Středa, Červen 3

BML cShot3 4K: Maskované 4K za málo peněz

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mladá a poměrně málo zavedená společnost BML přichází na náš trh s akčními kamerami řady cShot. Ze tří modelů 1, 3 a 5 jsem vyzkoušel ten prostřední, který je paradoxně levnější, než model 1.

Firma se na svých webových stránkách neprezentuje a tak vám ji nemohu více přiblížit. Firma je to však mladá a zkratka BML značí better.more.louder (v doslovném překladu „lepší.více.hlasitěji“).

Prvně bych chtěl zmínit skutečnost, na kterou jsem narazil na e-shopu výrobce, kde je mnou testovaná kamera cShot3 4K nabízená za 1990kč, přestože model cShot1 je nabízen za 2290kč. Technické parametry a vlastnosti obou kamer včetně fyzického provedení je naprosto stejné. Jediný rozdíl je v obsahu balení, kdy u levnějšího modelu cShot3 4K nabízí BML mnohem bohatší balení na příslušenství, než u dražšího modelu cShot1.

Obsah balení

Výrobci nejdostupnějších akčních kamer povětšinou nepřidávali do balení velké množství příslušenství a následně případně profitovali na jeho samostatném prodeji. To se však tohoto modelu netýká a za danou cenu toho v balení nalezneme opravdu mnoho.

Kromě samotné kamery BML cShot 4K, jednoho 900mAh akumulátoru, microUSB kabelu pro nabíjení a přenášení záznamů a nabíječky se v balení dále nacházelo toto příslušenství:

 • Voděodolný obal
 • Dálkový ovladač
 • Držák na trubku
 • Rám pro použití bez vodotěsného pouzdra
 • J mount pro možnost naklánění kamery při uchycení na helmu, trubku, auto,…
 • Fast plug-in pro rychlé upevnění kamery
 • Quick clip mount
 • Rovný samolepící držák
 • Rovný samolepící držák se stativovým závitem
 • 3-axis konektor
 • Adaptér na stativ
 • Univerzální pásky se suchým zipem
 • Náhradní 3M samolepky
 • Stahovací pásky
 • Náhradní dvířka k voděodolnému krytu
 • Ocelové lanko
 • Utěrka z mikrovlákna
 • Uživatelská příručka

Především kvituji dálkový ovladač, který by měl být voděodolný také, avšak výrobce tuto skutečnost nedoložil. Můj kousek s kamerou bohužel nefungoval kvůli vybité baterii, kterou jsem se rozhodl vyměnit. Ovladač drží pohromadě čtyři malé křížové šroubky, které mi odhalily špatně nalepené a pochybně vypadající těsnění. Pokud by vám tedy ovladač zmoknul, pravděpodobně se s ním můžete rozloučit.

To ale neplatí o vodotěsném pouzdru, jehož klipsna je dvojnásobně pojištěna, tudíž se nemůže stát ani omylem, že byste například v dešti či pod vodou kryt omylem otevřeli. Ke krytu mám, jako obvykle, opět výtku, jelikož se plastové pouzdro za první měsíc testování výrazně poškrábalo v oblasti displeje. Polehčující je alespoň okolnost, že oblast čočky není vyboulená jako na kameře samotné a poškrábat ho tak bude složitější.

Přibalené 3M pásky jsou opravdu silné. Držák na kameru jsem si přilepil na auto a ani při rychlostech nad 100km/h se kamera ani nepohnula.

Prohlídka kamery

Na přední straně kamery nalezneme 2“ LCD displej, jehož rozlišení a podání je na dané poměry v pořádku. Nalevo od něj se nachází dvě stavové diody, které indikují zapnutí, nabíjení a nahrávání. Další dioda, která indikuje nahrávání videa, se nachází na horní straně, hned vedle tlačítka spouště a potvrzování v jednom.

Na levé straně se nachází veškerá konektorová výbava. Tu čítá microUSB konektor pro nabíjení kamery a přenášení dat z paměťové karty microSD až do velikosti 64GB, která se vkládá hned vedle. Pod microUSB konektorem se nachází ještě microHDMI konektor pro propojení kamery s monitorem či televizí pro přímou prezentaci záběrů velkoplošně. Propojovací kabel je však nutné dokoupit samostatně. Na této straně při bližším průzkumu objevíte i malý mikrofon, jehož kvalita je nevalná a při zavření kamery do pouzdra je prakticky nemožné cokoli slyšet. Jelikož ale k záběrům většinou dodáváme hudební podklad, nevidím to jako až tak velký problém.

Na pravé straně se nachází reproduktor nevalné kvality a ovládací tlačítka nahoru a dolů. Ty slouží pro navigaci v nastavení a při delším podržení tlačítka nahoru se vyvolá nastavení WiFi pro možnost spárování telefonu s kamerou. To lze přes aplikaci pro Android či iOS. Aplikace je bohužel stále připravovaná, tudíž jsem ji nemohl otestovat.

Na zadní straně se nachází vyboulená čočka za čipem Sony IMX179, která vystupuje nad tělo kamery a tak hrozí její poškození nebo rozbití. Ta má úhel záběru 170°. Vedle čočky se pak ještě nachází tlačítko pro zapnutí/vypnutí kamery a přepínání módů, které si popíšeme níže.

Zespodu se již poté nachází pouze dvířka ukrývající akumulátor. Zmáčknout pojistku a otevřít dvířka je však na vylámání nehtu a opravdovou jistotu otevření jsem měl pouze s ostrým nožem. Bohužel, kamera mi v průběhu používání několikrát zamrzla a vyjmutí akumulátoru tedy bylo nutné.

Software

Ohledně softwaru jsem měl několik obav, zejména kvůli napůl přeložené češtině či nepřehlednému nastavení. Kamera mě však mile překvapila. Software byl kompletně v češtině a prostředí bylo naprosto přehledné. Pro nastavení jakékoli funkce nebylo třeba otevírat návod.

Tlačítkem na zadní straně se navigujete mezi různými módy nahrávání, možnosti si zpětně přehrát a mazat videa či fotografie, až se proklikáte do nastavení. To je rozděleno na tři sekce – nastavení videa, fotografií a jakési obecné nastavení.

V nastavení videa je možno přehledně nastavit rozlišení a snímkovací frekvenci, interval pořízení časoměrných snímků, zda má kamera pořizovat zvuk, jaké rozlišení a snímkovací frekvenci bude mít režim zpomalený záběr a možnost nastavení cyklického nahrávání jako částečná náhrada autokamery. Pokud hledáte vyloženě autokameru, doporučuji nedávno recenzovanou kameru TrueCam A6.

V nastavení fotografování můžete upravit rozlišení, případný časovač a tzv. „dramashot“, který při zmáčknutí spouště pořídí více fotografií najednou. V posledním, obecném, nastavení nalezneme přizpůsobení expozice, vyvážení bíle, zapnutí/vypnutí vestavěné WiFi, zapnutí autorežimu, nastavení frekvence anti-flickeru (který mimochodem vůbec nefunguje – ani na automatiku nebo manuálních 50 či 60Hz), vypnutí či zapnutí LED diod a automatického vypnutí obrazovky a celé kamery při nečinnosti.

V další záložce obecného nastavení se nachází nastavení času, obnovení kamery do továrního nastavení, jazyku a formátování microSD karty.

Kvalita záznamů, rozlišení a režimy

V kameře nenalezneme velké množství režimů, avšak pokrývají prakticky veškeré potřeby uživatele a nastavení kamery je tedy přehlednější a rychlejší. Konkrétně se jedná o režim nahrávání videa, fotografování, zpomalený záběr, přehrávání videí a obrázků a nastavení.  Ty přepínáte, jak už jsem výše zmiňoval, přes zadní zapínací tlačítko, které při krátkém stisku přepíná právě tyto módy.

Fotografie je možné pořizovat až v rozlišení 16MPx, avšak jedná se spíše o podprůměrné fotografie. Za dobrého světla fotografie ještě ujdou, ale pokud fotografii přiblížím, vidím slité barvy a chybějící detaily. Za zhoršujícího světla jsou fotografie extrémně zašuměné a detaily neviditelné.

Video můžete pořizovat až v rozlišení 4K, což je mimochodem hlavní tahák této kamery. Za údajným 4K se skrývá klasická interpolace z nativního rozlišení 2,7K při 30 snímcích za sekundu. Dané rozlišení však stále nepomáhá ztrácejícím se detailům a pocitu velmi přeostřeného obrazu. Chválím ale možnost natáčet ve FullHD (1920×1080 bodů) při 30 i 60 snímcích za sekundu. V zpomaleném záběru kamera zvládne i HD (1280×720 bodů) při 120 snímcích za sekundu. Na tento režim je však nezbytné být opravdu ve světelném prostředí, jinak bude video velmi šumět.

Kvalitu videa si můžete posoudit sami, přestože technickými parametry kamera velmi zaujala, její cena je daní a pihou na kráse. Mnohem radši bych viděl slabší parametry s kvalitnějším obrazem. Dle mého názoru se kvalitnější dostupné kamery dají sehnat až někde kolem cenovky 3000kč – například Lamax X8.1 Sirius.

Testovací záběry

Závěr

Akční kamera BML cShot3 4K na první pohled opravdu zaujala dobrými technickými specifikacemi na danou cenu. I přes poměrně zmatečné webové stránky výrobce se nakonec doklikáte k jejímu nákupu. Líbilo se mi bohaté balení a bytelně působící vodotěsný kryt.

Fyzické zpracování kamery rozhodně není špatné, potisky jsou rovné a nikde nic nevrzalo. Jedinou výtku směřuji tedy k rukama prakticky neoddělatelné krytce akumulátoru v případě záseku jinak dobře přeloženého a přehledného softwaru. Nevylučuji, že to mohl být problém pouze mého kusu. S případnými reklamacemi by neměl být problém, pro BML je řeší velké české středisko VSP data.

Největším zklamáním byla však kvalita videa a fotografií, které opravdu odpovídá ceně 2000kč. Rozhodně doporučuji si při výběru levné kamery připlatit za kameru alespoň nad 3000kč, jelikož se zdánlivé ušetření nemusí vyplatit. Zajímavě se jeví například dražší bráška BML cShot5 4K, který již nabízí opravdové 4K.

Technické parametry

Displej 2“, LCD
Senzor Sony IMX179
Rozlišení videa Interpolované 4K@30FPS, 2,7K@30FPS, 1080p@60FPS, 1080p@30FPS, 720p@120FPS
Režimy Video, Fotografie, Zpomalený záběr, Časosběr, Autorežim
Konektivita microUSB, microHDMI, WiFi
Rozměry (pouze kamery, bez krytu) 57x40x29 mm
Hmotnost 154,5g
Úhel záběru 170°
Paměťové karty microSD (až 64GB)

BML cShot3 4K

5

Celkové hodnocení

5.0/10

Klady

 • Bohaté balení
 • Přehledný software
 • Režim zpomaleného záběru
 • Nízká cena

Zápory

 • Občasné záseky
 • Složitá přístupnost akumulátoru
 • Nízká kvalita videa a fotografií
 • Aplikace ještě není dostupná
 • Nefunkční anti-flicker režim
Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď