Pátek, Květen 29

Co je to Honor GPU Turbo a v čem konkrétně tento software výrazně posiluje grafický výkon?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nedávno jsme naše čtenáře informovali o novém modelu Honoru – Play, který je zaměřen především na mobilní hráče. Jako vůbec první přinesl technologii GPU Turbo a my si dnes, alespoň částečně osvětlíme, co tato technologie znamená.

Jedná se o speciální softwarovou úpravu, která zajišťuje vyšší výkon při nižší spotřebě a teplotách. Zajímavostí také je, že Honor tuto technologii dodatečně dodá v podobě softwarové aktualizace také na modely Honor 10, Honor View 10, Honor 7X a Honor 9 Lite. A jak to tedy vlastně přesně funguje?

Základem je optimalizace nejnižší úrovně softwaru

Stručně popsáno, pokud si představíme software, existuje takový, který funguje na vyšší úrovni, typicky aplikace samotné či herní enginy (Unity,…) a takový, který běží na nižší úrovni (typicky samotný ovladač grafického čipu). Mezi nimi jsou však nasazena grafická aplikační rozhraní – API. U Androidu se využívá Vulkanu a OpenGL. Tato API zajišťují komunikaci softwaru z vyšší vrstvy s hardwarem samotným za použití příslušného ovladače z nižší vrstvy.

Ukázka stability FPS po nasazení optimalizace GPU Turbo na Honoru V10

Softwarová optimalizace od Honoru GPU Turbo se zaměřuje přímo na optimalizaci nižší vrstvy, což nevyžaduje zásah do zavedených API či samotných herních enginů, které by museli vývojáři pro podporu technologie GPU Turbo speciálně optimalizovat. Přestože není známo jak, Honor výrazně optimalizoval komunikaci na nižší úrovni tak, že se výkon ve hrách může zlepšit až o 60%, přičemž energetická náročnost se může snížit až o 30%. To s sebou také přináší benefity v podobě nižšího opotřebení akumulátoru, méně vyzářeného tepla a s tím spojené oddálení případného omezení výkonu kvůli riziku přehřívání.

Kdy Honor vydá aktualizaci obsahující tuto optimalizaci?

Sám výrobce tvrdí, že prvně dostane aktualizaci samotná vlajková loď všech Honorů – Honor 10. Z něj se poté může stát ještě zajímavější zařízení, které bude v závodních hrách doslova trhat asfalt. Aktualizace by měla být dostupná již v průběhu srpna. Pro ostatní zařízení, která jsem výše jmenoval, dostanou aktualizaci později. Předběžně se počítá se zařím, popř. se začátkem října.

Zdroj: Android Authority

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď