Neděle, Duben 5

Budoucnost je tady. Vivo představilo první smartphone s čtečkou otisků prstů v displeji

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jak jsme již informovali dříve, společnost Synaptics představila technologii ClearID, díky které pravděpodobně propukne revoluce s telefony, které disponují čtečkou otisků prstů přímo v displeji.

Největším trendem v oblasti smartphonů v roce 2017 bylo bezesporu nasazování velkých displejů s malými rámečky. Problém však nastal se čtečkami otisků prstů, které výrobci přesunuli do odemykacích tlačítek, na zadní stranu či, v případě iPhonu X, odstranili čtečku úplně. Již v našem článku jsme odhadovali, že prvním zařízením s ClearID bude Vivo, to se nyní potvrdilo a na veletrhu CES představili smartphone, který touto technologií disponuje.

Jeho parametry nejsou důležité, dokonce ani modelové označení. Největším lákadlem je přiložení prstu k displeji, který se poté zázračně odemkne. Vypadá to nepřirozeně, ale bude to jistě mnohem pohodlnější, než nahmatávat čtečku zezadu či přehmatávat na čtečku na velké bradě pod displejem. Vivo nespecifikovalo ani rychlost odemykaní. Ta je proti nejrychlejším čtečkám rozhodně pomalejší. avšak není to také žádná hrůza. Je třeba počítat s tím, že se jedná o úplně první smartphone, který disponuje touto technologií.

Na to, jak ClearID vlastně funguje, se můžeme ohlédnout do našeho článku z prosince minulého roku:

Představil totiž první čtečku otisků prstů, kterou lze integrovat až 1,5mm pod povrch displeje, konkrétně OLED displeje. Kromě toho, technologie je již připravená pro masovou výrobu a okamžité nasazení.

Synaptics čtečce říká ClearID a chlubí se tím, že je mnohem přesnější a až dvakrát rychlejší než nyní nasazované technologie pro 3D sken obličeje (Face ID od Applu). Jak jsem výše zmiňoval, čtečka lze prozatím implementovat pouze do OLED displejů. Disponují totiž nejlepší svítivostí a zatím dokáže jako jediná z používaných technologií dokonale osvítit prst. Čtečka je totiž jednoduchý CMOS fotosenzor. Má ale několik výhod – je vždy po ruce a na přirozeném místě, chrání ji odolný displej proti poškrábání a znečištění a především – dokáže načíst, studený či znečištěný prst.

Smartphone od společnosti Vivo se na trh dostane v první čtvrtině tohoto roku, ostatní výrobci by se mohli přidat v druhé čtvrtině. Předpokládá se, že Samsung tuto technologii do nových Galaxy S9 nestihne implementovat, avšak Note 9 by se již dočkat mohl.

Zdroj: BGR

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď