Středa, Duben 8

MikroTik hAP ac lite: Kvalitní router do každé domácnosti

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jak jsme slíbili, tak v představování zajímavých síťových prvků od lotyšského výrobce MikroTik pokračujeme i nadále. Tentokrát o velmi zajímavém routeru hAP ac lite, který jsme pro vás ve spolupráci s e-shopem abctech otestovali.

Jedná se o poměrně zajímavý domácí router, který se nabízí hned ve dvou variantách – lite a ac2. Do testu jsem se ale nakonec rozhodl použít levnější model lite, jelikož je svými specifikacemi, výkonem a především velmi příznivou cenou opravdu zajímavým routerem do běžných českých domácností.

Obsah balení

Nejprve ale tradičně začneme prohlídkou balení, které je, jako u všech síťových prvků této společnosti, kompaktní a z recyklovaného papíru. V něm se nachází samozřejmě router samotný, napájecí adaptér do elektrické sítě, malý průhledný podstavec, dva šroubky s hmoždinkami pro umístění na stěnu a nezbytná literatura v anglickém jazyce.

Balení je tedy na poměry domácích routerů relativné bohaté, chválím především přidané šroubky pro montáž na zeď, jelikož často výrobci tento typ uchycení umožňují, ale šroubky nepřidají.

Prohlídka zařízení

MikroTik hAP ac lite je zajímavý především novým aktualizovaným vzhledem. Funkcemi totiž tato verze vychází již z předchozího modelu hAP ac lite, který byl známý pro typický vzhled bílé krabičky se světýlkami a barevným označením vstupních portů. Design u námi testované aktualizované verze značně dospěl a router tak nebude činit ostudu sebemodernější domácnosti.

Základem jeho vzhledu je způsob montáže. Router je totiž dodávaný s malým průhledným podstavcem, který je možné nasadit hned na dvě různá místa. Tím určíte, zda router bude tzv. “na stojáka”, či bude ležet. Třetí možností je podstavec navrtat do zdi pomocí přidaných šroubků a router umístit i tam.

Pokud si tedy router představíme v poloze “na stojáka”, na vrchní straně si povšimneme jednoho USB portu, který může sloužit pro připojení externího úložiště, typicky hard disku či USB flash disku. Ten je poté možno nasdílet do vytvořené domácí sítě jako síťový disk. Zároveň je také možné do USB portu připojit dongle pro 3G či 4G konektivitu, která může sloužit jako primární, či jako záložní, pokud hlavní dodávka internetu od jeho poskytovatele vypadne. To se hodí především tam, kde si uživatelé nemohou případný výpadek dovolit.

Z přední strany nalezneme pouze pět ukazatelů aktivity jednotlivých portů. Ty připomínají hrací kostku z deskové hry Člověče, nezlob se. Indikační diody chválím, respektive jejich intenzitu. Pokud totiž potřebujete zkontrolovat stav některého z portů, bohatě dostačují. Jejich intenzita je ale tak nízká, že při běžném “poblikávání” v obývacím pokoji při sledování celovečerního filmu nebudou nijak rušit. Pokud by vám ale i tak vadily, není problém je v nastavení routerOS úplně vypnout (System-LEDs).

Na levé straně se nachází logo výrobce a uchycení pro průhledný držák pro polohu naležato. Na pravé straně poté pouze nápis hAP ac lite. Na spodní straně nalezneme samolepku s informacemi o výrobku a uchycení pro stojánek pro polohu nastojato.

Na zadní straně se poté odehrává to nejdůležitější. Nachází se zde totiž veškerá konektorová výbava a odhalují se také veškeré možnosti napájení zařízení. Začněme tedy napájecím jackem pro přiložený napájecí adaptér, tlačítkem pro reset zařízení či vyvolání funkce WPS pro WiFi připojení, dvě stavové diody power a user a pět RJ-45 stomegabitových konektorů.

Zde se také dostáváme k prvnímu rozdílu mezi o čtyři stovky levnějším hAP ac lite oproti hAP ac2, který nabízí gigabitové porty. Jako skvělou funkcionalitu ale vnímám funkce PoE in a PoE out. Router totiž může být napájen i skrz PoE, tudíž přímo přes ethernetový kabel dovedený přímo k routeru. Může také díky PoE out napájet anténu, kterou máte na střeše domu, čímž odpadne nutnost mít v zásuvce dva adaptéry.

Poslední možností zapojení je někde po cestě kabelu k anténě, kdy se například v přízemí nachází PoE adaptér k anténě, která je na střeše. Pokud kabel vede např. přes půdu, kde chcete router umístit, stačí zde kabel přerušit, zbytek kabelu z přízemí zapojit do PoE in, což bude napájet router samotný a do PoE out se připojí druhá část kabelu k anténě, tudíž router bude také napájet anténu.

Funkce

Jak jsem již však zmiňoval, jako na většině MikroTik RouterBoardech, i na tomto běží proprietární operační systém RouterOS, který je vyvíjený přímo společností MikroTik. K jeho konfiguraci budete potřebovat speciální software „winbox“ a již předem upozorňuji, že konfigurace není podobně snadná, jako například u routerů značek jako jsou TP-Link, Tenda či ASUS. Je to dáno především tím, že RouterOS nabízí nepřeberné množství funkcí a možností konfigurace. Jakmile se totiž RouterOS jednou poddáte, již nikdy pravděpodobně nebudete chtít běžný router.

Vzhledem k možnostem hAP ac lite, který nabízí opravdu silné WiFi pokrytí a výkon, o kterém se více rozepíši níže, můžete router použít prakticky kdekoli. Primárně bude sloužit pravděpodobně v domácnostech, do kterých se poslední dobou dostává čím dál rychlejší připojení, na které levnější routery nemusí stačit, ale dobrou službu poskytne také na veřejných prostranstvích či v restauracích, kde se ideálně hodí možnost funkce hotspotu a integrování vstupní brány, do které můžete integrovat například také platební bránu pro placený přístup (typicky v hotelech).

Díky RouterOS však hAP ac lite můžete využít nejen jako domácí router a WiFi AP, ale také jako WiFi klienta např na 5GHz spektru a jako AP na 2,4GHz spektru, či jako VPN klienta apod. Nespočet různých možností nastavení vám postupně odkrýváme v seriálu Základy MikroTiku.

TIP: Základy MikroTiku: Konfigurace domácího routeru

Výkon  a pokrytí

Jak už jsem nastínil výše, s výkonem či pokrytí nemá ani hAP ac lite sebemenší problémy. Po dobu testu bez jakýchkoli problémů obsluhoval menší kancelář s pěti zaměstnanci, kde se nacházelo připojení rychlostí téměř 100Mbps, několik počítačů připojených kabelem, několik vzduchem a to jak na 5GHz, tak na 2,4GHz, k dispozici byla síť pro hosty a klienty, linuxový server s datovým úložištěm a samozřejmě nespočet různých telefonů, tabletů, terminálů a tiskáren.

To vše byl hAP ac lite schopný bez jakýchkoli problémů obsloužit a nikdy jsme se nesetkali s jinou limitací, než právě stomegové porty. Ty však v domácnostech či v restauracích nebudou činit problémy. Pokud by však výkon jednojádrového procesoru o taktu 650MHz a 64MB operační paměti nestačil, opět se nabízí příplatek za lepší variantu hAP ac2, který nabízí hned čtyřjádrový procesor s taktem 716MHz a 128MB RAM. Dle mého názoru je však verze lite jak výkonem, tak cenou naprosto dostačující.

Co se týká WiFi, zde nabízí za danou cenu tento router opravdu hodně muziky za málo peněz. Nabízí totiž porkytí hned v dvou WiFi pásmech – 2,4 MIMO a 5GHz SISO dle standardů 802.11n a 802.11ac. To je skvělé především pro různá streamovací zařízení či náročné uživatele, které po WiFi stahují velké objemy dat.

Je nutno podotknout, že k porovnání jsme měli hned několik konkurenčních domácích routerů, které nabízely dvě či tři externí antény pro pokrytí WiFi a hAP ac lite byl schopný i s integrovanými anténami v těle pokrýt stejnou, či dokonce ještě o kousek větší plochu. S pokrytím si tedy vůbec nemusíte lámat hlavu, pět deseticentimetrových antén rozhodně není záruka lepšího pokrytí. Pokud se ale chceme dostat k reálným číslům, v rámci kanceláře jsem opět provedl několik testů, které alespoň zlepší představu o tom, jaké rychlosti můžete očekávat.

Co se týká 2,4GHz WiFi, ve stejné místnosti, ve které je umístěný router, se dostávám k rychlostem kolem 110Mbps. Pokud se přesunu do místnosti za dvěma zdmi, zhruba 10m od routeru vzdušnou čarou, rychlost se ustálila na 60Mbps. V případě 5GHz WiFi dle standardu 802.11ac se ve stejné místnosti dostávám k rychlostem kolem 150Mbps, za dvěma zdmi poté k 50Mbps. Rychlosti jsou tedy více než obstojné a rychlé připojení od poskytovatele si tedy užijete, ať jste skoro kdekoli v domácnosti. Testy byly prováděny s notebookem Lenovo ThinkPad T440s s WiFi kartou Intel a programem MikroTik Bandwidth Test.

Závěr

MikroTik hAP ac lite je ideální volbou pro domácnosti, kde za velmi příznivou cenu dostanete slušné zařízení, které disponuje nadprůměrným množstvím funkcí, aktualizacemi do budoucna zejména kvůli bezpečnosti, dobrým a rychlým pokrytím WiFi a přívětivým designem.

Oceňuji také možnosti umístění, nerušivé LED diody a možnost využití napájení pomocí PoE. Oproti o čtyři stovky dražšímu modelu však ztrácí na procesorovém výkonu a nedisponuje gigabitovými porty.

Technické specifikace

Model

RB952Ui-5ac2nD-TC
Architektura

mipsbe

Procesor

1x 650MHz, QCA9531

Rozměry

34x119x98mm

RouterOS úroveň

L4

RAM

64MB

ROM

16MB

Spotřeba

Max 8W

PoE / PoE throughput

Ano – 10-28V / Ano

WiFi 2,4GHz

MIMO, 802.11 b/g/n, zisk 2dB

WiFi 5GHz

SISO, 802.11 a/n/ac, zisk 2dB

RJ-45

5x, 100Mbps

USB

2.0, typ A, max. proud 1A

MikroTik hAP ac lite

9.5

Celkové hodnocení

9.5/10

Klady

  • Vzhled a výkon
  • Cena
  • Pokrytí WiFi
  • Funkcionalita daná RouterOS
  • Možnosti umístění

Zápory

  • Stomegabitové porty
Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď