Čtvrtek, Říjen 24

JBL Flip 4: Kvalitní zvuk sbalený na cesty

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

JBL, americký výrobce profesionální audiotechniky, přináší již čtvrtou generaci populárního přenosného Bluetooth reproduktoru řady Flip – Flip 4. Nově nám výrobce přibalil kompletní vodotěsnost a nové barevné provedení.

Obsah balení

Než ale zaměřím své uši na zvuk tohoto reproduktoru, pojďme nahlédnout do balení. To se na přebalu také, kromě svého obsahu a základních parametrů, chlubí oceněním CES 2017 Innovation Awards, které reproduktor získal za vynikající design a inženýrství mezi spotřební elektronikou.

Nahlédneme-li dovnitř, čekají zde na nás brožurky s návody a bezpečnostními pokyny společně se sytě oranžovým oboustranným microUSB kabelem o délce 1 m pro nabíjení reproduktoru. Pod tím vším se samozřejmě nachází i zařízení samotné.

Zmíním absenci ochranného vaku, které JBL ke svým výrobkům přidává, avšak již u modelu Flip 3 chyběl. Zřejmě výrobce tento krok podnikl proto, jelikož jsou reproduktory dostatečně obrněné samy o sobě, a nosit je tak v pouzdru by bylo spíše obtěžující.

Vzhled a konstrukce

Jak sám výrobce deklaruje, JBL Flip 4 po vzoru svého předchozícho modelu Flip 3 pokračuje v designové linii hezkého, avšak odolného zařízení. Nemyslím tím, že byste s reproduktorem mohli zacházet, jak jen chcete. Žádnými certifikacemi odolnosti, až na vodotěsnost dle normy IPx7, zařízení nedisponuje. Myslím tím subjektivní pocit jistoty, že když hodím reproduktor na dno plného batohu, či ho vezmu na výlet do přírody, nic se mu nestane.

Je to zřejmě díky pryžovému rámu, který obepíná levý a pravý bass reflex a uprostřed se spojuje, aby vytvořil jakýsi předěl pro textilní prošití přes samotné měniče. Reprodukor nabízí JBL hned v sedmi barevných provedeních – černé, bílé, šedé, modré, tyrkysové, červené a námi testované nejzajímavější maskáčové.

Na jakémsi mostu, který tvoří pryž, se usídlilo zapínací/vypínací tlačítko, pět indikačních LED diod informujících o stavu nabití, tlačítko pro fukci JBL Connect+ a pod gumovou krytkou se zde také schovává 3,5 mm audio jack vstup s microUSB konektorem pro nabíjení.

Zajímavá je však zmiňovaná funkce JBL Connect+, která umožňuje spárovat až stovky JBL reproduktorů podporující tuto funkcionalitu a vytvořit díky tomu lepší poslechový zážitek. Funkce bohužel není kompatibilní s JBL Connect (bez přídomku +), která je využita například u staršího JBL Flip 3.

 

Pod textilním prošitím, hned vedle pryžového předělu s výše jmenovanými ovládacími prvky, se nachází čtyři ovládací tlačítka. Díky nim tedy můžeme regulovat hlasitost, vyvolat režim párování Bluetooth či pozastavit/spustit přehrávání muziky, či díky integrovaným mikrofonům s funkcí redukce okolního hluku také přijmout či položit hlasový hovor.

Samozřejmě, že tuto funkci jsem ověřil a i při hluku denního provozu a akcelerujícího motoru v autě mě druhá strana slyšela čistě. Od výroby je také přímo na reproduktoru aplikováno poutko na ruku, které je možno sejmout, či vyměnit za jiné.

Po stranách reproduktoru se nachází dva 40 mm bass reflexy (jeden na každé straně), které přispívají ke kvalitnímu zvukovém zážitku opravdu velkou částí. Jak jsem také již výše zmiňoval, reproduktor je nyní oproti svým předchozím generacím kompletně vodotěsný a splňuje normu IPx7. To v překladu znamená, že reproduktor můžete krátkodobě kompletně ponořit pod vodu a to až do hloubky jednoho metru.

Zvuk

To je to, na čem si zakládá tento reproduktor nejvíce. Zatím zřejmě máte pocit, že byste Flipem 4 mohli nahradit své domácí kino, že? Není nad klasické větší reprosoustavy s většími měniči a větším akustickým prostorem pro zvuk, ale to neznamená, že JBL Flip 4 nedokáže naplnit místnost kvalitním a hlasitým zvukem.

Díky dvěma 40mm měničům s výkonem 2x8W byl zvuk na poměry přenosného reproduktoru o takové velikosti s takovými vlastnostmi opravdu vynikající. V uzavřených prostorech byly slyšet čisté výšky i dunivé basy již při nízkých hlasitostech, ve venkovních otevřených prostorech je třeba trochu přidat. Milým překvapením bylo, že reproduktor si vedl výborně také jako plážový zdroj zvuku a to také díky vestavěnému 3000mAh akumulátoru, který zvládne až 12h přehrávání.

To však velmi závisí na hlasitosti a stylu hudby, kterou posloucháte. Jelikož hraje Flip 4 lépe, než moje prastará soustava uchrčených reproduktorů v autě, využíval jsem ho zde často na maximální hlasitost a musím zkonstatovat, že tak zvládne produkovat vysoce nabasovaný drum and bass maximálně něco kolem šesti hodin. Pokud však reproduktor budete používat spíše jako kulisu, s udávanou výdrží můžete počítat. Je zajímavé, že JBL zřejmě vylepšilo účinnost elektroniky v reproduktoru, jelikož předchozí Flip 3 se stejným akumulátorem zvládl hrát „pouze“ 10 hodin.

Ať jsem tedy poslouchal rock, drum and bass, rap či popovou muziku, měl jsem pocit, jako kdyby JBL integrovalo jakýsi inteligentní ekvalizér. Ať jsem si totiž pustil jakýkoli hudební styl, vždy zněl reproduktor tak, jak jsem očekával.

Závěr

JBL Flip 4 se tedy po dobu tohoto testu stal mým rádiem do koupelny, autorádiem, kulisou při práci v kanceláři, reproduktorem při zahradních pracích a nerozlučným parťákem na cestách po Barcelonských plážích. Díky 3000 mAh akumulátoru jsem věděl, že se nemusím spoléhat na neustále vybitou powerbanku a v případě, kdyby začalo pršet či jsem u bazénu reproduktor namočil, nic se nestane a přehrávání může pokračovat.

Jako jediné větší mínus tohoto, jinak skvělého, reproduktoru, shledávám jeho cenu, která se momentálně ustálila na 3 490 korunách českých. Pokud jste si však jistí, že máte rádi kvalitní a hlasitou hudbu na cestách i za horších podmínek, koupi tohoto reproduktoru jednoznačně doporučuji.

Rozměry

68x175x70 mm

Hmotnost

515 g

Konektivita

Bluetooth 4.2, 3,5 mm audio jack

Bluetooth protokoly

A2DP V1.3, AVRCP V1.6, HFP V1.6, HSP V1.2

Akumulátor

3000 mAh, 3,7 V

Deklarovaná výdrž

12 h přehrávání

Doba nabíjení (při 5V a 1A)

3,5 h
Měniče

40 mm

Výkon

2×8 W

Frekvenční rozsah

70 Hz – 20 kHz

Poměr signál-šum

≥80dB

Další vlastnosti

mikrofony s redukcí okolního hluku, JBL Connect+, vodotěsnost dle IPx7

JBL Flip 4

9.5

Celkové hodnocení

9.5/10

Klady

  • Vzhled a zpracování
  • Množství barevných provedení
  • Výkon a kvalita zvuku
  • Mikrofony s redukcí okolního hluku
  • Vodotěsnost dle IPx7

Zápory

  • Cena
Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď