Čtvrtek, Září 19

Čipset Snapdragon 850 oficiálně: ARMové notebooky možná začnou dávat smysl

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Qualcomm oficiálně představil nový čipset 850, který je pouze čipem 845 pro mobilní telefony, ale na „steroidech“, jelikož poběží na vyšších frekvencích díky možnostem aktivního chlazení v noteboocích.

Snapdragon 850 de facto nahradí model 835, který si odehrál debut v noteboocích a konvertibilních zařízeních. Přesně také pro ty je určena varianta 850, která je však, dle slov výrobce, v mnoha ohledech lepší. Jako nejčastěji spojovaný operační systém s těmito čipsety je právě Windows-on-ARM. Qualcomm také vizualizoval typické zařízení, pro které budou čipsety určeny. Ne náhodou totiž připomíná Microsoft Surface s tabletovou obrazovkou a rozkládací klávesnicí.

Základem čipsetu jsou jádra Kryo 385 Gold taktované na 2,95GHz, což je o trochu vyšší frekvence, než u jader čipsetu pro mobilní telefony. Díky lepšímu, někdy i aktivnímu chlazení v těchto zařízeních však 850 udrží tuto maximální frekvenci po delší dobu, tím pádem nabídne i dlouhodobý vysoký výkon, např. při hraní méně náročných her či editaci videí.

Oproti předchozí generaci pro ARMové počítače slibuje nový čipset až o 20% lepší energetickou náročnost a s tím spojenou i vyšší výdrž, kterou Qualcomm označil za více-denní a až o 30% vyšší výkon. Integrován byl také nový LTE modem X20, který zvládne stahovat rychlostí až 1,2Gbps, což se u mobilních zařízení rozhodně hodí. Čipset zároveň nativně podporuje HDR a zvukový kodek aptX HD audio. První počítače můžeme očekávat pravděpodobně ke konci tohoto roku.

Zdroj: GSMarena

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď