Čtvrtek, Říjen 24

LAMAX X10 Taurus: Špička mezi dostupnými kamerami

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Společnost LAMAX, původem z Česka, mi nedávno poskytla na test model X8 Electra. Velmi mě vzhledem ke své ceně překvapila, avšak chyběly některé vlastnosti, které si LAMAX schoval pro vrcholný model X10 Taurus.

Ta nabídne ještě bohatší výbavu, příslušenství při zachování příznivé ceny. Jak si tedy vedla akční kamera X10 Taurus v našem testu?

Obsah balení

Jestli mě u modelu X8 překvapilo neobvykle bohaté balení, nemám slov pro obsah balení u tohoto modelu. Kde byste u jiných značek za další příslušenství platili, zde máte přímo v balení. Kromě kamery samotné s předinstalovaným akumulátorem zde také naleznete:

 • Dálkový ovladač
 • Vodotěsné pouzdro až do 40 metrů
 • Plovák
 • Čelenka
 • Druhý akumulátor s kapacitou 1050mAH
 • J mount (nakláněcí mezičlen k upevnění třeba na helmu pro úpravu úhlu záběru)
 • Fast plug-in (rychloupevňovací mechanismus například na helmu s již nalepenou klipsnou)
 • Držák na trubku
 • Rovný samolepící držák
 • Zakřivený samolepící držák
 • 3-axis connector (mechanismus umožňující horizontální i vertikální manipulaci s kamerou)
 • Adaptér na stativ
 • Stativová redukce
 • Náhradní 3M podložky (2x)
 • USB kabel pro datové přenosy a nabíjení
 • Náhradní dvířka (nevodotěsná)
 • Ocelové lanko
 • Utěrka z mikrovlákna
 • Návod pro rychlý start

Osobně mě překvapilo, že výrobce přibalil i dálkový ovladač, který umožní spoušť na dálku a to jak pro video, tak pro focení. Šikovnou pomůckou je také plovák, který zamezí případné ztrátě kamery v hlubokých vodách. Pokud byste si kameru chtěli šikovně umístit na hlavu a nemáte zrovna helmu, vhod přijde také čelenka, která taktéž u modelu X8 chyběla.

Prohlídka kamery

Na horní straně kamery nalezneme jeden ze dvou mikrofonů a tlačítko spouště, které je efekte kolem dokola modře podsvíceno. Toto tlačítko opět trochu kazilo dojem tím, že alespoň u námi testovaného kusu při stisknutí podivně vrzalo. U ostatních tlačítek se tento neduh neprojevoval. Tlačítkou spoště zároveň slouží v nastavení jako potvrzovací a při jeho dlouhém stisku spustí WiFi.

Na pravé straně nalezneme druhý ze dvou mikrofonů a dvě tlačítka – nahoru a dolů. Ta slouží především pro navigaci v nastavení a při prohlídce pořízených snímků přímo na displeji kamery.

2“ displej se nachází na přední straně kamery a jeho maximální jas dostačoval i za ostrého sluníčka. Jeho účel je ale poskytovat živý náhled na scénu a proto nečekejte extra kvalitu. Displej ale na poměry akčních kamer neurazí. Nalevo od něj se nachází dvě stavové diody, které signalizují zapnutí kamery a nabíjení. Napravo od displeje poté ještě nalezneme logo výrobce.

Na levé straně se ukrývá veškerá konektorová výbava. Pro nabíjení a spojení s počítačem je nyní využíváno microUSB konektoru, za což chválím, jelikož microUSB kabel je dostupný prakticky kdykoli a kdekoli. Vedle něj se krčí microHDMI konektor pro spojení s televizí a slot pro paměťové karty typu microSD.

Na spodní straně se nachází další stavová dioda, která signalizuje zapnutí kamery. Vedle ní se nachází závit na běžný stativ. Na opačné straně spodní strany se nachází dvířka za kterými se nachází uživatelsky vyměnitelný akumulátor. Při natáčení tak jednoduše vyměníte akumulátor za druhý, plně nabitý kus. Na plné nabití kamera zvládla nahrávat zhruba 70 minut videa.

Na zadní straně nalezneme velkou optiku širokoúhlého objektivu (konkrétní úhel záběru – 170°). Za ním se ukrývá 12MPx snímač Sony IMX117. Čočka vystupuje z těla kamery a je proto zacházet s kamerou opatrně, pokud není zrovna v krytu. Dále se zde nachází indikační LED dioda zapnutí, nahrávání a nabíjení společně s menším logem výrobce. Nad ním se nachází zapínací a vypínací tlačítko kamery.

Kvalita a režimy nahrávání

Akční kamera LAMAX Taurus X10 umožňuje nahrávání až v rozlišení 4K při 30 snímcích za sekundu či pořizovat 12MPx fotografie. Umožňuje to použitý čipset Ambarella A12. Opačným extrémem je možnost natáčet video až ve 240 snímcích za sekundu při použití rozlišení 720p. Nejideálnějším kompromisem je ale možnost natáčet FullHD video při 120 snímcích za sekundu, což je ideální kompromis mezi dobrým rozlišením a možností až 4x zpomalit video.

Líbí se mi, že se zde už nekonají různé šílené rozlišení, jako 480p při 480 snímcích za sekundu a podobně. Výsledek by byl málo detailní a pravděpodobně tmavý.  Kameru jsem používal na automatické nastavení, avšak nechybělo nastavení saturace, expozice a dalších aspektů, které jsou vhodné spíše pro někoho, kdo se bude později zabývat post produkcí a editací videa.

Kamera statečně dokázala bojovat i s protisvětlem. Při snížení rozlišení na FullHD je také možno si zapnout elektronickou stabilizaci obrazu (EIS). Barvy byly poměrně přesné, nejednalo se o žádnou přesaturovanou omalovánku, ale barvy byly stále živé. Za danou cenovku to je opravdu dobrý výsledek.

Závěr

S kamerou jsem byl po dobu testovaní na danou cenovku opravdu spokojen. Ať se jedná o velmi bohatou nabídku příslušenství nebo o kvalitu videa, ani v jednom z těchto nejdůležitějších aspektů mě LAMAX X10 Taurus nezklamala.

Menší mínus si opět zaslouží malé nepřesnosti v konstrukčním zpracování, jako je vrzání tlačítek, jednoduchá poškrábatelnost odolného pouzdra nebo křivý potisk na zapínacím tlačítku.

LCD

2“

Úhel záběru

170°

Rozlišení a snímkovací frekvence videa

4K 30FPS, 2.7K 60FPS, FullHD 120FPS, HD 240FPS

Rozlišení fotografií

16, 12, 8, 5, 3MPx

Video

MP4, H.264

Režimy fotografování

Jednotlivé/sériové/samospušť/časosběrné foto/časosběrné video/noční režim

Konektivita

WiFi, MicroUSB, HDMI, Bluetooth

Kapacita akumulátoru

2x 1050mAh

Rozměry

63 x 41 x 33 mm (včetně objektivu)

Hmostnost s akumulátorem

79g

Hmotnost s pouzdrem

148g

Lamax X10 Taurus

9.5

Celkové hodnocení

9.5/10

Klady

 • Bohaté balení
 • Cena
 • Kvalita videa
 • Nabídka funkcí

Zápory

 • Detaily v konstrukčním zpracování
 • Odolné pouzdro se snadno poškrábe
Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď