Pátek, Duben 3

LED pásky: moderní atmosféra za pár kaček

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jednodušší cesty na zútulnění či vytvoření velmi moderního prostředí za danou cenu se mi nepodařilo najít. Řeč je o LED páskách, které se v poslední době začaly stávat hitem a každý správný geek je už má doma přilepené. Ukážeme si obsah balení levných LED pásek z Ebaye, představíme si jednotlivé komponenty a ukážu Vám, jak si takové LED pásky nalepit.

Obsah balení

Pokud si objednáme z Ebaye kompletní sadu LED pásek, dorazí nám balení, které obsahuje napájecí adaptér dle Vašeho regionu (stejně však doporučuji připsat požadavek na evropský adaptér do zásuvky), dálkový ovladač (v tomto případě prodejce nabízel varianty pásek, které uměly zobrazit 22 tisíc nebo 44 tisíc barev, k 22 tisícové variantě se dodává pouze základní a omezený ovladač, k verzi se 44 tisíci barev se pak dočkáte pokročilého ovladače, který nabídne zapnutí nebo vypnutí LED pásek, ovládání jejich jasu, několik přednastavených barev, spuštění přechodů barev a možnost nastavení rychlostí přechodů a také možnost si do paměti namíchat vlastní barvu pomocí úpravy RGB spektra) a kontroler, do kterého se LED páska připojí a díky kterému budeme moci dálkově ovládat barvu pásky.

 

Kontroler, zapojení a instalace

Na jeho těle se nachází vstup na napájení z napájecího adaptéru, infračervený přijímač signálů z dálkového ovladače a konektor pro samotnou LED pásku. Poslední a nejdůležitější součástí balení je samotná LED páska, která je namotána na malém plastovém kotouči a byla zabalena v bezpečném antistatickém balení. Při nákupu je samozřejmě možné si nakonfigurovat i požadovanou délku pásky, ale není problém pásku na vyznačených místech i přestřihnout. Na konektoru u pásky je nutné si všimnout malé šipky, která musí při zapojování do kontroleru ukazovat na šipku, která je i na straně konektoru kontroleru, aby nedošlo k poškození LED pásky nesprávným zapojením.

Můj pracovní stůl se nachází před velkým oknem a proto jsem se rozhodl si pásku nalepit zespodu bílého parapetu, aby mě pásky svítily za monitory a na pracovní stůl. Pásky si můžete nalepit i za monitor a v případě nastavení jedné barvy a správného jasu tak může šetřit oči, které jsou díky kontrastům světel v například špatně osvětlené místnosti více namáhány, což může vyústit v jejich únavu a bolest.

Před samotnou instalací pásek doporučuji dané místo otřít vlhkým hadříkem, aby již předem aplikovaná oboustranná páska značky 3M na LED pásce dokonale přilnula k povrchu. Lepení samotné pak doporučuji dělat směrem od kontroleru, jelikož na druhé straně se páska, jak jsem již zmiňoval výše, dá zhruba co každých 10 cm na předem vyznačených místech přestřihnout. K ustřihnutému kousku pásky se dá samostatně přikoupit také další kontroler a napájecí adaptér s potřebnou kabeláží a konektory na připojení LED pásky a s trochou umění pájení se dá dále využít i na jiných místech. Vhodné je podotknout, že tento ovladač je univerzální a dokáže tak ovládat všechny tyto kontrolery. V případě, že budete mít v jedné místnosti více takových kontrolerů, stačí tedy jeden ovladač na ovládnutí všech. Dále nedoporučuji strhnout z LED pásky ihned celou oboustrannou pásku, ale odtrhávat si ji postupně při lepení. Při instalací LED pásek na monitor je možné je ohnout.

Vzhled a shrnutí

Finální výsledek je ohromující. LED pásky svítily více, než jsem čekal a efekt je opravdu velký. Několik dalších dní mě dokonce neustále vrtalo hlavou, kam bych objednal a nalepil další a jak by to asi vypadalo. Jako špatný nápad se nejeví například sklo v koupelně či zadní strana televize. Menší nevýhodou pro mě bylo, že LED pásky mi zvýraznily veškeré kabely, které jsem akumuloval za monitory a donutily mě tak použít stahovací pásky a kabely více srovnat.

Zapojení bylo tedy následující. Od zásuvky mi vedl kabel z napájecího adaptéru nahoru k parapetu do kontroleru, který jsem k parapetu přilepil oboustrannou páskou. Zbylé dva vývody z kotnroleru jsem nasměroval do správné pozice a zajistil izolepou, kterou z větší dálky rázem přehlédnete.

Za cenu kolem 250kč dostanete 4 metry LED pásky, 2A zdroj do evropské zásuvky, lepší kontroler a  lepší dálkové ovládání s podporou až 44 tisíc barev. Tuto investici tedy v případě zájmu rozhodně doporučuji, jelikož mi tyto pásky velmi zpříjemňují a zútulňují prostředí pracovního stolu s počítačem.

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď