Pondělí, Únor 24

iPhone X – revoluční telefon? Dárek k výročí?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Apple na své tiskové konferenci kromě hodinek Apple Watch, bezdrátové podložky AirPower, Apple TV 4K a iPhonů 8 / 8 Plus představil ještě jeden nový telefon – iPhone X. Ptáte se co to má znamenat? Proč se nový model jmenuje X, a proč vlastně Apple představil hned 3 nové modely?

Odpověď je jednoduchá. Letos je tomu 10 let od doby, kdy byl světu představen první iPhone. Na tehdejší dobu byl iPhone něčím výjimečným. Otřásl celým světem mobilních telefonů, a bez nadsázky se dá hovořit o tom, že způsobil revoluci tím, že změnil způsob, jakým vnímáme a používáme mobilní telefon. Na dlouhé roky s ním tehdy Apple udal směr, kterým se vyvíjel vývoj nových smartphonů.

A Apple by něco podobného při příležitosti 10 letého výročí tohoto telefonu rád zopakoval. Zda se mu to povede či ne si nedovolíme předpovídat, co ovšem víme je, že písmeno X v názvu telefonu z tohoto důvodu značí římskými čísly desítku.

iPhone X zaujme již na první pohled svým neotřelým designem. Apple se snaží naskočit na vlnu „bezrámečkových displejů“, a proto roztáhl displej co nejvíce ke stranám zařízení. Displej samotný Apple označuje jako Super Retina, má rozlišení 2436×1125-pixelů, což mu na úhlopříčce 5,8″ vytváří jemnost 458 ppi. Jedná se tak o největší a nejjemnější displej, jaký kdy byl v iPhonu použit. Displej je typu OLED, což je vůbec poprvé, kdy je tento druh displeje v iPhonu použit.

Bohužel si můžeme v horní části displeje všimnout nevzhledného výřezu, ve kterém je umístěna kamera, telefonní reproduktor a další senzory. Tento výřez tak např. při sledování širokoúhlého videa nebo prohlížení fotografií bude ubírat místo na displeji.

Displej samotný disponuje technologiemi Dolby Vision a HDR10, a poskytuje extrémně vysoký kontrast 1 000 000:1. Udávaný maximální jas dosahuje hodnoty 625 cd/m2, což je stejně, jako u iPhonu 8, který má LCD IPS displej.

Při pohledu na iPhone X člověka nejspíš napadne, kam se poděl Home button a čtečka otisků prstů TouchID. Odpověď je jednoduchá: ani jednu z těchto věcí na telefonu již nenajdeme. Home button je suplován funkcí, kdy uživatel domovskou obrazovku či multitasking menu vyvolá tahem od spodního okraje obrazovky.

TouchID spolu se čtečkou otisků prstů bylo nahrazeno technologií FaceID. Ta funguje tak, že naskenuje váš obličej pomocí TrueDepth kamery, a poté vám pro odemčení telefonu bude stačit pouhý pohled na telefon a potažení prstem, a telefon se odemkne. Podle Applu by FaceID mělo být bezpečnější než ochrana otiskem prstu, kde je údajně pravděpodobnost prolomení 50 000:1. U FaceID je pravděpodobnost pouze 1 000 000:1. FaceID by se mělo samo učit v průběhu času, jak vypadá váš obličej, takže ani změna vzhledu by neměla být problémem. Zmiňováno bylo například to, že když si někdo nechá narůst v průběhu času vousy, nemělo by to činit problémy.

Jak toto řešení bude spolehlivé oproti čtečce otisků prstů lze zatím jen těžko říci, nezbývá než doufat, že bude lepší, než skenování oční duhovky od Samsungu, které se nám v redakčním testu vůbec neosvědčilo.

Pokud vás napadlo, že by někdo mohl váš telefon vzít a například ve spánku vám ho dát před obličej a telefon by se odemkl, tak nemusíte mít strach. Apple myslel i na tyto situace a iPhone aktivně sleduje, zda máte otevřené oči a díváte se na něj. Pokud ne, neodemkne se. Oklamat senzor fotografií by také nemělo být možné.

Rozdíl oproti ostatním iPhonům najdeme u fotoaparátu, který je téměř shodný s modelem iPhone 8 Plus, nabízí tedy dva 12MPx snímače, z nichž jeden je širokoúhlý a druhý zajišťuje dvojnásobné přiblížení, ale rozdíl je zde v tom, že oba snímače disponují optickou stabilizací obrazu. Po Samsungu Galaxy Note 8 se tedy jedná o druhý smartphone se dvěma fotoaparáty, který nabízí optickou stabilizaci obrazu u obou dvou.

Možost nahrávat 4K video při 60 snímcích za sekundu a slow-motion video se 240 snímky za sekundu v rozlišení FullHD zůstává zachována.

Procesorem je opět čip Apple A11 Bionic, stejně jako u iPhonu 8. Smartphone je vodě a prachu odolný podle specifikace IP67, tedy stejně, jako ostatní současné modely.

Co se týče zpracování, iPhone X je stejně jako iPhone 8 z přední i zadní strany kryt tvrzeným sklem Gorilla Glass. Rámeček okolo telefonu je vyroben z nerezové oceli.

iPhone X bude na našem trhu k dostání v 64GB a 256GB paměťové variantě ve stříbrné nebo vesmírně šedé barvě.

Základní 64GB varianta iPhonu X vyjde na 29 990 Kč, dražší 256GB varianta přijde s těžko uvěřitelnou cenovkou 34 490 Kč.

iPhone X se k nám do Česka dostane 3. listopadu.

Zdroj: Tisková konference Apple, Apple Newsroom

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Už od mala se zajímám o mobilní technologie, obzvláště mobilní telefony. Postupem času jsem zakotvil u OS Android, který spokojeně používám dodnes. V současnosti jsem studentem telekomunikací. Jsem také vášnivý cyklista.

Zanechte odpověď