Pondělí, Únor 24

LAMAX Beat Sphere SP-1: Když cena a rozměry hrají prim

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kdo dnes nemá bezdrátový reproduktor, jako by nebyl. Společnost LAMAX nabízí velmi levný bezdrátový reproduktor Sphere SP-1, který slibuje zajímavý výkon a funkcionalitu. Vyplatí se tedy na bezdrátových reproduktorech šetřit?

Obsah balení

Nepředbíhejme však s odpovědí, nejdříve se podíváme na obsah balení. Na jeho provedení si dal LAMAX záležet a po sejmutí horní části na nás již čeká samotný reproduktor, který je dobře zajištěný. Po jeho vyjmutí se dostáváme do dalšího patra balení, kde se dále nachází pouze nabíjecí microUSB kabel pro nabíjení z počítače, který je také duplikován s 3,5mm audio jack konektorem.

To nás v případě použití jako externího reproduktoru k notebooku zbaví nutnosti použít Bluetooth nebo vlastní – druhý 3,5mm jack kabel. Dále se zde nachází jen malá kovová karabina pro úchyt reproduktoru do prostoru či na opasek a nezbytná literatura v podobě rychlé příručky a bezpečnostních pokynů.

Konstrukce

Co se týká samotného provedení reproduktoru, tak to se mi velmi líbilo. Prvním důležitým faktorem je samotná velikost. Rukama mi prošlo poměrně velké množství reproduktorů a z těch všech je Sphere SP-1 ten nejmenší. Reproduktor se tak vejde do jakékoli kapsy, skuliny v batohu či malých pouzder na notebooky. Při bližším pohledu však moje nadšení nemizí a nečeká na nás žádné nekvalitní zpracování a to ani s velmi nízkou cenovkou zařízení.

Mřížka reproduktoru je vyvedená z kovu a tyrkysová konstrukce z velmi pevné pryže, která působí dojmem, že nějaký pád reproduktor jen tak nezaskočí. Reproduktor obíhá plastový rám šedivé barvy, který obsahuje zdířky na veškeré konektory a disponuje otvorem na poutko. Na zadní straně se ještě nachází jakási lesklá guma, která přispívá velmi dobré přilnavosti reproduktoru k různým povrchům a tak například na stole drží reproduktor jako přibitý.

Ovládací prvky a konektivita

Reproduktor nabízí poměrně velkou paletu možností připojení a zdrojů zvuku. Na pravé straně se nachází přepínací tlačítko zapnutí, za které chválíme, jelikož to je praktičtější, než několik sekund držet nějaké zapínací tlačítko, tlačítka ovládání hlasitosti, které zároveň slouží pro přeskakování hudby a tlačítko pro pozastavení hudby či přijetí hovoru. Nechybí tlačítko pro přepínání již zmiňovaných módů – to přepíná mezi Bluetooth módem, 3,5mm audio jack vstupem, vstupem z microSD karty a módem FM rádia.

Na levé straně se nachází čtečka microSD karet, mikrofon pro hovory, microUSB konektor pro nabíjení a 3,5mm audio jack vstup. Za čtečku microSD karet chválím. Reproduktor si poradí s většinou běžných audio formátů a potěšil mě fakt, že si zařízení pamatovalo, kde jsem s poslechem naposledy skončil a při dalším spuštění pokračuje přesně tam.

Výtku mám ale k použité verzi Bluetooth 2.1, která je dnes již velmi zastaralá, což ústilo v horší energetickou efektivitu a problémy s připojením již několik metrů od zařízení na přímou viditelnost. V případě překážky v podobě zdi již reproduktor přestal pracovat úplně a ztratil signál. Funkce FM rádia je chvályhodná, avšak integrovaná anténa bude pravděpodobně velmi malá a tak jsem nenaladil jedinou FM stanici v centru velkého města.

Kvalita zvuku

Zvuk z reproduktoru by se dal označit za průměr odpovídající nízké ceně. Hlasitost byla na velmi dobré úrovni a i přes kompaktní rozměry dokázal reproduktor bez problémů ozvučit větší místnost hlučné středoškolské třídy. Nepotěšila mě však kvalita zvuku, která i při nižších hlasitostech postrádala nádech jakékoli basové složky.

Zvuk je plechový a na zajímavější poslech hudby v kompaktním balení se doporučuji porozhlédnout například po mnou velmi oblíbeném bezdrátovém reproduktoru JBL GO, který za příplatek dvou set korun nabídne o několik tříd lepší zvuk. Tento reproduktor si však velmi dobře představím jako dodatečný reproduktor k notebooku, kde často integrované reproduktory zdaleka nedosahují hlasitostí a bohužel ani kvalit, kterými disponuje Sphere SP-1.

Kvalita telefonních hovorů byla průměrná, mikrofon základně poslouží při hovorech v naprostém tichu, ale jelikož reproduktor nedisponuje sekundárním odšumovacím mikrofonem, hluk v okolí či venkovní vítr je v hovoru dobře slyšet. Integrovaný akumulátor udržel reproduktor v chodu necelých 5h (záleží samozřejmě na hlasitosti a zdroji přehrávání). Do plného nabití z úplného vybití se reproduktor dostal za zhruba hodinu a půl.

Závěr

LAMAX Beat Sphere SP-1 nabídne ve velmi kompaktním a kvalitně vyvedeném balení průměrné podání zvuku. Chválíme širokou konektivitu, kde ale bohužel nepochválíme zastaralou verzi Bluetooth 2.1 či nefungující FM rádio. Zařízení si vzhledem k rozměrům, hlasitosti a jeho odpovídající kvalitě nejvíce představuji jako doplňkový externí reproduktor k notebookům. Pokud hledáte slušný reproduktor na poslech hudby například z telefonu, doporučím se porozhlédnout po lepších modelech, kterým je například LAMAX Beat Sentinel SE-1, který nabídne nesrovnatelný výkon, slušné podání basů, voděodolnou konstrukci, funkční FM rádio či praktickou svítilnu.

LAMAX Beat Sphere SP-1 – specifikace:

Rozměry [mm]: 70 x 70 x 40
Hmotnost [g]: 100
Výkon [W]: 5
Konektivita: Bluetooth 2.1, 3,5mm audio jack, microUSB
Výdrž [h]: až 5
Doba nabíjení [h]: cca 1,5
Další funkce: Podpora MP3 z paměťových karet, FM rádio, integrované handsfree

LAMAX Beat Sphere SP-1

6.5

Celkové hodnocení

6.5/10

Klady

  • kompaktní rozměry
  • hlasitost
  • kvalitně provedená konstrukce
  • bohatá konektivita
  • cena

Zápory

  • kvalita reprodukovaného zvuku
  • FM rádio na testovaném kusu vůbec nefungovalo
  • zastaralá verze Bluetooth
Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď