Úterý, Leden 22

Bug na Windows 10 udělal z 24-jádra hlemýždě

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Je jistě úžasný pocit, pracovat pro Google. Další úžasnou věcí by mohla být sestava na 24 jádrovém, 48 vláknovém Intelu s 64 GB RAM a slušným SSD diskem.

To si pak jednoho dne můžete říct, že se pustíte do kódování na Chrome. Předtím, než se tedy rozhodnete výsledky práce posbírat, tak jednoduše kliknete na „compile“ a čekáte ultra rychlý výsledek, který by odpovídal Vaší ultra rychlé sestavě.

Ve chvíli, když zjistíte, že se Vám začne počítač kousat a pohybovat s myší jde jen stěží, tak Vás může napadnout se podívat do správce úloh, do kterého se dostanete za pomoci ověřené zkratky CTRL+ALT+DELETE. Tam Vás čeká překvapení, ze kterého dostanete možná krátkodobý šok. Jistě se pak budete sami sebe ptát, proč jsou procesor a RAM využity pouze na 50 %! Za takových okolností by se zadrhávání systému rozhodně nemělo dít.

Pro Google programátora, Bruce Dawsona, je zde pouze jedno logické řešení:

Udělal jsem to, co vždycky – sáhl jsem po ETW sledovači (ETW = Sledování událostí pro systém Windows) a analyzoval. Výsledkem bylo zjištění vážné chyby spočívající v ukončování úloh v systému Windows 10… 24-jádro a já nemohu pohnout myší…

To popsal ve svém blogu jako novou, vážnou chybu na Windows 10 (ne na starších).

V praxi to znamená, že před svým ukončením musí proces projít jedním jádrem, což je pro mnohajádrové procesory zcela nepraktické. Skoro by se dalo říct, že se Windows 10 navrací k dobám jednoúlohových systémů.

Zatím můžeme jen debatovat o tom, jestli je tato chyba vážná i pro normální uživatele. Avšak ani my u svých domácích „mazlíků“ jsme si této chyby dosud nevšimli a jsme přesvědčeni, že ani valná většina čtenářů na tom nejsou jinak. Nejvíce se tedy chyba projevuje zřejmě u vývoje, zejména za použití mnohajádrových procesorů. U nich se pochopitelně toto „zjednovláknění“ projeví nejvýrazněji.

Zdroj: TechPowerUp

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Zabývám se počítačovým hardwarem, mobily a periferiemi. Také se často zapojuji do různých HW a SW poraden. Vzhledem k tomu, že jsou tyto věci mou vášní, zapojil jsem se i jako redaktor webu TechRevue.

Zanechte odpověď