Středa, Červen 3

Konečně pořádný software na Windows Store?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Windows Store, hlavní místo pro stažení softwaru třetích stran na OS Windows, je proslulý tím, že oplývá spoustou zcela zbytečných a neodladěných aplikací.

Microsoft se zjevně nechce smířit s tím, že by aplikace na Windows Store měly být stále těmi z většiny neužitečnými a mnohdy neodladěnými. Uživatelé Windows totiž nemají toto místo kvůli tomuto faktu příliš v lásce.

Tím, co Microsoft však teď na tento obchod vydal, v podstatě „zabil dvě mouchy jednou ranou“. První „mouchou“ je právě zmiňovaná kvalita obsahu a tou druhou je dosud ne-příliš dobré propojení s ostatními systémy. Druhá věc správně naznačuje, že by se mohlo jednat o nějakou utilitu, která prolomí brány Windows a jiného systému. Tím je v tomto případě Linux.

Utilitou, která má udělat za tmavou minulostí tlustou čáru, je Ubuntu. Ačkoli by mnozí čekali, že se jedná o funkci, která automaticky vytvoří dual boot s přepínáním systémů rovnou v nabídce každého systému, jak je to u některých dual boot tabletů, tak ve skutečnosti je to pouze začlenění hlavních funkcí a výhod, které Linux má. Toto začlenění by mělo umožnit něco, jako na Linuxových systémech program Wine, ale obráceně. Na Windows tedy bude možné pracovat v aplikacích, které jsou určeny pro Linux.

Tato funkce je však k dispozici zatím na Insider Preview buildech. Je zde možnost si Ubuntu aktivovat i na stabilních verzích W10, avšak tato cesta by měla být složitější.

Funkce je určena především pro vývojáře, kteří by se bez Linuxu neobešli. Funkce umí využít i knihoven, které dosud nebyly do systému portovány a které jsou důležité třeba pro Python. To vše je velmi rychlé kvůli tomu, že funkce nevyužívá virtualizaci, ale JIT překlad, který je hluboko zakořeněn v jádru systému. To znamená stejnou rychlost, která by byla dosažena přímo v Linuxu.

Za výhodu lze považovat i možnost práce s oddíly Windows a možnost spouštění EXE programů. To je však zatím omezeno, stejně jako nějaká pokročilejší práce se síťovými nástroji.

Microsoft však nechce všeho nechat jen u Ubuntu. V budoucnu by do obchodu měly přijít i jiné distribuce. Další na řadě jsou Fedora a Suse.

Zdroj: MicrosoftWindowsCentral

Ubuntu
Ubuntu
Developer: ‪Canonical Group Limited‬
Price: Free
Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Zabývám se počítačovým hardwarem, mobily a periferiemi. Také se často zapojuji do různých HW a SW poraden. Vzhledem k tomu, že jsou tyto věci mou vášní, zapojil jsem se i jako redaktor webu TechRevue.

Zanechte odpověď