Středa, Leden 16

Konec roamingu v EU – ode dneška v EU (téměř) jako doma

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dnes, 15.6.2017, dochází ke zrušení roamingových poplatků v rámci Evropské Unie. V zahraničí tedy budete moci volat, SMSkovat a využívat internet v mobilu prakticky jako doma. Má to ale pár háčků.

Nová pravidla platí pro roaming ve všech členských zemích EU, a také Norsku, Islandu a Lichtenštejnsku. Pro uživatele znamenají výhodu: při cestách po EU se již nebudete muset obávat roamingu. SMS zprávy, volání i internet vám bude operátor účtovat podle cen vašeho domácího balíčku.
Má to ale pár háčků. Například datové SIM karty Vodafonu (konkrétně jde o balíčky: Red Data+ 4 GB, Red Data+ 10 GB, Red Data+ člen, Mobilní připojení 500 MB / 1 GB / 1,5 GB / 4 GB / 10 GB, Mobilní připojení Turbo, Připojení Flexidata, Připojení na dlouho, Připojení na stálo, Internet v mobilu naplno, Připojení pro mobil premium, Připojení pro mobil premium+, Data LTE 1,5 GB / 2 GB / 3 GB / 4 GB / 10 GB) již nepůjde v rámci roamingu využívat.
Pokud vás napadlo, že byste mohli službu využít ve svůj prospěch a obejít místní vysoké ceny zakoupením zahraniční SIM s výhodnějšími službami, které byste poté mohli využívat v Česku, musíme vás zklamat. Toto by bylo bráno jako zneužití služby, a bylo by proti němu zakročeno. K tomu může dojít, pokud jste v časovém úseku čtyř měsíců využívali telefonní a datové služby více ze zahraničí, než z domova. Pokud do 14 dní od žádosti operátora nepodáte vysvětlení, může vám operátor začít účtovat poplatky ve výši 3,2 eurocentu (cca 0,8 Kč) za minutu odchozího hovoru, 1 eurocent (cca 0,26 Kč) za odchozí SMS a 7,7 EUR (cca 200 Kč) za 1GB mobilních dat. U neomezených tarifů je třeba si také dát pozor na ceny hovorů: např. Vodafone u svého tarifu Volání v síti neomezeně, který poskytuje neomezené volání v síti Vodafonu, bude při využití balíčku ze zahraničí účtovat standardní cenu za volání do cizí sítě. Platí tedy, že pokud máte volné minuty, SMSky nebo zvýhodnění, které platí v rámci Vodafonu, můžete je využít pouze na území ČR. V zemích EU vám operátor bude hovory a SMS účtovat tak, jako byste volali nebo psali do jiných sítí v ČR.
Například Operátor O2 ode dneška všem zákazníkům nastaví automaticky tarif Svět Basic se službami v rámci EU za stejné ceny, jako v ČR. Pozor však bude potřeba dávat na služby virtuálních operátorů: pokud prokážou ČTÚ, že roaming je pro ně prodělečný, budou moci požádat o výjimku, aby si u roamingu mohli poplatky nadále účtovat. Pozor je také třeba dát na to, že volání v roamingu bez příplatku se vztahuje pouze na situace, kdy jste mimo ČR. Pokud budete volat např. z ČR na Slovensko, stále půjde o volání do cizí země, a bude zpoplatněno strandardním způsobem jako dosud.
Co se týče čerpání dat v zahraničí, je zde potřeba si dát pozor na to, že pokud platíte méně, než 3.85 EUR (cca 100 Kč) za 1 GB dat, má operátor právo uplatnit datový limit roamingu. Po uplatnění limitu roamingu budete za 1GB mobilních dat platit 7,7 EUR + DPH, což je velkoobchodní cena za datové přenosy v roce 2017. V roce 2018 tato částka klesne na 6 EUR, a v příštích letech se bude ještě nadále snižovat. O uplatnění datového limitu roamingu vás operátor musí předem včas informovat. Tento limit však nelze uplatňovat na SMS zprávy či volání, takže pokud máte ve svém domácím tarifu neomezené volání a/nebo SMS zprávy, budete je mít neomezené i v zahraničí.
Pokud budete mít důvod domnívat se, že operátor jednal v rozporu s těmito podmínkami a nepovede se vám neshodu vyřešit přímo s operátorem, můžete se obrátit na příslušný regulační orgán, kterým je v naší zemi Český Telekomunikační Úřad (ČTÚ).
Zdá se tedy, že se nám jako zákazníkům blýská na lepší časy. Tento krok je jistě posunem správným směrem, a přesto, že za něj nemůžeme být příliš vděční našim operátorům, jelikož se jedná o příkaz Evropské Unie, jedná se jistě o významný krok ke zjednodušení využívání mobilních služeb obecně.

Zdroj: TZ ČTÚ, Vodafone, europa.eu

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Už od mala se zajímám o mobilní technologie, obzvláště mobilní telefony. Postupem času jsem zakotvil u OS Android, který spokojeně používám dodnes. V současnosti jsem studentem telekomunikací. Jsem také vášnivý cyklista.

Zanechte odpověď