Středa, Leden 16

Huawei představil novou řadu smartphonů Mate 10

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Huawei dnes na své tiskové konferenci představil novou řadu vlajkových modelů – Mate 10, Mate 10 Lite, Mate 10 Pro a Mate X. Všechny modely (vyjma Mate 10 Lite) jsou důkladně provázány s umělou inteligencí, mají lepší displeje a fotoaparáty.

Displej

Začněme tedy u displejů, které jsou bezesporu jedním z největších lákadel. Telefony Mate 10 totiž disponují FullView displeji, které nabídnou vysoké poměry pokrytí přední strany s malými rámečky. Mate 10 Pro, který bude společně s modelem Mate 10 Lite dostupný na českém trhu, nabídne 6″ OLED displej s rozlišením 2160×1440 bodů. Displej samozřejmě splňuje HDR10, poměr 18:9 či kontrast 7000:1. Pokrývá 81,61% přední strany. Zajímavostí je barevné schéma displeje – není totiž klasické RGB, avšak RGBW. Huawei totiž využil bílého podsvícení a pokud na displeji svítí bílá, nesvítí žádný ze tří subpixelů RGB, čímž šetří akumulátor a nabídne vyšší kontrast.

Huawei Mate 10 nabídne stejný displej avšak s vyšším rozlišením 2560×1440 bodů, poměrem displeje ku přední straně telefonu 81,79% a tradičnějším poměrem 16:9. Díky poměru 16:9 tedy Huawei u tohoto modelu mohl vměsnat čtečku otisků prstů na přední stranu, avšak u Mate 10 Pro se nachází na zadní straně. Huawei věří, že čtečka otisků prstů je a ještě dlouhou dobu bude nejrychlejší, nejbezpečnější a nejspolehlivější metodou odemknutí telefonu. Sám demonstroval opravdu bryskní čtečku, která odemkla telefon za 0,3 sekundy. Ostatně, čtečku jsem chválil již u recenze Huawei P10.

Akumulátory

Huawei se i nadále podařilo zachovat opravdu velkou nálož energie pod kapotou, jako tomu bylo u Mate 9. To ve společnosti s úspornějším čipsetem a OLED displejem nabídne až dvoudenní výdrž, či jednodenní opravdu intenzivního nasazení. Mate 10 i Mate 10 Pro totiž nabídnou akumulátory o kapacitě 4000mAh při zachování tloušťky 8,2mm u Mate 10, respektive 7,9mm u Mate 10 Pro.

Zajímavostí je, že u modelu Mate X naleznete v balení rovnou dva Super Charge adaptéry pro nabíjení, které dokáží všechny modely (vyjma Mate 10 Lite) nabít na 58% již za 30 minut. Nechyběl ani dlouhý proslov o bezpečnostních certifikacích a ujištění, že technologie rychlého nabíjení Huawei Super Charge opravdu splňuje ty nejsložitější testy.

Design

Huawei kapku oživil design a to prostřednictvím Huawei Signature Stripe, což je vlastně proužek na zadní skleněné části. Údajně se při navrhování této řady inspirovali sportovními automobily. Na prezentaci také zaznělo, že u modelu Mate 10 Pro se čtečka nachází pod dvojicí fotoaparátů, tudíž nebude docházet k mylnému zapatlávání čočky fotoaparátu. Design je kompletně symetrický a zadní strana je vyvedena z odolného skla. To má být údajně ještě více odolnější proti pádům a škrábancům, ale stále je to bohužel sklo. Huawei se ale pochlubil keramickým vzhledem, avšak keramiku nenasadil kvůli její vysoké hmotnosti.

Design modelu Mate 10 Pro splňuje certifikaci IP67 proti prachu a vodě. Model Mate 10 pouze IP53, což je dobré maximálně proti několika kapkám vody, nikoliv proti úplnému potopení. To nás ale nemusí trápit, model Mate 10 nebude na našem trhu dostupný.

Model Mate 10 Pro bude dostupný v barvách Titanium Grey, Mocha Brown, Midnight Blue a Pink Gold. Model Mate 10 bude k dispozici v barvách Champagne Gold, Black, Mocha Brown a Pink Gold.

Designovou stylovkou bude limitovaná edice Mate X s absolutně přestřelenou cenou. V balení, jak jsem již zmiňoval, se budou nacházet dva nabíjecí adaptéry a kožené pouzdro. Značkové příslušenství ve formě powerbanek a krytů bude dostupné i na našem trhu.

Umělá inteligence

Modely Mate 10, Mate 10 Pro a Mate X jsou poháněné čipsetem Kirin 970, který je vyroben 10nm technologií s tzv. NPU (Neural Processing Unit). Jedná se o část čipsetu, která bude obstarávat umělou inteligenci, která v telefonu hraje poměrně důležitou roli. S postupem užívání telefonu se totiž inteligentně učí uživatelovy návyky a přednačítá aplikace, které by v tu danou chvíli mohl použít. Celkově je díky umělé inteligenci mnohem rychlejší ve spouštění aplikací či reakci na dotyk v prostředí telefonu.

Huawei také otestoval, jak se bude telefon chovat po 18 měsících intenzivního užívání a zjistil, že telefon se chová naprosto stejně, jako po vybalení z krabičky. Umělá inteligence také zajišťuje i některé funkce v systému, jako například při telefonování. Telefon se totiž s každým hovorem učí můj hlas, díky čemuž zvládne ještě lépe aplikovat odšumění okolního ruchu. Huawei šel ale ještě dál a do telefonu nasadil funkci, která automaticky upravuje citlivost mikrofonu, tudíž budete slyšet stejně dobře když šeptáte, nebo když křičíte.

Umělá inteligence hraje i velkou roli ve fotoaparátu, kde slouží u hybridního zoomu pro dopočítávání obsahu. Huawei tedy nemusel nasadit teleobjektiv, nýbrž demonstroval digitálně přiblíženou fotku, která vypadala ještě lépe, než z Notu 8 či nových iPhonů, které tímto objektivem disponují. Mate 10 také umí mnohem lépe fotit v různých situacích, kdy umělá inteligence přesně pozná fotografovanou scénu a na její míru přizpůsobí nastavení fotoaparátu. Vše je nasazeno na operačním systému Android 8.0 Oreo s grafickou nadstavbou EMUI 8.0.

Fotoaparát

Všechny modely disponují duální kamerou, která, jak jsem již výše popisoval, je důkladně spjatá s umělou inteligencí. Duální optika se skládá z dvou čipů – jeden RGB barevný čip s rozlišením 12MPx a druhý monochromatický s rozlišením 20MPx. Oba snímače disponují optikou se světelností f/1.6.

U selfies nově Huawei využil umělé inteligence pro vytvoření bokehu (rozostření za fotografovaným objektem – více o bokehu zde).

Další výbava

Z další výbavy se hodí zmínit nasazení opravdu kvalitního DA převodníku pro kvalitní zvukový výstup. V modelové řadě Mate 10 je totiž nasazen 32bitový DA převodník. Další zajímavostí je také tzv. PC mode, který nabízí prakticky to samé, co DeX od Samsungu. Po připojení telefonu k monitoru pomocí USB-C na HDMI převodníku se buď může zrcadlit obrazovka telefonu, či spustit tzv. PC mode. Poté stačí přes Bluetooth připojit myš či klávesnici a můžete pracovat podobně jako na plnohodnotném počítači.

Zdroj: TZ a TK Huawei

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď