Neděle, Březen 24

Microsoft představil Surface Laptop – první notebook v historii značky

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Microsoft na dnešní tiskové konferenci odhalil nové zařízení – Surface Laptop. Jedná se o vůbec první notebook v historii této značky a konkurovat by měl především již neaktualizované řadě konkurenčních Macbooků Air.

Microsoft notebooku rovnou definoval cílovou skupinu – má se jednat o studenty, kteří se právě chystají na vysokou školu. Chtějí totiž lehký a tenký notebook s dlouhou výdrží, dobrou klávesnicí a především o velikosti ideální na delší psaní, avšak ideální také na přenášení, což úhlopříčka 13,5″ splňuje.

Displej nabídne již zmiňovanou úhlopříčku 13,5″ s poměrem stran 3:2. Rozlišení činí 2256 × 1504 pixelů a kryje ho odolné sklo Gorilla Glass 3, což je na poměry laptopů slušná ochrana. Displej je samozřejmě dotykový a kompatibilní s dotykovým perem Surface Pen, který je dostupný jako volitelné příslušenství.

Konstrukce je kompletně z hliníku, takže popraskané plasty a vylomené panty ze základen se u tohoto notebooku zřejmě konat nebudou. V nejhlubší části má konstrukce 14,47 mm tloušťku, v té nejtenčí nabídne tloušťku pouhých 9,9 mm. Na šířku má notebook 308,1 mm a na výšku 223,3 mm. Hmotnost poté činí příjemných 1,25 kilogramu. Nabízený bude ve stříbrné, zlaté, modré a atraktivní červené variantě.

Co se týká klávesnice, zde Microsoft zrecykloval, ale také trochu vylepšil klávesnici z Type Coveru pro stávající tablety řady Surface. Zdvih činí 1,5mm a celý palmrest je potažený tenkou látkou. Jaké to však bude v praxi s ulpíváním nečistot si musíme ještě počkat. Pod klávesnicí se také nachází rozměrný trackpad.

Konektorová výbava zahrnuje jeden USB-A konektor pro přenášení dat a nabíjení ostatních zařízení, mini DisplayPort pro připojení externích monitorů a proprietární konektor pro nabíjení, který známe již ze Surfaců Pro 3, 4 a Book. Zamrzí tedy abscence USB-C konektoru, který se dnes stává již běžným standardem.

Microsoft Surface Laptop bude k dostání hned v několika různých konfiguracích počínaje nejlevnější s procesorem Intel Core i5 s grafickým akcelerátorem HD 620, 4GB RAM a 128GB PCI-e SSD úložištěm a konče tou nejlepší s procesorem Intel Core i7 s grafickým akcelerátorem HD 640, 16GB RAM a 1TB PCI-e SSD. Cena základního modelu se bude pohybovat okolo 999 amerických dolarů, což je v přepočtu něco kolem 25000kč.

Jako operační systém je samozřejmě použit Windows 10 (S), který se liší nemožností instalace programů mimo Windows Store. Do konce roku však bude možnost bezplatně aktualizovat na klasickou verzi Windows 10 Pro. Od roku 2018 již bude upgrade zpoplatněn částkou kolem 1250kč.

Zdroj: ars technica, The Verge

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď