Pondělí, Únor 24

LAMAX X8 Electra: Dostupná vstupenka do akčního světa

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Česká společnost LAMAX cílí na uživatele, kteří si rádi dopřejí něco navíc, avšak stále nechtějí utratit půl výplaty za akční kameru a její příslušenství. Velmi zajímavým kouskem se tak stává právě recenzovaná X8 Electra.

Obsah balení

Již zřejmě navždy bude synonymem pro akční kameru také značka GoPro. Kromě vysokých cen však zamrzí balení, jelikož neobsahuje prakticky žádné příslušenství. To se totiž stává předmětem dalších nezbytných nákupů.

O to více mě překvapilo balení akční kamery LAMAX X8 Electra, které bylo velmi bohaté právě na příslušenství. Kromě příjemného bonusu v podobě druhého 900mAh akumulátoru (první již předinstalován v kameře) a USB kabelu včetně napájecího adaptéru, tu čekala hezká nadílka upevňovacího příslušenství:

 • Vodotěsné pouzdro do 30m
 • Držák na trubku
 • Rám pro použití bez vodotěsného pouzdra
 • J mount (nakláněcí mezičlen k upevnění třeba na helmu pro úpravu úhlu záběru)
 • Fast plug-in (rychloupevňovací mechanismus např. na helmu s klipsnou)
 • Quick clip mount (upevnění s kolíčkem např. za tričko či opasek)
 • Samolepící držák rovný
 • Samolepící držák se stativovým závitem
 • 3-axis connector (mechanismus umožňující horizontální i vertikální manipulaci s kamerou)
 • Adaptér na stativ
 • Stativová redukce
 • Univerzální pásky se suchým zipem
 • Náhradní 3M oboustranné samolepky
 • Náhradní dvířka vodotěsného pouzdra
 • Stahovací pásky
 • Ocelové lanko
 • Utěrka z mikrovlákna

Nechyběla samozřejmě ani nezbytná literatura v podobě uživatelské příručky, kterou chválíme za podrobnost a češtinu.

Prohlídka kamery

Samotná kamera v ruce bez pouzdra působí velmi kompaktně a bezpečně mi padne do dlaně. Nenechte se ošálit obrázky, kamera není potažena gumou, jak se zdá, avšak zřejmě se jedná o běžný tvrdý plast, který ovšem působí velmi robustně a příjemně.

Na přední straně zařízení se nachází logo výrobce, nápisy s modelovým označením a také malý výpis funkcí kamery (WiFi, záznam ve FullHD při 60 snímcích,…). Nachází se zde také zapínací tlačítko, které však svým křivým popisem lehce kazí celkový dojem z jinak dobře zpracované kamery. Nejvíce zajímavá je však vystouplá širokoúhlá čočka s úhlem záběru až 154°.

Ze spodní strany na nás vykukují nenápadná dvířka, pod kterými se schovává uživatelsky vyměnitelný akumulátor, což je velmi praktické. Kamera vydrží na jedno nabití zhruba hodinu nahrávání FullHD videa při 60 snímcích za sekundu. Poté stačí pouze vyměnit akumulátor a akce může pokračovat. Z vrchní strany se nachází pouze tlačítko pro potvrzování či spuštění nahrávání.

Na pravé straně se nachází ovládací tlačítka nahoru a dolů, přičemž při podržení tlačítka nahoru vyvoláte připojení WiFI, které lze nakonfigurovat v nastavení kamery. Poté se stačí připojit díky aplikaci pro iOS či Android a používat svůj telefon jako vzdálený hledáček, spoušť či si díky aplikaci můžete bezdrátově rovnou stahovat záběry do telefonu.

Na levé straně se nachází panel s konektorem microHDMI pro možnost připojit kameru také k monitoru či televizi. Dále zde nechybí konektor microUSB pro nabíjení, přenos dat a také pro možnost propojení kamery s počítačem jako webkamery. Jako poslední se zde nachází zdířka pro microSD karty a to až do kapacity 32GB. Rád bych však viděl podporu i větších karet, jelikož při nahrávání FullHD videa při 60 snímcích mi paměť mizela doslova před očima.

Ze zadní strany se nachází dvě informační LED diody, které nejsou v pouzdře a za ostrého sluníčka velmi dobře viditelné, logo výrobce a 1,5 palcový LCD displej pro náhled, nastavení kamery a také pro zpětné přehrávání videí přímo v kameře. Reproduktor se nachází na spodní straně, mikrofon na pravé.

U vodotěsného pouzdra mám výhradu k jeho odolnosti. Přestože pouzdro leccos vydrží, po projití kamery v několika redakcích před tou naší, je patrné poškrábaní v oblasti objektivu, což zhoršuje kvalitu záznamu, avšak pokud se ke kameře budete chovat hezky, nemyslím si, že to bude až tak horké.

Kvalita videa

Co se týká kvality videa, zde rozhodně nemám k dané cenové kategorii a funkcím kamery výhrad. Umožněno je nahrávání v rozlišeních až do 4K při 10 snímcích za sekundu, což je však zbytečné, nepoužitelné a především interpolované. Interpolace je ve zkratce vzetí videa s nižším rozlišením a softwarovým přepočítáním na vyšší, což ve finále pouze produkuje větší soubor, avšak rozhodně ne vyšší kvalitu. Dále je možno nahrávat ve 2,7K při 15 snímcích za sekundu, což je stále nepoužitelné a interpolované.

Nejlepším rozlišením je 1440p při 30 snímcích za sekundu, což už je relativně dostatečně plynulé a zde již neprobíhá interpolace. Nejvíc se mi však osvědčilo rozlišení FullHD při 60 snímcích za sekundu, které bylo hezky plynulé a stále ostré. Nechybí ani možnost nahrávat v HD rozlišení při 120 snímcích za sekundu pro slow-motion záběry.

V případě, že budete nahrávat v horších světelných podmínkách, zhostí se obrazu dost šumu, což se ale dá dobře zredukovat přepnutím na nižší snímkovací frekvenci. Zde je také třeba dávat pozor na použitou paměťovou kartu, jelikož pokud karta nedisponuje ohodnocením rychlosti třídy 10, kamera nemusí nabídnout vyšší rozlišení či snímkovací frekvence, jelikož by to karta nemusela stíhat zapisovat.

Kamera umí také pořizovat fotografie v rozlišení 12MPx a je možné využít prakticky nefunkčního módu HDR. Vypadají spíše nouzově a doporučuji spíše rovnou zmáčknout spoušť nahrávání a režim fotografování úplně ignorovat. Kameru jsem díky upevnění na trubku přidělal na motokáru, kterou jsem poté vzal poznávat krásy přírodního terénu Orlických hor.

Videem jsem se poté chlubil i několika běžným smrtelníkům, kteří velmi ocenili kvalitu záznamu, a ihned se jich zmocnil pocit, že takovou kameru potřebují také. Když se dozvěděli, že X8 Electru mohou mít včetně všeho příslušenství již za cenu kolem 3200kč, byli příjemně překvapeni.

Kvalita zvuku z integrovaného mikrofonu nebyla velmi uspokojující, jak je u akčních kamer zvykem. Při uzavření kamery do vodotěsného pouzdra je však zvuk prakticky nepoužitelný, což jsem vyřešil naprostým vypnutím nahrávání zvuku v nastavení.

K videím z akčních kamer totiž v drtivé většině případů stejně později přidáme hudbu. Vadí mi také, že při spuštění nahrávání neslyším žádné pípnutí, což je v případě umístění kamery například na helmu, značně nepraktické a budete se muset někoho optat, zda kamera opravdu nahrává či použít mobilní telefon pro vzdálené ovládání.

Software

To je naštěstí část zařízení, kterou může LAMAX neustále vylepšovat. Kamera mi dorazila již s předinstalovanou nejnovější verzí softwaru, avšak doporučuji v nastavení verzi ověřit a podle pokynů na webu výrobce případně aktualizovat na nejnovější dostupnou. Se softwarem jsem v průběhu test neměl víceméně mnoho problémů, avšak trpí několika mouchami, které by chtěly vylepšit.

Například při nabíjení se kamera automaticky spustí a neustále běží i přes nastavenou prodlevu vypnutí displeje. Ke kameře jsem se po dvouhodinovém nabíjení vrátil a vylekal jsem se, jak byla horká. Zřejmě to nebylo pro kameru to nejlepší, jelikož dokud nevychladla, absolutně nereagovala na žádná tlačítka, pouze šla po vyjmutí a vrácení akumulátoru opětovně zapnout.

Upozorňuji, že je nutné si před natáčením pečlivě projít nastavení, jelikož jsem třeba omylem nechal zapnutý režim sekvenčního natáčení, což po každých pěti minutách nahrávání přestalo nahrávat a následně pokračovalo. V případě, že došlo místo na kartě, začaly se přemazávat nejstarší záběry, což bylo nepříjemné, avšak byla to moje chyba.

Co mi ale velmi vadilo, bylo, že pokud jste zastavili nahrávání na plnou kartu a chtěli ho opětovně spustit, již Vás kamera nepustila. Neupozornila ani chybovou hláškou, nahrávání prostě nešlo spustit. Přišel jsem tak o možnost nahrát si i jiný adrenalinový sport, jelikož jsem žil v domnění, že kamera začne automaticky přehrávat staré záznamy.

Chválím však aplikaci, se kterou jsem nezaznamenal jediný problém ve funkčnosti či spárování kamery. Mohla by vypadat lépe, avšak svůj účel plní dobře. Jedinou menší výtku mám k rychlosti přenosu, což zřejmě limituje špatná WiFi v kameře. Náhled nebyl plynulý a stahování videí z kamery přes WiFi trvalo déle, než bych očekával.

Dále chválím za různé nahrávací módy, kterými je například také časosběrný režim pro tvoření tzv. timelapse videí. Zde je však třeba si dávat opět pozor na úroveň nabití, jelikož pokud se kamera vybije v průběhu tvoření timelapse videa, o všechny záběry přijdete. Nechybí ani režim do auta, kdy se kamera umí spustit a začít nahrávat při připojení autonabíječky, má senzor nárazu, umožňuje vložit vodoznak času, datumu a SPZ Vašeho vozidla a, jak jsem již zmiňoval, podporuje sekvenční nahrávání.

Závěr

Akční kameru LAMAX X8 Electra za cenu pohybující se okolo 3200kč opravdu doporučuji. Překvapila mě svým bohatým příslušenstvím, dobrým zpracováním a především slušnou kvalitou pořízených videí. Líbily se mi také užitečné módy navíc a to především mód automobil, což tuto kameru nečiní pouze jednoúčelovou kamerou. Software by možná chtěl trochu vylepšit, rychlost WiFi bych si představoval vyšší a vodotěsné pouzdro se může časem v oblasti čočky poškrábat. To jsou však drobné vady na kráse, které za danou cenu umím přehlédnout.

LAMAX X8 Electra – specifikace:

Rozměry [mm]:

59,2 × 41 × 24

Hmostnost [g]

63

Hmostnost s pouzdrem [g]

118

Úhel záběru [°]

až 154

Rozlišení videa

4K@10FPS, 2,7K@15FPS, 1440p@30FPS, 1080p@60FPS, 1080p@30FPS, 720p@120FPS, 720p@60FPS

Rozlišení fotografií [MPx]

12
Formát a kodek videa

MOV, H.264

Režimy

automobil, fotoaparát, video, sériové snímání, samospoušť, časosběrné video/foto

Konektivita

WiFi, microUSB, microHDMI

Kapacita akumulátoru [mAh]

900

Doba nabíjení [h]

cca 2

Doba nahrávání 1080p@60FPS [h]

cca 1
Úhlopříčka displeje [ʺ]

1,5

Další funkce

HDR, pohybový senzor, vzdálené ovládání přes aplikaci

LAMAX X8 Electra

8.5

Celkové hodnocení

8.5/10

Klady

 • Zpracování
 • Příslušenství
 • Kvalita videa
 • Poměr cena/výkon
 • Režim automobil

Zápory

 • Rychlost WiFi
 • Menší chyby v softwaru
 • Možné riziko snadnějšího pošrábání
Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

2 komentáře

 1. Petr Libo na

  No já ti nevím 😀 vlastním tuhle kameru již přes rok a žádný škrabanec. Takže buďto redaktor oflákl recenzi a něco tu plácl, nebo… Jinak zajímavé je, že na webu nemáte žádný komentáře.

  • Martin Tuček na

   Tak v tom případě jí musíte nosit v peří. Je pravda, že tyto kousky procházejí mnoha redakcemi a jsou podrobeny důkladnému testování. Již na fotografiích je poškrábání zřejmé, rozhodně tady nic neověřeného „neplácáme“. Tyto kamery jsou víceméně všechny stejné, především materiál vodotěsného pouzdra. Nedávno jsem testoval jednu takovou jako první (úplně nové balení) a přestože jsem se ke kameře choval hezky, plast již byl pokryt mikroškrábanci.

   Co je na tom zajímavého?

Zanechte odpověď