Pátek, Duben 3

Cable management: jak si efekt(iv)ně uklidit pracovní plochu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Udělat si pořádek na stole – většina z nás si vybaví setření prachu nebo uklizení nepotřebných věcí z pracovní plochy. Tam, kde je součástí pracovního stolu také počítač, je bezesporu velké množství kabelů, které se však dají zkrotit také.

V mojí situaci toto tvrzení platí dvojnásobně. Mám totiž poměrně omezené místo na stole a netradičně řešený počítač. Jelikož potřebuji být mobilní, ale doma preferuji pohodlnou klávesnici, myš, zvuk a vícemonitorovu sestavu, připojuji tedy po každém příchodu svůj notebook.

To vyústilo ve velkou spleť kabelů, které byly násilně „uklizeny“ za monitory. Při každém pohledu na stůl se mi dostalo nepěkného pohledu. Hromada kabelů od reproduktorů, monitorů a periférií byly zmuchlány do velmi malého prostoru.

Při focení fotografií k nedávnému článku o LED páscích jsem se však rozhodl tuto spleť aspoň v rámci možností prostorů mého stolu zkrotit.

Stačila mi k tomu balení malých stahovacích plastových pásek, které jsem zakoupil na Ebayi za 20 korun s dopravou zdarma. Jsou však za malý peníz dostupné i v jakémkoli obchodě pro kutily. To nám společně s nějakou oboustrannou páskou či hadříkem na utření stolu bude pro tento projekt bohatě stačit.

Pokud se rozhodnete, že nechcete využít plastových stahovaček (třeba z důvodu, že je nechcete stříhat velmi často, jelikož často manipulujete s kabely), doporučím například textilní stahovačky na suchý zip, u kterých si však poměrně dost připlatíte.

Začal jsem tedy kompletní demontáží veškeré elektroniky ze stolu. Monitory, kabely, klávesnice, myš, zesilovač k reproduktorům a elektriku. Stůl jsem samozřejmě otřel od veškerého prachu, který se od poslední doby větších změn na pracovním stole naakumuloval mezi kabely.

Začal jsem postupně vracet elektroniku zpět. Mezi monitory chci mít zesilovač k reproduktorům, aby byl dobře dostupný. Od reproduktorů vedou dva kabely, které jsou ale velmi dlouhé, napájecí adaptér s poměrně dlouhým kabelem a také input kabel z počítače. Všechny kabely tedy důkladně stáhnu a schovám na, nebo za zesilovač. Na něj jsem za použití oboustranné pásky přilepil také prodlužovací kabel od zásuvky za stolem, do kterého přijdou veškeré napájecí kabely.

 

 

Následovala příprava pro připojení monitorů, které spočívalo ve stažení a nevedení jak datových, tak napájecích kabelů. U kabelů k monitoru však doporučuji kabely spíše přivázat ke stolu nebo je nějak elegantně smotat, není dobré je pevně stahovat, jelikož by se mohly zlomit.

Přidal jsem klávesnici a myš a ty připojil do USB hubu na podložce pro notebook.

Kabel od sluchátek jsem přivázal pouze na straně u počítače a zbytek namotal do malé skulinky mezi stolem a zdí, jelikož s nimi je při jejich používání nutné manipulovat a maximální délka kabelu je tak více než vítána.

Na samý konec jsem pouze vrátil monitory na své místo a vše co nejvíce přisunul ke zdi.

Výsledek je ve srovnání s předchozím stavem nesrovnatelný. Nikde nic netrčí a orientace v kabelech je mnohem lepší. Efekt však v mém případě není takový, jelikož velké množství kabelů je velké množství kabelů. Pokud si budete chtít více vyhrát, je možné kabely provést provrtanými otvory ve stole, schovat adaptéry a zbytky kabelů pod stůl či za monitory, což může vyústit v dokonale čistou pracovní plochu bez jediného viditelného kabelu.

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď