Čtvrtek, Říjen 24

Lamax Beat Elite E-1: Ideální společník na delší výlety

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Lamax je český výrobce cenově dostupných audio a video zařízení cílících především na mladé lidi. Já jsem měl možnost otestovat aktuálně ty nejlepší bezdrátová sluchátka, která tato společnost nabízí.

Lamax Beat Elite E-1 jsou bezdrátová sluchátka, která jsou v podstatě lepším sourozencem kolegou již testovaných Lamax Beat Blaze B-1. Sluchátka doznala oproti levnějšímu modelu mnoha změn. A to jak ve zvuku, tak ve fyzickém zpracování.

Obsah balení

Ve stylovém balení se nachází pevná krabička opletená umělým vláknem, na které je zip, pomocí kterého se otevírá/zavírá. V ní se nachází samotná sluchátka, která jsou ve složeném stavu. Kromě nich zde nalezneme jak černý napájecí mikroUSB kabel, tak modrý AUX kabel pro případ, že se sluchátka vybijí, nebo pro reprodukci ze zařízení, které Bluetooth neobsahuje. Krabička je poměrně dost pevná a proto by měla chránit sluchátka před pády či jiným potencionálním poškozením.

Krabička je černá a po designové stránce je dosti povedená. Na její přední (horní) straně se nachází přišité bílé gumové logo Lamax Beat, které je umístěno na černém pozadí. V balení se dále nachází několik samolepek s logem výrobce, které si můžete kamkoli vylepit. Ačkoli je obsluha sluchátek velmi jednoduchá, výrobce dodává několikajazyčný návod k obsluze a zvlášť také list s doplňkovými informacemi a prohlášeními.

Představení sluchátek

Stejně jako u Blaze B-1, i tato sluchátka jsou uzavřená, náhlavní a zakrývající uši. Dle konstrukce jsou tedy vhodná zejména pro poslech hudby. Stejně jako u levnějšího modelu jsou i tato sluchátka k dispozici ve dvou barevných provedeních, ba dokonce v těch stejných, jako ty levnější. Jedná se o černo-tyrkysovou a černou. Stejně jako v předchozí recenzi se i teď jedná o černo-tyrkysové provedení.

Oproti levnějšímu modelu je zde bohatší polstrování, více kovu a také měkčí náušníky. Ty se dají pro pohodlí nastavit jak v horizontálním, tak vertikálním směru. Právě možnost si náušníky přizpůsobit ve vertikálním směru u Blaze B-1 chyběla, což posouvá komfort o třídu výš.

Stejně jako na většině bezdrátových sluchátek jsou i u těchto veškeré ovládací prvky umístěné na pravém sluchátku. Přestože je jejich provedení od levnějšího modelu odlišné, funkčně jsou stejné. Tudíž se zapínají/vypínají dlouhým stiskem tlačítka, které slouží zároveň jako pro spuštění/pozastavení skladby, tak pro příjem/položení hovoru.

Toto tlačítko je umístěno na vnější ploše náušníku ve prostřed horní části. Zbývající 2 tlačítka jsou umístěna na stejné ploše, avšak trochu níže a jsou rozmístěna více do krajů. Ta jsou určena pro přepínání mezi jednotlivými stopami, čehož lze docílit jejich krátkým stisknutím. Naopak, jejich dlouhé stisknutí slouží k interní změně hlasitosti sluchátek. Pokud však chcete přepnout hlasitost jen o málo, může se stát, že příliš krátký stisk bude fungovat opět jako přepínání skladeb, což pak není úplně příjemné.

Naspodu pravého sluchátka se nachází 3 další prvky. Více vepředu je kontrolka, která indikuje 4 stavy. Při pokusu o zapínání/vypínání se kontrolka nejprve rozsvítí růžově. Dalším stavem je po zapnutí rychlé problikávání mezi modrou a červenou. To indikuje, že sluchátka nejsou připojena k žádnému zařízení a tudíž je lze spárovat/připojit. Poté začnou svítit stále modře, což indikuje připravenost pro přehrávání hudby.

Pokud se modrá kontrolka střídavě rozsvěcuje/zhasíná, značí to, že právě dochází k reprodukci zvuku. To se hodí v případě, že dochází k nechtěné reprodukci zvuku a tudíž zbytečnému vybíjení baterie. Jisté není příjemné, když si odložíte sluchátka, ke kterým se po hodině vrátíte a zjistíte, že jsou vybitá. Proto není na škodu po přerušení poslechu tuto kontrolku zkontrolovat. Zejména v případě, že si sluchátka nechcete neustále vypínat a zapínat.

Uprostřed se nachází vstupní konektor jack 3.5, který slouží k reprodukci zvuku bez použití baterie. Pro reprodukci s použitím kabelu netřeba sluchátka zapínat. Fungují ihned po zapojení jako kterékoli drátové sluchátka.

Stejně tak je na tom napájecí kabel, který se zapojuje do třetího – posledního konektoru. Ten slouží výhradně pro nabíjení. Sluchátka totiž nedisponují možností přehrávání přes USB, jako je tomu u některých sluchátek  a to zejména u těch určených k počítačům. Kabel je velmi krátký a lze jej napojit prakticky na jakýkoli zdroj energie s výstupem USB.

Konstrukce

Oproti předchozímu modelu je u tohoto modelu použito více kovu, plastu zase výrazně ubylo. Například opěrka hlavy již není z plastu, ale je z kovu, který je zašitý do kůže. Sluchátka tak mají větší odolnost a lepší pružnost. Více kovu bylo použito také pro uchycení náušníků.

Již nejsou uchyceny pomocí kovové tyčinky, ale designově pěknými, plochými packami, které mají povrchovou úpravu. Uchycení umožňuje náušníky také pohodlně polohovat nahoru a dolů. Naušníky jsou pak propojeny volnými kabely, které vedou přes náhlavník. Tyto kabely působí poměrně odolně.

Zvuk

Stejně, jak zmiňoval kolega u Blaze B-1, i u těchto sluchátek dominovala basová složka zvuku. I já jsem byl překvapen, jak mohutné, ale zároveň nezkreslené basy sluchátka poskytují. U celé řady Lamax Beat toto vidím jako velké plus. Dle mého očekávání byl zvuk čistší, než u Blaze B-1. Velkým zlepšením je šum. U nižších hlasitostí u obou modelů jsem si povšiml, že levnější produkuje nepříjemný šum. Byl sice slabý, avšak dost silný pro navození nepříjemného pocitu.

U Elite E-1 jsem tento šum nezaznamenal. Sluchátka sice nejsou žádným zlatým dolem pro audiofily, avšak pro poslech hudby na cestách slouží dobře a na zvuk jsem si při tomto použití nestěžoval, ačkoli se za audiofila považuji. Na domácí poslech hudby a pro relaxaci bych osobně doporučil mířit do zcela jiné cenové kategorie, zejména pokud se kladou požadavky na bezdrátový přenos.

Co se týče mikrofonu, není to žádné překvapení, jeho kvalita je srovnatelná s podobnými sluchátky v cenové kategorii. Ba dokonce je možná o něco horší, než u běžných chytrých telefonů. Avšak na hovory poslouží dobře.

Výdrž na jedno nabití

Výdrž těchto sluchátek je jejich velmi silnou stránkou. Už Blaze B-1 na tom byly s výdrží dobře. Avšak oproti udávané výdrži 8 hodin s akumulátorem 250 mAh je u Elite E-1 udávaná výdrž dokonce více, než dvojnásobná – 20 hodin. To díky 450mAh akumulátoru. Ačkoli je udávaná výdrž 20 hodin, sluchátka jsou schopny hrát i déle.

To záleží na nastavené hlasitosti a stylu hudby. Vážná hudba bude sluchátka logicky vybíjet pomaleji, než třeba DnB, či podobně rázná, rychlá a barvitá hudba. Na jedno nabití by měly vydržet při občasném poslechu i týden, což hodnotím velmi pozitivně.

Pohodlnost při používání

Musím říct, že s pohodlností sluchátek jsem byl velmi spokojen. A to i více, než třeba s Blaze B-1, kterým k vysokému komfortu chybí právě pootočení ve vertikálním směru. Právě tento faktor staví komfort sluchátek na vyšší úroveň.

Ve srovnání s levnějším modelem jsem si všiml, že Elite E-1 mají o něco měkčí náušníky. Také mi víc seděl jejich tvar, kdy není zcela kulatý, ale je již do tvaru zaobleného čtverce. Další velmi komfortní vlastností je jejich vysoký dosah na Bluetooth. Díky Bluetooth 4.1 tedy není problém v bytě 3+1 poslouchat hudbu po celém bytě bez jakýchkoli výpadků.

Závěr a zhodnocení

Za měsíc používání jsem tedy nabyl pozitivního dojmu nejen ze zvuku, ale taky výjimečného komfortu, který sluchátka poskytují. Lamax dělá především kvalitní produkty za dostupnou cenu. V praxi se mi to potvrdilo i u tohoto modelu.

Za cenu pod 2500 Kč s DPH tedy můžete získat bezdrátová sluchátka, která jsou schopna konkurovat i dražším modelům jiných značek. Lamax tedy nastavil laťku poměrně vysoko. Pokud hledáte ideální sluchátka na cesty i občasný poslech a jste ochotní si za sluchátka už trochu připlatit, jsou pro Vás Lamax Beat Elite E-1 vhodnou volbou, které nebudete litovat.

Velikost měničů 40 mm
Kapacita akumulátoru 450 mAh
Výdrž na jedno nabití

<20 hodin přehrávání hudby, až 1 měsíc v pohotovostním režimu

Dostupné barevné varianty

černo-tyrkysová, šedo-černá

Hmotnost 180 g

Lamax Beat Elite E-1

8.5

Celkové hodnocení

8.5/10

Klady

  • Design
  • Nízký šum
  • Pohodlnost
  • Poměr cena/kvalita zvuku
  • Výdrž

Zápory

  • Ne příliš kvalitní mikrofon
  • Přepínání hlasitosti občas omylem přepne skladbu
Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Zabývám se počítačovým hardwarem, mobily a periferiemi. Také se často zapojuji do různých HW a SW poraden. Vzhledem k tomu, že jsou tyto věci mou vášní, zapojil jsem se i jako redaktor webu TechRevue.

Zanechte odpověď