Čtvrtek, Září 19

Google překvapil a představil nový Android P. Co nového přináší?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mnoho novinářů očekávalo příchod nového Androidu P (pravděpodobně Pie, jako koláč) někde v polovině března, avšak Google překvapil a představil vývojářskou verzi Androidu P. Dle rozborek jsme však již nyní schopni naznačit, jaké budou největší taháky a vylepšení.

Pokud jste k tomuto článku zavítali jen kvůli stažení Androidu P a vyzkoušení vývojářské verze, veškeré informace naleznete přímo na oficiální produktové stránce společně s potřebnými soubory právě pro vaše zařízení. Těmi jsou Pixel (XL) první i druhé generace a samozřejmě Android Emulátor v Android Studiu.

Navigování a určování polohy v budovách

Díky standardu IEEE 802.11mc, které umožňuje měření vzdálenosti vašeho zařízení od WIFI Access Pointu, za použití triangulace několika těchto sítí (např. na komplikovanějších letištích), telefon zvládne spočítat polohu s přesností přibližně jeden až dva metry.

Fotoaparát

Android P bude mít lepší podporu duálních fotoaparátů, nově bude možné přistupovat k oběma streamům současně. Dále přibude podpora natáčení HDR videa v kodeku VP9, který používá ke komprimaci například YouTube a nebo formát fotografií HEIF. Ten nabídne lepší kvalitu fotografií při ještě menší velikosti, než nabízí právě JPEG.

Placení mobilem

Od Androidu 4.4 můžeme využívat například Android Pay, který funguje na základě HCE emulace vaší virtuální karty. Ta je uložena v takzvaném „secure elementu“, který bezpečně a odděleně od systému uchovává tyto informace v bezpečí před zneužitím.

V Androidu P však nově k tomuto elementu budou moci přistupovat i aplikace třetích stran, tudíž můžeme očekávat například lepší integraci zákaznických karet a podobně.

Upozornění na zprávy

I takto banální věc prošla zajímavým vývojem. Aktuálně se vždy zobrazí pouze možnost rychle odepsat vlastním textem a v případě obrázků či samolepek se nezobrazí přímo v notifikační liště. To se s koláčovým Androidem změní.

Nově totiž uvidíte malý náhled obrázku či samolepky, která vám přišla. Na určité zprávy a texty Android sám nabídne několik relevantních odpovědí, díky kterým bude odpověď na SMS záležitostí jednoho doteku.

Podpora displejů s výřezem

Po vzoru Essential Phonu (či iPhonu X), i mnoho výrobců Android zařízení se podřizuje tomuto trendu. Zareagovat tak musí i Google, aby vše správně fungovalo a vypadalo. V novém API tedy bude několik nových funkcí, které umožní využívat plochu kolem výřezu či jednoduše nastavit, zda se má aplikace zobrazovat v celoobrázkovém režimu či pouze do prostoru pod výřezem.

Práce se synchronizací

V Androidu P se bude nacházet zajímavá funkce – Job Scheduler. Ten se bude starat o správu synchronizace tak, aby to bylo nejvhodnější pro uživatele a jeho datový plán. Například na domácí WiFi přednačte větší množství dat, která mohou být uživatelem vyžádána, na mobilních datech bude zase odkládat větší požadavky, které nejsou zrovna aktuální a tím šetřit FUP i nabití akumulátoru.

Ukazatel signálu

Nový Android také přinese i jednu méně užitečnou věc pro uživatele, avšak operátorům zaplesají marketingová oddělení. Doposud se totiž ukazatel síly mobilního signálu řídil dle algoritmu přímo v systému, který dle síly signálu v dB vypočítal, jakou sílu signálu má ukazovat (a funguje to poměrně přesně).

Od Androidu P však budou moci operátoři nastavit vlastní algoritmus ukazatele signálu, tudíž mohou změnit hodnoty jednotlivého počtu „čárek“. Například ve chvíli, kdy aktuálně měřím čtyři z pěti čárek síly signálu, operátor se může postarat o to, že mi telefon bude stále ukazovat maximální sílu signálu.

Samozřejmě Android P přinese mnohem více méně zajímavých funkcí, jako další optimalizace spotřeby (např. uspané aplikace nebudou mít právo na pozadí přistupovat k senzorům a mikrofonu), určité funkce pro vývojáře a větší propojení systému s umělou inteligencí.

Většinou Google představoval vývojářské preview až v na květnové vývojářské akci Google I/O, avšak již minulý rok představil preview Androidu Oreo pro vývojáře v březnu, stejně, jako nyní s Androidem P. Google si tak zajistil větší náskok na lepší vyladění systému. Představení ostré verze se předpokládá na srpen tohoto roku.

Zdroj: Android Police

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď