Pátek, Květen 29

Huawei P10: Slušná evoluce

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Společnost Huawei v poslední době zažívá velký boom a to díky dobrému poměru ceny a výkonu u svých zařízení. Vlajkový model P9 byl ve své době trefou do černého, jelikož nabídl velmi dobrý fotoaparát, zpracování a výkon za slušné peníze. Pokračuje model P10 ve šlépějích P9 a jak si vedl v našem testu?

Obsah balení

Nepředbíhejme však a projděme si balení. To se otevírá nestandardně do stran a již při rozbalování jsem tedy nabyl dojmu, že si rozbaluji něco zajímavějšího. Zde se nachází telefon samotný. Po jeho odejmutí se dostaneme do dalších částí balení, kde se nachází datový a nabíjecí USB-C kabel, základní pecková sluchátka a nabíjecí adaptér Huawei Super Charge s výstupem 5V/4,5A.  Dále zde nechyběla nezbytná literatura a udělátko na vyjmutí šuplíčku pro SIM karty. Příjemným překvapením byl částečně průhledný plastový kryt.

Nezkušené oko vidí iPhone

Že vlastně každý telefon kopíruje iPhone, jelikož má čtyři hrany, displej a fotoaparát je samozřejmě nesmyslné a rozhodně bychom to nezmiňovali. Huawei P10 se však jistá shodnost musí přenechat. Když u mě v ruce viděli telefon známí, několikrát jsem se setkal s dotazem, zda testuji iPhone. Zadní kovové provedení, tenkost zařízení, předěly antén jako u iPhonu 7 a především přední strana, která má velmi podobné rámečky kolem displeje a jediné tlačítko pod displejem je jednoznačně charakteristika také jablečného telefonu.

Telefon samozřejmě není žádná kopie a po důkladnější prohlídce již spatříte tenčí rámečky po pravé a levé straně displeje, tvar tlačítka pod displejem, které vlastně ani není tlačítko, nýbrž pouze plocha se senzorem otisků prstů a zadní skleněný proužek, který kryje optiku duálního fotoaparátu. Upozorním také na přítomnost 3,5mm jack konektoru a jiné rozmístění prvků nad displejem.

Na první úchop jsem věděl, že s tímhle telefonem ostudu rozhodně nikde neudělám a působí na mě velmi reprezentativním dojmem bez zbytečných prvků navíc. Kovová konstrukce a ideální šířka telefonu podporuje jistý úchop. Čtečka otisků prstů na přední straně je již od začátku velmi užitečná. Při pokusu o jakýkoli skrut telefon nevydal ani hlásku a zůstal skálopevně rovný. Oceňujeme, že je fotoaparát součástí konstrukce a nikde nevystupuje nad okolí. Telefon se tedy při položení na stůl nijak neklimbá.

VIP servis

Přesně jako u modelu Huawei P9, se kterým tato služba debutovala, je služba VIP servis dostupná pochopitelně i modelu P10. Po nákupu telefonu je tedy nutné se zaregistrovat v aplikaci HiCare prostřednictvím Vašeho Huawei ID účtu, čímž se aktivuje zlaté členství.

VIP servis spočívá v rozšířené záruce na zařízení a to rovnou na tři roky, v případě hardwarového selhání Vám v prvních třech měsících od nákupu telefon vymění za úplně nový kus a v případě náhlého poškození displeje či jeho krycího skla můžete zažádat o bezplatnou výměnu za nový. Tuto službu tedy rozhodně chválíme a osobně jsem ji již u svého Honoru 8 využil. Rozbitý displej servis vyřešil výměnou za nový kus a od data odeslání jsem měl za 12 dní telefon zpět u sebe.

Displej

Telefon disponuje 5,1 palcovým IPS displejem s Full HD (1920 x 1080 bodů) rozlišením. To nám po jednoduchém přepočtu činí hustotu 431 pixelů na palec, což je na velmi dobrá hodnota a lidským okem nemáte šanci rozpoznat jakýkoli rastr.

Chválím také barevné podání, které je velmi líbivé a přesné. Na poměry IPS displejů mají displeje, které používá Huawei, velmi dobrý kontrast a jas. Podání černé bylo na výborné úrovni, stejně tak podání bílé barvy. V nastavení je však paleta nastavení vlastností displeje k vyladění displeje k obrazu svému.

Kromě jasu, který umí telefon regulovat také automaticky, se zde nachází možnost nastavení teploty a nádechu barev společně s režimem pohodlného čtení, který filtruje modré světlo, což se hodí především na noc. Modré světlo z displejů totiž brání v tvorbě melatoninu, který potřebujeme ke kvalitnímu spánku, a zároveň více unavuje oči.

Prohlídka telefonu

Na přední straně se nad výše zmiňovaným displejem nachází selfie kamera s rozlišením 8MPx a světelností úctyhodných f/1.9. Své místo zde dále našly potřebné senzory přiblížení a okolního jasu společně s telefonním sluchátkem. K němu nemáme žádné výhrady, hovory uměly být velmi tiché, ale také velmi hlasité. V reproduktoru nijak nechrastilo a při vyšších hlasitostech nedocházelo ke zpětné vazbě a tím způsobené ozvěně volajícímu.

Pod displejem se nachází pouze čtečka otisků prstů.  Ta fungovala pekelně rychle. Stačilo se telefonu jen letmo velmi rychle dotknout a bylo odemčeno. Jedná se tedy o vůbec jednu z nejrychlejších čteček na světě a pochybuji, že po stránce rychlosti čtení otisku se můžeme ještě někam posouvat. Kromě rychlosti cením také spolehlivost a „učení“ čtečky. To totiž s každým odemčením vylepšuje uložený otisk v telefonu o nové informace a po delší době užívání tedy můžete prst přiložit prakticky jakkoli. S čím si však čtečka již neporadila, byl buď více vlhký nebo zpocený prst.

Čtečka však může po nastavení v systému fungovat také jako ovládací prvek prostředí a lze díky ní ušetřit místo na displeji, které si běžně ukrajuje pruh s ovládacími prvky. Jedno zmáčknutí Vás posune o krok zpět, dlouhé podržení Vás dostane domů a potažení do strany po senzoru vyvolá multitaskingovou nabídku. Na gesta jsem si zvykl překvapivě rychle, avšak poslední zmiňované k otevření multitaskingové nabídky bylo většinou nespolehlivé a často se mi stávalo, že jsem vyskočil z aplikace, kterou jsem stále využíval.

Na pravé straně se nachází kolébka hlasitosti a zapínací tlačítko, které je odlišeno elegantním červeným proužkem. Tlačítka jsou umístěna v ideální výšce a při jejich mačkání nemusím tedy nijak přehmatávat a rozhodně zde nehrozí velké riziko vyklouznutí zařízení.

Na levé straně se nachází pouze šuplíček pro SIM kartu a paměťovou kartu. Do telefonu můžete vložit dvě nanoSIM karty nebo nanoSIM kartu a paměťovou kartu microSD. Námi testovaný model byl však pouze single SIM varianta a tak pokud hledáte dual SIM funkcionalitu, před nákupem se přesvědčte, že opravdu objednáváte správnou variantu.

Na spodní straně se nachází 3,5mm jack výstup pro sluchátka, mikrofon pro hovory, USB-C konektor pro nabíjení a přenášení dat do počítače a hlasitý reproduktor. Ten hraje spíše průměrně. Výstup není hrozný, ale rozhodně není nějak extrémně hlasitý a jeho kvalita se řadí mezi průměr.

Na horní straně se poté ukrývá pouze odrušovací sekundární mikrofon, který svoji práci odvádí opravdu velmi dobře. Ke kvalitě hovorů nemám jedinou výtku. I ve velmi hlučném prostředí jsem totiž z nahrávky slyšel pouze sám sebe, jako kdybych byl v nějaké tiché místnosti, což beru jako velké plus.

Zadní kovová strana nese pouze logo výrobce, ve spodní části informace o zařízení a regulační štítky a ve vrchní části se skrývá fotoaparát společně s logem společnosti LEICA, která pro Huawei opět vyladila software fotoaparátu. Vedle dvou čoček se nachází duální blesk s teplejším a studenějším odstínem pro přirozenější fotografie s bleskem a modul laserového ostření.

Hardware, výkon a prostředí

Zařízení Huawei nikdy v benchmarcích rekordy nelámaly, přesto se však díky příkladné optimalizaci nic neseká a veškeré aplikace nebo hry běží naprosto plynule. V telefonu tepe osmijádrový čipset HiSilicon Kirin 960 vlastní výroby. Čtyři jádra běží na frekvenci 2,4GHz a další čtyři na 1,8GHz, přičemž telefon inteligentně kombinuje jádra s nižší spotřebou s těmi s vyšší pro vyvážený výkon a spotřebu. Tomu sekundují 4GB operační paměti a 64GB interní paměti, ze které je uživateli po spuštění dostupných kolem 48GB.

Co se týká konektivity, zde telefonu nechybí, kromě bezdrátového nabíjení, snad nic. Přítomná je samozřejmě WiFi podporující standard 802.11ac a 5GHz sítě, Bluetooth 4.2 LE, NFC nebo GPS, která bude po spuštění satelitů Galileo podporovat i ty. GPS se i v husté městské zástavbě chytala v rámci několika okamžiků a spojení nevypadávalo. Navigování tedy pro Huawei P10 není žádným problémem.  Samozřejmá je také podpora veškerých v Evropě využívaných LTE pásem.

Integrovaný a uživatelsky nevyměnitelný akumulátor disponuje kapacitou 3200mAh a udrží telefon i při náročném používání celý den naživu. Jako náročné používání klasifikuji neustálé kontroly mailů, kompletní synchronizace, prohlížení webových stránek v prohlížeči Chrome, telefonování, trochu focení a nechybí ani zhlédnutí několika videí na YouTube či kontroly sociálních sítí.

V případě, že i tak by Vás Huawei P10 nechal někde ve štychu, či si jen potřebujete rychle dobít telefon, přichází na řadu Huawei Super Charge, který dokáže telefon nabít z nuly na sto za dobu kolem hodiny a půl. Je nutné zmínit, že tato technologie funguje pouze s dodávanou nabíječkou a kabelem. Přestože disponuji několika jinými značkovými a mnohdy kvalitnějšími kabely, než je ten v balení, rychlé nabíjení se mi vždy spustilo pouze s kabelem dodaným.

Co se týká běhu prostředí a aplikací, zde nemám žádné výtky a vše fungovalo tak, jak bych si u vlajkové lodě představoval. Telefon velmi rychle spouštěl aplikace, multitasking i režim dvou oken fungoval dobře a práce s telefonem byla tedy opravdu příjemná. Otestoval jsem i několik her, z nichž byla nejnáročnější Asphalt 8, která běžela s přehledem na nejvyšší detaily bez jakéhokoli škubání. Telefon se při vysoké zátěži nijak extrémně nezahříval, čemuž zřejmě napomáhá celokovová hliníková konstrukce, která rovnoměrně rozprostírá teplo po celém zařízení.

Nad operačním systémem Android 7.0 Nougat běžela masivní uživatelská nadstavba EMUI v její nejnovější verzi 5.1. K červnu 2017 však telefon obsahuje bezpečnostní záplaty až z března tohoto roku. Prostředí je pro zařízení Huawei notoricky známé, avšak Android Nougat společně s EMUI 5 přinesl zásadní změny ve vzhledu a stylu používání k lepšímu. Na prostředí jsem se velmi rychle adaptoval a oceňuji jeho přehlednost a rychlost.

Fotoaparát

Na fotoaparát výrobce i tento rok kladl důraz. Oproti staršímu modelu P9 u modelu P10 vidíme minimální vylepšení, největší změny se udávají až u modelu P10 Plus, který však Huawei nabízí za úplně jinou cenovku, než P10.

S výkony fotoaparátu jsem byl spokojený. Za dobrého světla telefon produkuje kvalitní snímky s realistickým podáním barev. To probíhá skrze 12MPx barevný snímač a 20MPx černobílý snímač se světelností f/2.2, který pomáhá především při horších světelných podmínkách. Pokud se rozhodnete fotit pouze v černobílém režimu, můžete především v horším světle dosáhnout o kapku lepších výsledků. S ubývajícím světlem se na snímcích začne projevovat digitální šum a za špatného světla je míra šumu velmi vysoká. Dále také platí pravidlo, že čím horší světlo, tím více se slévají detaily.

I tak však mohu snímky za horších světelných podmínek pochválit, avšak na nejlepší fotomobily Huawei P10 nedosahuje. Srovnali jsme ho například se Samsungem Galaxy S8 a za horších světelných podmínek byly snímky z S8 znatelně lepší.

S aplikací fotoaparát si vyhrajete, jelikož nabízí nespočet režimů. Pro milovníky selfie je zde přichystán režim portrét, který inteligentně podle počtu lidí na snímku přizpůsobí šířku záběru a rozmaže pozadí. Funkce rozmazání pozadí však ne vždy fungovala dokonale a režim portrét jsem tak pro selfies vypnul. Kvalita fotografií z předního fotoaparátu je i za zhoršených světelných podmínek velmi slušná.

Zaujal mě například režim PRO, ve kterém je možné si veškeré nastavení nastavit na míru dané scéně a fotit do RAWu. Co se týká videa, Huawei P10 nabídne možnost nahrávání v rozlišení až 4K při 30 snímcích za sekundu či Full HD při 60 snímcích za sekundu. Pokud byste rádi slow-motion (zpomalený záběr), ten P10 nabízí také a to v rozlišení FullHD při 120 snímcích za sekundu. Videa lze upravit rovnou v galerii a exportovat například na sociální sítě.

Galerie snímků pořízené Huawei P10 během našeho testu

Závěr

Huawei P10 tedy nabízí ve slušivé kovové konstrukci slušné parametry a výbavu, kterou však díky konkurenci lehce zabíjí cena. K systému ani výkonu nemám větších výhrad, jelikož po dobu testu vše běželo maximálně plynule a z hlediska optimalizace můžu telefon rozhodně doporučit. Chválím také přítomnost konektoru USB-C nebo podporu navigačního systému Galileo. Fotoaparát nabídne za dobrého světla zajímavé výsledky. Představovali bychom si ale lepší světelnost a o kapku lepší výsledky v horších světelných podmínkách.

Konkurence

Samsung Galaxy S7

Loňská vlajková loď se díky novým nástupcům musela cenově umírnit a za velmi podobnou cenu jako Huawei P10 tak nabídne lepší fotoaparát, podobný výkon a lepší AMOLED displej s 2K rozlišením. Chybí však varianta s dual SIM funkcionalitou, která je pro někoho klíčová. Na vrch poté nabídne voděodolnou skleněnou konstrukci.

Huawei P9

Ano, čtete správně. Cena Huawei P9 klesla momentálně na příjemných 10990kč, za které má stále co nabídnout. V čele s fotoaparátem vyladěným společností Leica a kvalitním kovovým zpracováním tak dokáže zatopit i vlastní stáji. Stejně jako P10 disponuje P9 velmi dobrým displejem a optimalizovaným softwarem s nejnovějším Androidem 7 a nadstavbou EMUI 5.0.

Rozměry

145,5 × 69,6 × 7,4 mm

Chipset

HiSilicon Kirin 960

CPU

 4×2,4 GHz + 4×1,8 GHz

GPU

ARM Mali-G71 MP8
Displej

IPS, 5,1″ (1 920 × 1 080 pixelů)

RAM

4GB

Vnitřní úložiště

64GB (dostupné uživateli cca 48GB)

Fotoaparát

12 MPx (barevný) + 20 MPx (černobílý), OIS, laserový autofocus, f/2.2, blesk, záznam až 4K videa, slow-motion videa

8 MPx, f/1.9, záznam HD 720p videa
Akumulátor 3200mAh, rychlé nabíjení Huawei SuperCharge
Další výbava

NFC, čtečka otisků prstů, portrétový režim

Huawei P10

9

Celkové hodnocení

9.0/10

Klady

 • Vzhled a zpracování
 • Displej
 • Čtečka otisků prstů
 • Odladěnost systému a výkon
 • VIP servis

Zápory

 • Cena
 • Horší světelnost zadního fotoaparátu
Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

4 komentáře

 1. Petr Libo na

  Huawei / Honor telefony jsou supr 🙂 sám mám také pé desítku, ale taky aj HTC. A při HTC padá hodně výdrž.

  • Martin Tuček na

   Přesně. Mám momentálně jako osobní telefon Galaxy S8, a jako uživatel Huawei/Honor telefonů s výbornou optimalizací a výdrží byla pro mě výdrž na jedno nabití u S8 šok.

 2. Telefony Huawei mají nejlepší poměr cena / výkon. Pokud to tak půjde dál, tak by se měl Samsung začít bát a o jablku ani nemluvě 🙂

  • Martin Tuček na

   Přesně tak, ale Honor jde v poměru cena/výkon ještě dál. Momentálně je P10 kapku znevýhodněná třeba S7 Edge, ale Huawei si i za horké novinky stále drží super ceny. A to platí dvojnásob pro starší modely, jako je P9.

Zanechte odpověď