Středa, Duben 8

BML Safe Eye 360: Kamerová zabezpečovačka za pár babek

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pod ruku se mi dostala zajímavá kamera, určená k zabezpečení domácnosti i jiných prostor. Na první pohled mě zaujala tvarem a vzadu čouhající anténou. Na ten druhý mi dech vyrazilo množství funkcí, kterými disponuje vzhledem k její ceně. Ale vezměme to od začátku.

Obsah balení

Balení je poměrně strohé, kartonová krabice ve tvaru krychle. Uvnitř skrývá kameru samotnou, mounting pro uchycení kamery na zeď či strop, 5V napájecí adaptér a několik malých vrutů a hmoždinek.

Jedinou výtku bych měl k napájecímu adaptéru, ke kterému se běžně dodávají i prodlužovací kabely v případě, že zásuvka (např. při umístění na strop) nebude poblíž. Kamera bohužel nepodporuje ani napájení skrz ethernet (POE), tudíž při natahování LAN kabelu budete muset vést také napájení. Vzhledem k tomu, že je ale kamera vybavena pouze 100Mbps portem, můžete pro napájení využít dva ze čtyř volných vodičů a ručně si připájet konektor napájení na jeho konec. Tuto metodu však nedoporučuji.

Zarazila mě však absence nějakého rychlého návodu, který by těm méně zdatným pomohl s nastavením kamery, avšak je možné, že se návod ztratil pouze v redakčním balení.

Prohlídka kamery

Kamera BML Safe Eye 360 má poněkud atypický tvar, který se však výborně přizpůsobí zdem, stropům či obyčejnému stolu bez využití mountingu. Vrchní strana s kamerovým snímačem samotným, je otočná a můžete si ji tak nastavit přesně na požadovaný záběr. BML šlo však ještě dál a kamera je vybavená také mechanismem, který umožňuje kameru nasměrovat díky vestavěným motorům, avšak o tom až později.

Na zadní straně se tedy, jak jsem již výše zmiňoval, nachází 100Mbps RJ-45 port k připojení po kabelové počítačové síti, neodnímatelná WiFi anténa a slot na microSD karty, na kterou se ve smyčce ukládají pořízené záběry.

Dedikovaná aplikace a instalace kamery

Napoprvé jsem se cítil ztracen, v balení nebyl žádný návod. Poté mou pozornost zaujal QR kód, který vyřešil všechny mé potíže. Jeho oskenování mě totiž přesunulo na Google Play, k aplikaci iEye. Tu jsem nainstaloval, a ona mě už vším dalším provedla. Základní výhodou kamery je dvojí konektivita: Dá se tedy k síti připojit buď po kabelu, nebo přes Wi-Fi. Vzhledem k tomu, že jsem chtěl otestovat schopnosti antény především bezdrátově, připojil jsem ji ke své domácí Wi-Fi síti.

Během připojování mě čekalo další překvapení – systém spárování kamery a aplikace, potažmo sítě je totiž poměrně nestandardní. Ve chvíli, kdy jsem se v připojovacím menu dostal až téměř ke konci, varoval mě telefon, že musím mít zapnutý zvuk, a poté začal vydávat zvláštní pípání dvěma tóny ve vysoké frekvenci.

Došlo mi, že jde o přenos kódu, a kameru, která na pískání nereagovala, jsem tedy resetoval. O pár sekund později telefon přestal pískat a objevila se hláška o úspěšném propojení. V tu chvíli jsem již byl schopen vidět v aplikaci záběr kamery v přímém přenosu. Zde bych pouze podotknul, že aplikace je ještě na dlouhé cestě k dobré použitelnosti, neboť byla očividně nedotažená do konce.

Pokud se rozhodnete kameru, či více kamer, spravovat přes počítač, výrobce na svém webu doporučuje program CMSClient.

Otočná a multifunkční

Že je kamera otočná mi již napovídala její konstrukce a tak jsem si lámal hlavu s tím, jakým způsobem ji k otáčení donutím. Princip je ale jednoduchý, v živém přenosu prostě posouváme prstem doprava, abychom ji posunuli doleva, apod. Je zde i pět předvoleb pro otočení, které jsou ovšem zvláštně naprogramované a jejich použití otočí anténu mnohdy naprosto nepotřebným směrem.

Živý přenos také nabízí použití dalších tlačítek, především změnu kvality přenosu mezi třemi módy. Také je přítomno tlačítko pro zapnutí a vypnutí příjmu zvuku, a pro přenos. Ten funguje tak, že člověk stiskne tlačítko, začne mluvit, a kamera začne s určitým zpožděním přenášet zvuk. Zde je podstatné držet kvůli zpoždění i po dokončení nahrávání tlačítko přenosu ještě několik sekund. Je zde přítomno ještě tlačítko pro vypnutí přenosu, a pro pořízení snímku.

To ale funguje pouze v případě, že je přítomna paměťová karta. Ve chvíli jejího vložení se také začne natáčet videozáznam. Ten by se měl dát v aplikaci vypnout, aplikace je ale v takovém stavu, že není dobře možné se v ní efektivně zorientovat. Aplikace iEye má přesto, dle mého názoru, potenciál.

Ještě je rozhodně nutné zmínit, že kamera natáčí poměrně věrně i v noci, pomocí černobílého infračerveného módu. Zda je světlo nebo tma pozná sama, a díky svému senzoru se přepne.

Závěr

Závěrem je asi třeba říct, že na kameru, pro náš trh ještě poněkud méně známé značky, podává vskutku dobrý výkon. V rámci zabezpečení domova i malé firmy bych rozhodně o jedné nebo dokonce několika z nich uvažoval. Zaujala mě především její variabilita a otočný motorek, zároveň mne však zklamala poněkud nepřehledná aplikace, která by si zasloužila hezčí kabátek.

Technické specifikace

Rozměry

111x128x126mm

Snímač

1MPx, CMOS
Rozlišení videa

1280×720 bodů

Snímkovací frekvence

25 snímků za sekundu

Noční vidění

11 infračervených diod, dosah až 10m

Integrovaný reproduktor a mikrofon

Ano

Konektivita

WiFi, RJ45

Paměťové karty

microSD (až do 64GB)

Software

iEye (Android a iOS), CMSClient (Windows)

Vzdálený přístup

Ano

Další funkce

Otočný mechanismus, pořizování snímků a videa, detekce pohybu, pre-recording

 

Foto: Tech Revue

BML Safe Eye 360

8.5

Celkové hodnocení

8.5/10

Klady

  • Konektivita
  • Otočná konstrukce
  • Variabilita umístění
  • Infračervené přisvícení

Zápory

  • Aplikace
Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Studuji média a technologie jsou mou zálibou již dlouhá léta. Zajímají mě především telefony, nejrůznější gadgety a zlepšováky pro život. Android je má milá a na své Honory nedám dopustit, přesto rád s nasazením vlastního života vyzkouším cokoliv.

Zanechte odpověď