Úterý, Leden 22

Google platí tučné poplatky. Chce být i nadále výchozím vyhledávačem na Apple zařízeních (aktualizováno)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Je až k popukání, jak mohou různé společnosti vydělávat na produktech konkurenčních společností. Takový Google je toho zářným příkladem.

Před třemi lety totiž Apple koketoval s možností nahradit výchozí vyhledávač – Google – v iOS. Tomu ale Google zamezil, jelikož produkty Applu generují nemalé zisky z reklam. Přestože by zřejmě většina uživatelů i nadále nastavilo Google jako výchozí vyhledávač, Google neponechal nic náhodě a Applu zaplatit celou jednu miliardu amerických dolarů.

Nyní jsme ale v roce 2017, Apple neustále sílí a čím dál více uživatelů přechází na jejich produkty. Apple tak navýšil požadavky a Google tedy za tento rok zaplatí neuvěřitelné tři miliardy amerických dolarů. Zřejmě se to ale stále vyplatí. Že to rozhodně není malá částka podtrhuje i fakt, že tento poplatek činí 5% z celkového provozního zisku Applu.

Stejným příkladem je například Microsoft, který na licenčních poplatcích vydělává z Androidu mnohem více, než ze své skoro mrtvé platformy Windows Phone. S rukou na srdci si ale položme otázku – je zde vůbec adekvátní alternativa k vyhledávači Google? Například Yahoo vyhledávač nedisponuje nějak masivními vyhledávacími možnostmi, stejně tak Bing. Google disponuje masivní databází firem, otvíracích dob, různých informací a především výborným vyhledávacím algoritmem, na který jsme všichni zvyklí.

AKTUALIZACE (16. srpna, 23:00):

Samsung to zkusil také s tím, že je jedničkou na světovém trhu v prodeji chytrých telefonů a požádal Google o 3,5 miliardy amerických dolarů. Google vyhověl a částku zaplatil.

Zdroj: Phandroid

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď