Středa, Leden 16

Lamax GentiLight Touch: Budiž světlo

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Společnost Lamax je známá především svými akčními kamerami, bezdrátovými sluchátky či reproduktory. V nabídce Lamaxu mě však zaujala neobyčejně obyčejná LED lampička GentiLight Touch. Co je na ní zajímavého a vyplatí se ji pořídit?

Obsah balení

Lampička GentiLight mi dorazila v zajímavém podlouhlém balení. Po jeho otevření mne zaujal velký optometr, který zřejmě slouží pouze na ozkoušení čitelnosti různých velikostí písma pod různými barvami a intenzitami světla.

Dále se zde nacházela lampička samotná. Po jejím vyjmutí se v balení dále krčil pouze set bílého napájecího adaptéru do elektrické sítě s výstupem 5V při 1A a bílého microUSB kabelu pro nabíjení zařízení. Na samotném dně se ještě nachází velmi stručný návod.

Prohlídka a ovládací prvky

Samotná lampička je prakticky jedna velká ohebná „placka“. Na jednom konci se nachází ovládací prvky a základna s integrovaným akumulátorem, druhou část převážně tvoří světelný zdroj samotný. Tyto dvě části jsou spojené gumovým kloubem, který je možné ohýbat.

Lampička se tedy může ohýbat prakticky jakkoli, jen se nesmí přehýbat a kroutit. To v praxi znamená, že světelný zdroj můžete ohnout až k základně a to z obou stran (pokud je lampička vyrovnaná do přímky, může se ohýbat do obou směrů o 180°. Zpravidla na stole využijete ohnutí do 90°, u postele nebo někde na cestách i více, jelikož se díky tomu dá lampička uchytit až tam, kam sahá Vaše fantazie.

Světelný zdroj je velký obdélník o rozměrech necelých 20x5cm a světlo z něj vyzařuje stejnoměrně. Z jeho druhé strany nalezneme pouze podsvícené logo Lamax Tech. Na základně se nachází kapacitní zapínací tlačítko, posuvný kapacitní senzor pro nastavení úrovně jasu, kapacitní tlačítko pro úpravu teploty světla a malá indikační LED dioda. Ze strany se poté nachází zapuštěný microUSB port.

U ovládacích prvků se hned zastavím. Zapínací tlačítko zvrchu lampičky je kapacitní – to je efektní. Jen lehce se dotknete tlačítka, které ve skutečnosti vlastně ani není mechanické tlačítko a lampička svítí. Za dobu testování jsem si však nespočetněkrát lampičku omylem vypnul. Zajímavá je také indikační LED dioda. Ta má dvě funkce – modře bliká, jakmile je čas lampičku nabít a také červeně svítí, pokud se lampička nabíjí a ještě není nabitá.

Největší výtku ale směřuji k microUSB portu. Ten je totiž více zapuštěný do těla lampičky a díky tomu nemůžete použít jiný kabel, například od telefonu. Je tedy nutné vozit přímo bílý kabel od Lamaxu a dávat pozor na to, aby se nezničil / popřípadě složitě někde hledat kabel s delším konektorem.

Funkce

Lampička Lamax GentiLight Touch má prakticky tři nastavitelné režimy teploty barev. Jedná se o studenou bílou (5400K), která je ideální například na psaní, neutrální bílou (4200K), ta přijde vhod například při čtení a nakonec teplá bílá (3100K). Ta je nejvhodnější právě jako zdroj okolního světla k používání notebooků, tabletů a telefonů – ideálně v ložnici.

K ložnici přichází jedna z dalších výhod a tou je směrovost lampičky. Při jejím plném rozsvícení svítí směrově tam, kam míří a za lampičku se tak dostává minimum světla, což je ideální například po večerech, kdy můžu světlem například partnerku rušit. Lampičku jsem ale využíval i na naší chatě bez elektřiny a díky ohýbacímu mechanizmu jsem ji připevnil k lustru. Na plný jas v módu neutrální bílé bez problémů pohodlně osvítila menší místnost tak, že se i v noci dalo fungovat.

Regulovatelný je samozřejmě také jas a to pomocí kapacitního senzoru na přední straně. Plynulým přejetím se také plynule mění jas. Jak jsem již výše zmiňoval, lampička mi nejvíce přišla vhod právě na chatě, kde bohužel není ani elektrický proud. Zde sloužila v šeré kuchyni jako dobré světlo k vaření, večer rozsvítila celou obývací místnost a večer se s nižším jasem ideálně hodila jako lampička k posteli.

Zde se dostávám k dalšímu parametru a tou je výdrž na jedno nabití. Sám výrobce uvádí, že lampička by měla vydržet něco mezi 3-30 hodinami na jedno nabití. To je ale velmi široký pojem, jenže přesněji Vám ho neposkytnu ani já. Velmi totiž záleží na způsobu používání – nastaveném jasu. Lampička však disponuje 2000mAh akumulátorem, který vystačil při běžném používání celý víkend. Vzhledem k nabíjecímu microUSB portu ale není problém připojit například powerbanku s vysokou kapacitou.

To, dle mého názoru, činí toto zařízení ideální především pro cestovatele, pro Ty z nás, kteří rádi stanují a navštěvují místa, kde je obtížnější přístup ke stabilnímu připojení do elektrické sítě. Vhod však přišla také doma – nejvíce asi jako lampička u postele.

Závěr

LED lampička Lamax GentiLight Touch je skvělým a ohebným zdrojem světla, který ale bohužel sužuje jeden nešvar. Tím je cena, která je nyní nastavena na 1690kč, což může být pro někoho za lampičku mnoho. Já však vidím nespornou výhodu v jejím výkonu, univerzálnosti a především možnosti využívat ji pouze na vestavěný akumulátor.

Na řadu tak přichází Vaše preference, a jak jsem již v recenzi zmínil, pokud cestujete, je toto ideální zdroj světla právě na cesty a když se pro koupi rozhodnete, poslouží Vám skvěle.

Akumulátor

vestavěný, 2000 mAh

Výdrž na jedno nabití

3-30 h
Nabíjení

microUSB, cca 2h, 5V@1A

Příkon

0,09 – 3,75 W

Teploty bílé

studená bílá – 5400K, neutrální bílá – 4200K, teplá bílá – 3100K

Rozměry a hmotnost

56,2×6,5×2,1 cm; 385g

Lamax GentiLight Touch

Lamax GentiLight Touch
9

Celkové hodnocení

9.0 /10

Klady

  • Ohebná konstrukce
  • Design
  • Nastavitelnost teploty barev a jasu
  • Výkon
  • Výdrž na jedno nabití

Zápory

  • Zapuštěný microUSB konektor
  • Kapacitní zapínací tlačítko
Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď