Středa, Červen 3

Apple představil iPhone 8. Na co se můžeme těšit?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ikonická americká společnost Apple na své dlouho očekávané konferenci odhalila řadu nových produktů. Představena byla nová bezdrátová nabíječka Apple AirPower, nová generace chytrých hodinek Apple Watch nebo chytré televize Apple TV. Hvězdami večera však byly nové iPhony, o kterých se mluvilo a spekulovalo měsíce před jejich představením. Letos jsme se dočkali hned tří nových iPhonů, což je u Applu nezvyklé. Nové iPhony 8 a 8 Plus nahradí loňskou dvojici 7 a 7 Plus, zatímco futuristicky vyhlížející iPhone X se snaží nastínit budoucnost, kterou se značka vydá v následujících letech.

Letošní keynote (jak Apple svou konferenci nazývá) se konala v nově otevřeném sídle společnosti zvaném Apple Park, konkrétně pak v části, která slouží jako divadlo věnované Stevu Jobsovi – Steve Jobs Theater. Na začátku keynote se zástupci společnosti zmínili o filozofii a cílech Steva Jobse, které v genech společnosti stále zůstávají, svých obchodech Apple Retail Store, nebo programech, které společnost svým fanouškům přináší, jako např. Today at Apple. Poté přišlo na řadu představení nových produktů, na které všichni netrpělivě čekali. Po hodinkách Apple Watch nebo televizi Apple TV přišly na řadu očekávané iPhony.

Apple Park

Apple Park

iPhone 8 a 8 Plus – evoluce zavedených standardů

Apple, jak se očekávalo, letos přeskočil model 7S, a přešel rovnou na číslo 8. Zda chtěl srovnat krok s číselným značením svého konkurenta, korejského Samsungu, který má v nabídce letos vlajkové modely Galaxy S8 a Galaxy Note 8, nebo inovace v nové generaci iPhonů považuje za natolik markantní, že si zaslouží nové číslo, se asi nedozvíme. Jisté však je, že dvojice iPhone 8 a 8 Plus bude oproti iPhonu X cílit na konzervativnější uživatele, kteří si nepotrpí na nejnovější módní výstřelky, ale dají přednost tradičně vypadajícímu telefonu, který je však po technické a funkční stránce zase o krok dál, než byly loňské modely.

„iPhone 8 a iPhone 8 Plus jsou novou generací iPhonu, která vylepšuje vše, co na iPhonu milujeme“ – Philip Schiller, senior viceprezident celosvětového marketingu ve společnosti Apple

V čele inovací u iPhonu 8 nestojí ani tak nové funkce. jako je např. podpora bezdrátového nabíjení standardu Qi, ale spíše vylepšení stávajících funkcí a užitečných vlastností. Nový iPhone by měl vydržet na jedno nabití o 2 hodiny používání déle, než iPhone 7, jeho reproduktory by měly být o čtvrtinu hlasitější a mít výraznější basy. Samozřejmě došlo i na vylepšení procesoru, který se nově nazývá A11 Bionic.

Procesor je nově šestijádrový, přičemž dvě jádra jsou výkonná, a zbylá čtyři kladou důraz na nízkou spotřebu energie. Samozřejmě opět došlo na hru s čísly, kdy Apple uvádí, že výkonná jádra jsou o 25% výkonnější než u iPhonu 7, a čtyři úsporná jádra dokonce až o 70%. Grafická jednotka (GPU) je o 30% výkonnější. Nový je i čip pro zpracování obrazu, který by měl napomoci kvalitnějším snímkům z fotoaparátu.

Fotoaparát má 12MPx, přičemž u iPhonu 8 Plus jsou 12MPx fotoaparáty dva vedle sebe. Jeden je standardní, druhý nabízí dvojnásobný optický zoom. Oba modely nabízejí optickou stabilizaci obrazu, model 8 Plus však jen u širokoúhlého snímače. Snímače jsou kryty safírovým sklem a je jim k dispozici čtyřtónová přisvětlovací LED dioda. Kvalitnějším snímkům by měl pomoci i nový barevný filtr. Přední kamerka dokáže pořizovat 7MPx selfie a natáčet video ve FullHD rozlišení při 30 snímcích za sekundu.

Nově lze hlavním fotoaparátem natáčet 4K video při 60 snímcích za sekundu a slow-motion video se 240 snímky za sekundu v rozlišení FullHD.

iPhone 8 Plus navíc díky dvěma fotoaparátům nabízí nový potrétní režim, který dokáže nejen rozmazat pozadí za fotografovanou osobou, ale i jej zcela vymazat. Snímek poté vypadá, jako by byl pořízen v profesionálním atelíéru.

Telefony jsou stále vodě a prachu odolné podle specifikace IP67. Z designové stránky se toho mnoho nezměnilo: displej je stále krytý tvrzeným sklem Gorilla Glass, boky jsou ze slitiny hliníku. Nově je však i zadní strana ze skla, nejspíše kvůli tomu, aby bylo umožněno zabudovat bezdrátové nabíjení.

Displeje telefonů se od předchozích generací téměř nezměnily. Stále jde o IPS LCD panely s podporou 3D touch, menší model disponuje displejem o rozlišení 1334×750 pixelů a jemností 326 ppi, větší model má 5,5″ displej o rozlišení 1920×1080 pixelů s jemností 401 ppi, tedy stejně, jako předchozí modely. Udávaný maximální jas je 625 cd/m2.

Smutnou novinkou je, že Apple ke svým iPhonům stále přibaluje slabý adaptér, který do iPhonu posílá proud 1A při napětí 5V, tedy výkon 5W. Abyste tedy využili rychlé nabíjení, které nové iPhony podporují, budete muset investovat do silnější nabíječky.

iPhony 8 a 8+ budou na našem trhu k dostání v 64GB a 256GB paměťových variantách ve stříbrné, zlaté a vesmírně šedé barvě.

Základní 64GB verze iPhonu 8 vyjde na 20 990 Kč, 256GB varianta na 25 490 Kč. Za větší model v menší paměťové variantě zaplatíte 23 990 Kč, model s větší pamětí bude stát 28 490 Kč. iPhony 8 a 8 Plus se u nás začnou prodávat 29. září.

 

Zdroj: Tisková konference Apple, Apple Newsroom

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Už od mala se zajímám o mobilní technologie, obzvláště mobilní telefony. Postupem času jsem zakotvil u OS Android, který spokojeně používám dodnes. V současnosti jsem studentem telekomunikací. Jsem také vášnivý cyklista.

Zanechte odpověď