Pondělí, Prosinec 17

HTC U11: napraví chyby předchůdců?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Taiwanské HTC se v poslední době snaží vrátit na výsluní mezi výrobci mobilů. Loňský model HTC 10 byl ze strany odborné veřejnosti přijat velmi kladně, na prodejních úspěších se to však neprojevilo a model se neprodával tak, jak by si firma přála. Letošní nástupce v podobě HTC U Ultra dopadl snad ještě hůře, odborná veřejnost jej označovala jako průšvih: předražený telefon, který nenabíde nic, co by předčilo konkurenci, a ve spoustě věcí za ní zaostává. HTC se ani ne půl roku po uvedení předchůdce vrací s novým topmodelem, který se bude snažit nedostatky napravit. Novinka se jmenuje HTC U11.

HTC U11 na první pohled zaujme líbivým vzhledem připomínající předchůdce HTC U Ultra, avšak parametrově je na tom o poznání lépe. Pod kapotou najdeme procesor Qualcomm Snapdragon 835 spolu se 4/6 GB RAM (v závislosti na konkrétní variantě), úložiště o kapacitě 64/128 GB, které je rozšiřitelné pomocí MicroSD karet. Zařízení napájí baterie o kapacitě 3000mAh. K rychlému nabití je připravena technologie Qualcomm Quick Charge 3.0. Displej je 5,5″ SuperLCD QHD panel, který je krytý sklem Gorilla Glass 5. Potěší také certifikace IP67, která garantuje odolnost proti prachu a vodě (až do hloubky 1m po dobu 30 minut).

Zvuk

Legendární BoomSound reproduktory, kterými bývaly HTC smartphony vyhlášené, zde najdeme také, i když v trochu pozměněné podobě. Stejně jako u HTC 10, tak u HTC U11 najdeme na spodní straně basový reproduktor, který v kombinaci s reproduktorem nad displejem, který se stará převážně o vyšší frekvence, vytváří stereo efekt.

Telefon disponuje hned čtyřmi mikrofony, které by měly zajistit lepší nahrávání zvuku v náročných podmínkách, jako jsou například koncerty a podobně. Všechny mikrofony by také měly neustále naslouchat svému okolí, a to proto, aby zlepšily detekci klíčových slov pro hlasové asistenty, jako je Google Assistant.

Co však nepotěší je absence 3,5mm konektoru pro připojení sluchátek. HTC tento krok zdůvodňuje tím, že přes konektor USB-C dokáže uživatelům nabídnout lepší zvukový zážitek, než přes starý analogový konektor. Dokládá to přiloženými sluchátky, které mají USB-C konektor a nabízejí díky tomu možnost aktivního potlačení hluku. Pro ty, kdo by však přeci jen chtěli využívat standardní sluchátka s 3,5mm konektorem HTC do balení přiložilo po vzoru Applu redukci na klasický konektor.

„Zmáčkni si svůj telefon“

Zcela novou funkcí, kterou HTC v novém modelu uvedlo, je Edge sense. Jde o to, že telefon je v podstatě citlivý na „zmáčknutí“. V bocích přístroje jsou senzory, které dokáží zaznamenat, když telefon pevně uchopíte a zmáčknete. Podle délky zmáčknutí potom telefon může vykonat určitou funkci, např. rozsvítit svítilnu nebo otevřít zvolenou aplikaci.

Fotoaparát

Na fotoaparátu HTC velmi zapracovalo. Již od dob HTC One M7 (které bylo uvedené v roce 2013) se HTC potýká s problémem, kdy fotoaparáty jejich telefonů fotily vždy o poznání hůře, než konkurenční přístroje. To se s posledními modely znatelně zlepšilo, HTC 10 ani U Ultra za konkurencí již nijak výrazně nezaostávaly, ovšem fotoaparát stále nebyl tím úplně nejlepším, co si zákazník mohl přát. To se však u HTC U11 mění.

Fotoaparát nového HTC má 12MPx snímač s optickou i elektronickou stabilizací, který díky světelnosti f1,7 slibuje slušné výsledky i za horších světelných podmínek. Přední fotoaparát má rozlišení 16MPx. Co je však podstatné je to, že společnost DxOMark, která se zabývá testováním a hodnocením kvality fotoaparátů, nový model otestovala a velmi kladně ohodnotila. Telefon si v testu vedl tak dobře, že nakonec získal nejlepší hodnocení mezi všemi testovanými smartphony. Překonal tak i vyhlášené fotomobily, jako Google Pixel nebo Samsung Galaxy S8.

Cena a dostupnost

HTC U11 se začne na některých trzích prodávat již tento měsíc, v České republice se začne prodávat 1. června, a  to za cenu 19 990 Kč v černé a stříbrné barevné variantě s 64GB úložištěm a 4GB RAM.

Zdroje: Androidautohority.com (2), DxOMark.com, HTC.com

 

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Už od mala se zajímám o mobilní technologie, obzvláště mobilní telefony. Postupem času jsem zakotvil u OS Android, který spokojeně používám dodnes. V současnosti jsem studentem telekomunikací. Jsem také vášnivý cyklista.

Zanechte odpověď