehdy na pódiu Macworld Expo 2007 změnil celý pohled na mobilní telefony.

iPhone byl ve své době svými funkcemi a provedením naprosto unikátním zařízením. Nabídl velký 3,5″ displej, marně byste hledali fyzickou klávesnici, první verzi iOS, která byla kompletně navrhnutá na ovládání pouhými dotyky a podporu více dotyků najednou. Někteří analytici tento počin Applu označili za propadák, avšak realita je taková, že firmu Apple vyšvihnul iPhone mezi nejhodnotnější firmy na světě.

Stejně jako dnes, přestože se nový iPhone ještě ani neprodával, davy propadaly panice. Na iPhone se čekaly fronty několik dní před prodejem a již po začátcích prodeje se začaly objevovat první spekulace o „iPhonu 2“. V 18h San Francisského času již začlali vycházet z 164 Apple Storů a AT&T prodejen první majitelé nového iPhonu. Ten den zůstaly Apple Story otevřené až do půnoci. Pro zajímavost – v říjnu 2008 Apple dosáhl svého interního cíle. Prodal 10 milionů iPhonů. Dnes se však Apple po deseti letech může chlubit miliardou prodaných iPhonů.

Když Steve Jobs toto zařízení představoval, prezentoval ho jako jeden revoluční produkt, který kombinoval a vylepšil stávající zařízení. iPhone byl vlastně iPodem se širokoúhlou obrazovkou, mobilním telefonem a internetovým komunikátorem v jednom.

iPod, telefon a internetový komunikátor. Dochází Vám to? Nemluvím tu o separátních zařízeních. Je to součástí jednoho zařízení. Nazýváme ho „iPhone“. – Steve Jobs, 2007

Po těch letech, iPhone rozhodně nesupluje tři zařízení, nýbrž o mnoho více. Již to není pouze iPod, telefon nebo internetový komunikátor, ale také výborný fotoaparát typu „namiř a foť“, videokamera, GPS navigace, skener, přenosná herní konzole, náhražka peněženky, e-book čtečka, televize, noviny, svítilna a spoustu dalších.

iPhone již není pouze více než náš denní parťák, stal se součástí našich denních životů. – Tim Cook, 2016

Jedno ale víme jistě. Ať milujete nebo nenávidíte tuto značku, nikdo ji nemůžeme upřít, že díky ní vypadají dnešní telefony tak, jak vypadají a že fungují tak, jak fungují. Přestože již momentálně Apple není největším vůdcem inovací, má stále co říct a především toho nejvíce řekl se svým prvním iPhonem.

 

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď