Pátek, Květen 29

iGET HOMEGUARD: Kamery, které nezruinují rozpočet

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

V dnešním světě je bezpečí rozhodně jedna ze základních priorit. Jsme spokojenější, když máme kontrolu nad svým majetkem, nebo pohybem rodinných příslušníků či zaměstnanců. Jedním z řešení může být jedna z IP kamer iGET HOMEGUARD, které jsme pro Vás dlouhodobě testovali.

Obsah balení

Testovali jsme dvě kamery. Jednu venkovní s certifikací IP66 a předpokládaným umístěním na zeď (model HGWOB751) a druhou vnitřní se stojánkem pro umístění na stůl či na stěnu (model HGWIP818). Obsah balení venkovní kamery čítal zařízení samotné, napájecí adaptér s výstupem 12V a 1A, odnímatelnou anténu, krátký ethernetový kabel a návod.

Za návod ale musím pochválit. Je velmi podrobný a kompletně v češtině. Nechybělo ani instalační CD s manuály v elektronické podobě a softwarem ke kamerám pro Windows (kamery splňují standard ONVIF 2.5, tudíž lze použít jakýkoli podporovaný software) a sada samolepek informující o tom, že daný objekt je nonstop střežen systémem HOMEGUARD. Dále se zde nacházely tři šroubky pro uchycení na zeď.

Obsah balení vnitřní kamery čítala kamera samotná s již nasazeným neodnímatelným stojánkem, napájecí adaptér s koncovkou microUSB (lze tedy použít i jakoukoli nabíječku k telefonu či powerbanku), krátký ethernetový kabel a stejné návody, CD a sadu samolepek, jako kamera venkovní. Zde se nacházely také dva šroubky a dvě hmoždinky pro zavěšení kamery na zeď.

Instalace

Přestože se takový systém IP kamer může zdát velmi sofistikovaný, jeho instalace je velmi jednoduchá a velmi podrobně popsaná v přiloženém návodu. Prvním krokem bude získání příslušné aplikace a to nejjednodušeji pomocí naskenování QR kódu. Aplikace HOMEGUARDcare je dostupná jak pro Android, tak pro iOS.

Dále je nutné fyzicky připravit kameru samotnou. Tu připojte kabelem do Vašeho routeru a po připojení napájení ke kameře chvíli vyčkejte, než se spustí. Tento postup je třeba podstoupit i v případě, kdy budete chtít kameru využívat přes WiFi.

Nyní je nutné otevřít staženou aplikaci HOMEGUARDcare a zvolit tlačítko Přidat kameru. Rychlé přidání provedeme opět pomocí volby naskenovat QR kód ze štítku na kameře samotné. Poté pouze ručně zadejte heslo, které je taktéž zmíněno na štítku dané kamery (výchozí je 123456).

Nyní je již vše nastaveno a kamera je připravena k použití. Živý náhled si můžete zobrazit při poklikání na danou kameru, kterou si můžete pojmenovat podle Vašich preferencí. Kamer můžete mít najednou v aplikaci samozřejmě několik. V tom případě se bude hodit režim rozdělené obrazovky, kdy jsem třeba na tabletu mohl sledovat až čtyři kamery v reálném čase najednou.

V případě připojení přes WiFi je nutné ji nakonfigurovat. Rozklikněte nastavení dané kamery, zvolte rozšířené nastavení a nastavení WiFi. Zde zvolte svojí WiFi a zadejte její případné heslo. Poté je již kamera úspěšně spojena bezdrátově a můžete kabel k routeru odpojit a kameru umístit kamkoli, kde je dobré pokrytí WiFi signálem a zdroj napájení.

Aplikace, nastavení a rozhraní

V aplikaci je samozřejmě možné u dané kamery nastavit více položek – uživatelské nastavení, nastavení času, spuštění alarmu, které vyvolá nahrávání, citlivost detekce pohybu, případného FTP serveru, kam se také můžou nahrávky ukládat, upozornění prostřednictvím emailů, SD karty a OSD. V případě, že kamera nepracuje korektně, v aplikaci nechybí ani možnost vyvolání restartování.

Co se týká samostatného prostředí živého zobrazení, je zde široká paleta voleb. Na horní a spodní straně přehrávaného obrazu se zobrazují různé přepínače. Je možné zde převrátit obraz, zrcadlit ho, uložit daný obrázek či video do paměti daného zařízení, odposlouchávat audio či v případě vnitřní kamery také do kamery mluvit, což ji může předurčit jako chůvičku pro ty nejmenší z nás.

Nechybí ani základní nastavení zobrazení, jako je úprava kontrastu, jasu či intenzity integrovaných infračervených LED diod, které umožňují mít přehled o situaci v místnosti či venkovním prostoru, kde je naprostá tma. Pro ušetření dat je zde možnost také přepnutí kvality obrazu do nižší kvality. Vnitřní kamera má také teplotní senzor a senzor vlhkosti.

Prohlídka kamer

Na venkovní kameře nalezneme velký úchyt na zeď, který je již součástí celé konstrukce kamery. Na přední straně se nachází snímač samotný společně s mnoha infračervenými LED diody, které, jak už jsem zmiňoval, pomáhají se sledováním situací v prostorech, kde panuje tma. Na zadní straně je pouze šroubovací konektor pro anténu.

Součástí vnitřní kamery je také stojánek na stůl, avšak kamera je polohovatelná a stojánek je možné uchytit na zeď a kameru vhodně natočit. Na přední straně se nachází snímač, 3 přisvětlující infračervené LED diody a mikrofon společně s reproduktorem. Na pravé straně na horní straně vykukuje z konstrukce WiFi anténa, která je neodnímatelná.

Na pravé straně se pod krytkou nachází slot na microSD karty až do 128GB, která není součástí balení. Levá strana hostí tlačítko WPS a resetovací tlačítko. Na zadní straně se nachází senzory teploty a vlhkosti, které jsou umístěny na malém prodlužujícím drátu, aby nebyly hodnoty ovlivněny teplem, které vyzařuje kamera.

Kvalita

Kvalita záběrů z obou kamer byla snad za jakýchkoli podmínek překvapivě slušná. Z venkovní kamery dostaneme maximálně HD video, avšak z vnitřní dokonce až FullHD záběry. V průběhu testu se mi naskytla možnost záběry srovnat s o mnoho dražší kamerou Ubiquiti UniFi, která i za skoro dvojnásobnou cenu nabídla srovnatelnou, někdy i horší kvalitu obrazu.

Záběry se ukládaly při spuštění alarmu vyvolaným například pohybem či při pevně nastavených časech nahrávání na integrované úložiště. V případě venkovní kamery je k dispozici integrované úložiště s kapacitou 8GB, v případě vnitřní je, jak už jsem zmiňoval, slot pro microSD karty až do 128GB.

Záběrů se tak do kamer vejde překvapivě dost. Všechny záběry i živý přenos lze přenášet kdekoli po světě, díky způsobu přenášení peer to peer. Není tedy třeba nechávat kameru povolovat u poskytovatele internetu či připlácet za veřejnou adresu a složitě se se vším nastavovat.

V případě přehrávání záběrů z kamery se mi několikrát stalo, že přehrávání videa se nespustilo, rozcházel se zvuk od videa či se video trhalo. Připojen jsem však byl přes 4G síť operátora Vodafone, kde jsem v daném místě naměřil 110Mbps. Konektivita v místě umístění kamery byla také velmi dobrá. Kamery byly testovány s Wifi routery Asus a Tenda AC9. Problém tak vidím v kameře samotné, jelikož nepomohlo ani použití karty třídy 10. U obou kamer chválím a oceňuji široké úhly záběru.

Závěr

Přihlédneme-li k cenám zařízení (venkovní kamera – kolem 2200kč, vnitřní kamera – kolem 2950kč), nabídnou tak velmi dobrý poměr ceny a výkonu. Přestože zařízení po fyzické stránce nepůsobí nijak profesionálně, svůj účel plní dobře. Kvalita obrazu je dobrá, detekce pohybu fungovala překvapivě dobře a výrobce dodal velmi přehledné manuály v češtině.

Zamrzí občasné záseky přehrávání videa v aplikaci, které by lepší design také neuškodil. V aplikaci však vše dělalo, co dělat mělo a tak proti ní nemám jedinou výhradu. Za dané ceny tedy kamery rozhodně doporučuji, jelikož vytvoří příjemný pocit, že mám svůj majetek či zaměstnance pod kontrolou a můžu kdykoli nahlédnout do historie, co se kdy dělo včetně zvukového záznamu.

HGWIP818 (vnitřní) HGWOB751 (venkovní)
Rozlišení FullHD 1080p HD 720p
Noční vidění do 10 metrů do 15 metrů
Spotřeba max 4W max 8W
Úhel záběru 120° 60°
Paměť pomocí microSD (až 128GB) 8GB
Připojení RJ-45 100 Mb/s + WiFI (802.11n – 150Mb/s) RJ-45 100Mb/s + WiFI (802.11n – 150Mb/s)
Rozměry 106,5 × 90 × 45 mm 67 × 65 × 181 mm
Hmotnost 145g 340g
Další funkce senzor teploty a vlhkosti, stojan odolnost IP66, podpora ONVIF 2.5

iGET HOMEGUARD

8.5

Celkové hodnocení

8.5/10

Klady

  • Jednoduché nastavení
  • Manuály v češtině
  • Široký úhel záběru
  • Noční IR přisvícení
  • Rozpoznání pohybu, plánované nahrávání

Zápory

  • Aplikaci by neuškodil lepší design
  • Zpětné přehrávání videí není spolehlivé
Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď