Středa, Červen 3

Honor 9 Lite: Nablýskaný krasavec se čtyřma očima

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Honor představil svůj poměrně zajímavý model chvíli poté, co mateřská značka Huawei představila model P Smart, na kterém 9 Lite patřičně kanibalizuje. Nabídne přesto za podobnou cenu více.

Jedním z největších lákadel tohoto modelu je bezesporu jeho fotoaparát. Respektive hned čtyři fotoaparáty. Dále upoutá svým nablýskaným vzhledem a i přes 5,65 palcový displej poměrně kompaktními rozměry. V průběhu testování jsem však víceméně nenarazil na žádnou zásadní „botu“, což ho tvoří velmi žhavým adeptem do mnoha kapes.

Obsah balení

Začněme ale pěkně popořadě. V, pro Honor, typickém modrém balení nalezneme pouze nástroj na vyjmutí SIM karty, nezbytnou literaturu, nabíjecí adaptér s výstupem 5V/2A a microUSB kabel. Ano, čtete správně. Přestože Huawei již od dob modelu Huawei P9 prosazuje USB-C konektor ve svých telefonech, u tohoto výrobce bohužel udělal krok zpět a rozhodl se ho neosadit.

Většina zařízení však stále v dnešní době tento konektor hojně využívá a proto to neberu jako zásadní vadu na kráse.

Design a displej

Co se týká vzhledu a rozmístění ovládacích prvků, zde nemám Honoru absolutně co vytknout. Telefon se nabízí hned ve třech atraktivních barvách – černé, šedé a modré. Kromě poslední jmenované však barvy nijak atraktivní nezní, možná si říkáte. Především lesklá záda tvoří zajímavé odlesky, které i nudnou černou promění v atraktivní. Celoskleněný povrch s sebou samozřejmě nese neduh v podobně kluzkosti na hladkých površích, typicky stoly a také se nechá snadněji poškrábat.

Přestože výrobce přesně nezmínil, jakým ochranným sklem je telefon vybaven, musím říct, že po měsíci aktivního využívání jsem na displeji ani zadní straně nezaznamenal viditelné vrypy či výraznější škrábance, za což určitě chválím.

Jak jsem již výše nakousl, displej má úhlopříčku 5,65″ a zobrazovací panel je typu IPS s rozlišením 1080 na 2160 obrazových bodů. Kompaktnější rozměry způsobují malé rámečky díky poměru stran displeje 18:9. Co se týká kvalit displeje, netřeba se opět mnoho rozepisovat. Honor, potažmo Huawei, do svých i levnějších modelů nasazuje poměrně kvalitní displeje s vysokou jemností, dobrými pozorovacími úhly a přirozenými barvami. Zároveň je v nastavení možnost úpravy teploty bílé barvy. Lehce bych vytknul maximální jas, který na ostrém slunečním svitu nebyl úplně dostatečný.

Z ovládacích prvků se zde můžeme setkat z běžným rozpoložením, na které jsme u tohoto výrobce zvyklí. Na pravé straně se nachází zapínací a vypínací tlačítko společně s kolébkou pro ovládání hlasitost. Na levé straně se poté nachází pouze šuplíček pro dvě SIM karty či SIM kartu s paměťovou kartou, slot je tedy hybridní.

Pod displejem se na tenké bradě nachází pouze logo Honoru a nad ním dva fotoaparáty, nezbytné snímače přiblížení a okolního jasu a sluchátko pro hovory. Chválím také za přítomnost notifikační LED diody.

Na zadní straně se společně s logem výrobce nachází rychle odemykající čtečka otisků prstů a taktéž duální fotoaparát s dvoutónovým LED přisvícením.

Výkon a výdrž na jedno nabití

Zařízení pohání osmijádrový tovární čipset Kirin 659 se čtyřmi jádry na taktu 2,3GHz a čtyřmi na 1,7GHz. Telefon dle aktuálního využití inteligentně kombinuje výkonnější jádra se slabšími pro nejlepší optimalizaci spotřeby. Procesoru sekundují hned 3GB operační paměti a za čas testování jsem se nesetkal s pády či vypínání aplikací s aktuálně rozpracovanou prací.

Pro má data bylo připraveno 32GB operační paměti, ze kterých bylo dostupných zhruba 23GB po veškerých aktualizacích. Leckterý uživatel tak může oželet možnost paměťové karty výměnou za funkcionalitu DualSIM. Za danou cenu tak dostanete poměrně vyváženou konfiguraci, která už je schopna udržet tempo i s náročnějším uživatelem, za kterého se klasifikuji.

Telefon jsem se totiž po celou dobu testování rozhodl používat jako svůj hlavní, místo pracovního Galaxy S8. Musím přiznat, že jsem měl zpočátku velké obavy o to, aby se mnou telefon při takovém vytížení udržel krok. K mému příjemnému překvapení – udržel. I přes několik desítek otevřených záložek v prohlížeči Google Chrome, kalendáři, neustálým fotografováním, telefonováním skrz Bluetooth handsfree, navigováním v autě a poslechem muziky skrz 4G konektivitu se telefon nijak nezamýšlel.

Zpomalení či dlouhé čekací doby na otevření webových stránek nebo aplikací jsem tak nezaznamenal, avšak pokud si telefon usmyslel, že toho už je dost, zamrznul. Takové zamrzání se projevilo zhruba třikrát za den a opravdu ve chvílích, kdy by i dvojnásobně dražší telefon začal ztrácet dech. Takové chování bylo zajímavé.

Vzhledem k tomu, že většinu času jel telefon „na vysoké otáčky“, čekal jsem, že se to podepíše především na výdrži na jedno nabití 3000mAh akumulátoru, kdy jsem se už v polovině dne zbrojil nabíječkami do auta a powerbankami.

K mému překvapení, dokonalá optimalizace EMUI na Androidu 8.0 Oreo se postarala i o tento problém a po náročném pracovním dni jsem telefon na nabíječku musel připojit až navečer. Věřím, že se střídmějším používáním bych byl schopný se dostat až na den a půl, s větším šetřením i na dva dny výdrže. Tuto disciplínu tedy hodnotím velmi kladně.

Fotoaparát

Fotoaparát(y) mě zvládl překvapit, ale i zklamat. Přední i zadní duální fotoaparáty se skládají z 13 a 3MPx snímačů, které jsou schopny poměrně správně určovat hloubku ostrosti a vytvářet tak umělý bokeh efekt. Při běžném fotografování jsem na danou třídu dostával poměrně věrně prokreslené fotografie s dobrým dynamickým rozsahem. V režimu umělého rozostření jsem Honor občas uvedl do rozpaků a nevěděl si úplně rady, co má rozostřit a co nechat ostré.

Je to ale zřejmě způsobené především tím, že na fotografiích ze zadního fotoaparátu je mnohem složitější rozpoznat, co má být v popředí. Pokud se ale telefon rozhodl správně, výsledky mě překvapily a musím říct, že v této disciplíně si telefon vedl jako současně testovaný Samsung Galaxy Note 8 se stejnou funkcionalitou. U předního fotoaparátu, kromě hezkých barev a neskutečné palety zkrášlovacích a efektních režimů, fungoval režim rozostření pozadí téměř dokonale.

Pokud ale došlo na fotografování za horšího světla, nedejbože v noci, Honor 9 Lite si přestal vědět rady úplně. Snímky byly rozostřené, výrazně se ztrácely detaily a objevoval se také digitální šum. Nutno však podotknout, že se pohybujeme v cenové kategorii mezi pěti až šesti tisíci korunami a takové podmínky dávají zabrat i o několik tříd dražším telefonům. Zároveň dodám, že aplikace fotoaparátu fungovala jako šnek a to od otevření, pořizování snímků či přepínání fotografických módů. Mohla by to ale opravit softwarová aktualizace, jelikož u srovnatelně vybavených Huawei či Honor zařízení se s podobným chováním nesetkávám.

Galerie pořízených snímků

Závěr

Honor 9 Lite je jedním z levnějších telefonů, který můžu z plného hrdla jen a jen doporučit. Perfektně zvládá vše od základních úkonů až po opravdu náročné nasazení, zahrajete si na něm také nějakou tu 3D hru a fotoaparát vám za dobrých světelných podmínek vyčaruje krásné fotografie.

Při multitaskingu s vícero aplikacemi se mi však občas stávalo, že telefon na chvíli zamrzl a aplikace fotoaparátu byla opravdu pomalá. Naopak chválím za opět excelentní výdrž na jedno nabití.

Technické specifikace

Rozměry a hmotnost

151×71,9×7,6mm; 149g

Čipset

Kirin 659

Procesor

4×2,36GHz + 4×1,7GHz

Grafický akcelerátor

Mali T830 MP2

Operační paměť

3GB

Interní paměť

32GB

Displej

5,65“, 1080×2160 bodů, IPS, 428ppi

Akumulátor

3000mAh

Fotoaparát

13+3MPx, FullHD video, efekt rozostření
Přední fotoaparát

13+3MPx, FullHD video, efekt rozostření

Konektivita

2,4GHz WiFi 802.11 b/g/n, NFC, Bluetooth 4.2, GPS, GLONASS

Barvy

černá, šedá, modrá

Operační systém

Android 8.0 + EMUI

Honor 9 Lite

9

Celkové hodnocení

9.0/10

Klady

  • Design
  • Výkon
  • Fotoaparáty
  • Výdrž na jedno nabití
  • Cena

Zápory

  • Občasné zamrzávání
  • Pomalejší aplikace fotoaparátu
Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď