Pátek, Květen 29

AVACOM Prisma AL-10: Nabíjení rychle a zběsile

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Trh je powerbankami přímo přesycený a pokud si chce případný zájemce vybrat, prakticky vybírá jen na základě kapacity, možná vzhledu. AVACOM, přední český výrobce akumulátorů především do notebooků, přišel na trh s vlastními powerbankami, které nabídnou rychlonabíjení v obou směrech.

Obsah balení

Powerbanka mi dorazila v obligátním balení s malým plastovým okénkem, přes které je vidět barva powerbanky. V něm se kromě zařízení samotného nacházel také zhruba 20cm bílý USB kabel s microUSB koncovkou, malá redukce z USB-C na micro USB a velmi stručný návod a popis k používání powerbanky.

Zajímavostí je, že redukce z USB-C není vůbec zmíněná v obsahu balení, avšak na stránkách výrobce, kde si můžete zboží rovnou zakoupit, se na produktových fotografiích nachází. Bude tedy i ve Vašem balení. Přestože se powerbanka nabíjí prostřednictvím microUSB konektoru, redukce je vhodná právě v okamžiku, kdy chcete nabíjet dvě zařízení současně, či se může hodit v případě nouze, když u sebe nemáte USB-C kabel a potřebujete si nutně nabít třeba telefon s USB-C. Redukce je však velmi malá a doporučuji ji nosit například v peněžence či na bezpečném místě u sebe, jelikož se mi ji podařilo za dobu testování někde vytratit.

Vzhled

AVACOM Prisma AL-10 rozhodně nevypadá jako jeden z dalších tuctových záložních zdrojů do kapsy. Celé její tělo je kovové a to buď v černé či zlaté variantě. Já jsem testoval zlatou variantu a musím uznat, že powerbanka vypadá opravdu bytelně, což se mi v praxi potvrdilo. Vzhledem k tomu, že powerbanku využívám opravdu aktivně a nosím ji neustále u sebe na dně přeplněného batohu, jsou pro mě tyto zdroje spíše spotřebním zbožím.

Powerbanka AVACOM však drží jak kámen. Při manipulaci s telefonem jsem powerbanku omylem strhl na zem a spadla zhruba z 1,5m výšky na tvrdý betonový chodník. Čekal jsem velmi zdeformované kovy, sedřenou barvu a prasklý plast, který se nachází na malé části vpředu a vzadu, kde se nachází konektory a popis zařízení. Do teď jsem však nezjistil, na jaký rok powerbanka spadla a to rozhodně oceňuji.

Zpracování je tedy na špičkové úrovni. Kovová konstrukce však přináší také dvě menší nevýhody a to je zvýšená hmotnost, která činí 270g, a velmi rychlé poškrábaní kovu. Tato skutečnost mi však příliš nevadí, ale pro ty, kteří by chtěli škrábance minimalizovat, rozhodně doporučuji sáhnout po zlaté variantě, jelikož na té nejsou tolik zřetelné, jako by byly na černé.

Konektorová výbava a výkon

Zde AVACOM rozmanitosti meze nekladl. Na předním panelu se totiž nachází porty USB-C, microUSB a také USB-A. Dále se zde nachází čtyři indikační LED diody, které informují o stavu nabití powerbanky. Ty svítí po celou dobu nabíjení buď powerbanky či při nabíjení smartphonu z powerbanky. Platí, že čtyři diody = 100% nabití, tři diody 75% nabití,…

K LED diodám mám menší výhradu, jelikož svítí až příliš intenzivně a jelikož powerbanku nabíjím převážně na nočním stolku přes noc, osvětlovala mi celou ložnici a musel jsem ji něčím překrýt. Co se týká nabíjení powerbanky, to probíhá přes microUSB či USB-C konektor. Powerbanka podporuje standardy Qualcomm Quick Charge 2.0 a 3.0, Asus BoostMaster a Samsung Adaptive Fast Charging jak pro vybíjení, tak pro nabíjení. Nabití velkého 10000mAh  akumulátoru uvnitř powerbanky je tak otázkou cca 3 až 3,5 hodin, což je velmi dobrý čas a konkurenční powerbanky bez této technologie stejnou kapacitu nabíjí běžně až za dvojnásobnou dobu.

Nabíjení smartphonů probíhalo také za použití těchto technologií rychlého nabíjení. Zkusil jsem například Nexus 6 s akumulátorem o kapacitě 3220mAh. Ten se nabil za 1h a 28 minut, což je na tak velký akumulátor velmi slušná hodnota. Powerbanka ho zvládla nabít zhruba dvakrát (podruhé se nabíjení zastavilo na 80%), což je pro běžné využití zcela dostačující a než byste stihli všechnu energii vybít, určitě se již k zásuvce dostanete. Dále jsem zkusil telefon Sony Xperia Z5, který se nabíjel rychlostí zhruba 2% za minutu, což je podobné jako u Nexusu.

Rychlé nabíjení je v powerbankách dle mého skvělá funkce a vyplatí se za ni připlatit, pokud to Vaše zařízení umožňuje. Jelikož s telefonem neustále někam chodím, musím mít powerbanku při nabíjení v kapse a nemám rád, když mi někde z kalhot trčí USB kabel. S touto powerbankou potřebný „džus“ telefonu dolijete velmi rychle a tak tato nepříjemnost víceméně odpadá.

 

Pozor na to, který z konektorů využijete. Z USB-C konektoru totiž dostanete až 3A při 5V bez technologie rychlého nabíjení. Pokud máte zájem rychle nabíjet, musíte použít USB-A konektor. Z něj bez použití rychlého nabíjení dostane už jen 2,4A při 5V. Také je třeba zmínit, že když využijete rychlého nabíjení z USB-A konektoru, nelze současně nabíjet z USB-C konektoru.

Powerbanka má také řádku ochranných prvků a rozhodně se nemusíte bát ji používat. Při připojení dvou zařízení najednou umí powerbanka při 5V dodávat proud až 3A. Pokud však dojde k přetížení, powerbanka několikrát spustí a vypne napájení, aby odhalila, které ze dvou zařízení je náročnější a to odpojí. Po dobití méně náročného zařízení powerbanka dobije to náročnější. Stejně tak si powerbanka hlídá teploty, jelikož při používání rychlého nabíjení o vyšším napětí, vše se více zahřívá, což pro akumulátory není dobré.

Při překročení 45°C powerbanka vypne rychlé nabíjení a inteligentně upravuje nabíjecí výkon. Pokud by se i přes to teplota přehoupla přes 55°C, nabíjení se úplně vypne a opět započne ve chvíli, kdy se teplota sníží. Líbilo se mi, že powerbanka automaticky spustila nabíjení při připojení telefonu a po jeho nabití se automaticky vypnula. Nestane se tak, že již půl hodiny „nabíjíte“ telefon, u kterého jste zapomněli zapnout powerbanku. Stejně tak i po jeho nabití se mi u několika powerbanek stalo, že zůstaly zapnuté a přes noc se dokázaly vybít, což u AVACOM Prisma AL-10 nehrozí.

Závěr

AVACOM Prisma AL-10 můžu po intenzivním testu označit za krásnou, velmi bytelnou a ochranami nabitou powerbanku. Líbila se mi možnost rychlého nabíjení a vysoké výstupní, ale také vstupní výkony. Co trochu zamrzí je hmotnost, velmi intenzivní LED diody a absence technologie rychlého nabíjení pro Huawei a Honor telefony – Huawei Fast Charge i Huawei Supercharge, což je pro pro mě, jakožto uživatele Honoru 8 a Huawei P10, trochu smůla.

Rozměry [mm]

140 × 75 × 14

Hmotnost [g]

270
Integrovaný akumulátor

10 000mAh, Li-Pol 3,7V

Vstupy

microUSB 5V/2A (rychlé nabíjení), USB-C 5V/2,4A (rychlé nabíjení)

Výstupy

USB-A 5V/2,4A (rychlé nabíjení), USB-C 5V/3A

Technologie rychlonabíjení

Qualcomm Quick Charge 2.0 + 3.0, Asus BoostMaster, Samsung Adaptive Fast Charging

Parametry rychlonabíjení

6,5V-9V/2A nebo 9V-12V/1,5A

AVACOM Prisma AL-10

8.5

Celkové hodnocení

8.5/10

Klady

  • Zpracování
  • Rychlonabíjení
  • Výkon
  • Konektorová výbava
  • Komplexní systém ochran

Zápory

  • Mírně vyšší hmotnost
  • Intenzivní LED diody
  • Absence podpory rychlonabíjení Huawei
  • Lehce vyšší cena
Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď