Středa, Duben 8

MikroTik mAP Lite: Router o vlásek větší než krabička od sirek

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nedávno jsme vám v našem facebookovém příspěvku představili maličkatý WiFi router MikroTik mAP Lite, který jsme pro vás ve spolupráci s e-shopem abctech otestovali.

Nejen, že cena je opravdu nízká, ale výkonem a širokou paletou funkcí strčí i kdejaký dražší router do kapsy. Ehm… a sám se do kapsy vejde.

Obsah balení

Než se ale pustím na samotný router, pojďme nahlédnout do poměrně malého balení. Jelikož jsem již předem věděl, jak je router miniaturní, velikost balení mě poměrně zaskočila. Velikost je způsobená především adaptérem do elektrické sítě s neodnímatelným kabelem s microUSB koncovkou a výkonem 5W (5V@1A). Přestože má mAP Lite mnohem nižší odběr, adaptér jsem maximálně zatížil a jeho výkon změřil. Odpovídá tomu, co deklaruje výrobce.

Dále v balení nalezneme krátký návod v angličtině, který však po přečtení této recenze nebudete potřebovat, a pytlíček s magnetickou ploškou a oboustrannou 3M páskou. Samotný router je totiž magnetický, plošku si tak můžete oboustrannou páskou někam nalepit a router na něj vždy jen přicvaknout, či si ho můžete přilepit oboustrannou páskou rovnou.

Prohlídka zařízení

Po tom, co vám z tváře alespoň trochu upadne úžas, jak že je to zařízení vlastně malé, si všimnete velmi chudé konektorové výbavy. Nalezneme zde jeden RJ-45 port pro připojení ethernetového kabelu a microUSB konektor pro samotné napájení. Hned vedle nich se ještě nachází tlačítko pro vyvolání WPS párování, změnu funkčního módu či vymazání nastavení.

Z horní strany se poté nachází nápis mAP Lite společně se čtyřmi indikačními diodami. Diody primárně hlásí stav zařízení (zapnuté/vypnuté), zda je WiFi v AP či cAP módu, aktivitu na ethernetovém portu a samotnou aktivitu WiFi. Primárně zmiňuji proto, jelikož v operačním systému routeru (RouterOS), si můžete na jednotlivé diody nastavit indikaci naprosto čehokoli. Například dioda, zda je WiFi v AP módu mi připadá zbytečná, mohu si na ní tedy nastavit, že pokud budu router využívat jako VPN klienta, bude svítit jen tehdy, pokud je VPN úspěšně připojená. Možností je nespočet.

Po stranách se nachází pouze několik otvorů, které neslouží pouze pro vzhledové účely, nýbrž také pro alespoň částečnou cirkulaci vzduchu pro ochlazování vnitřních komponent, jelikož mAP Lite se při vyšším zatížení umí zahřát.

Na zadní straně poté nalezneme pouze samolepku s modelovým označením zařízení, jeho MAC adresami a sériovým číslem. Dále se zde nachází hned tři „prohlubně“. Prostřední ve tvaru čtverce slouží jako aretační úchyt pro magnetickou položku, zbylé dva svislé poté slouží pro umístění proužků oboustranné pásky z balení pro permanentní instalaci.

Funkce

Jak jsem již však zmiňoval, jako na všech MikroTik RouterBoardech, i na tomto běží proprietární operační systém RouterOS, který je vyvíjený přímo společností MikroTik. K jeho konfiguraci budete potřebovat speciální software „winbox“ a již předem upozorňuji, že konfigurace není podobně snadná, jako například u routerů značek jako jsou TP-Link, Tenda či ASUS. Je to dáno především tím, že RouterOS nabízí nepřeberné množství funkcí a možností konfigurace. Jakmile se totiž RouterOS jednou poddáte, již nikdy pravděpodobně nebudete chtít běžný router.

TIP: Základy MikroTiku: Konfigurace domácího routeru

Během testu jsem router primárně používal jako skvělý maličký router, který mohl být díky jeho velikosti neustále schovaný v mém batohu. Jelikož je součástí nutné výbavy mého batohu také powerbankanka, router jsem mohl spustit naprosto kdekoli. Díky jeho nízkému odběru tak na 5000mAh powerbanku vydržel skoro celý den (záleží dle zatížení). Jelikož jsem ještě studentem, často jsem se v učebnách potýkal s problémem chybějící WiFi především pro můj telefon.

mAP Lite tedy v těchto učebnách pouze připojím k všudypřítomným ethernetovým kabelům a okamžitě mám k dispozici svou privátní WiFi pro notebook a telefon. Společně se svojí WiFi jsem vytvořil i druhou, naprosto oddělenou WiFi síť pro své spolužáky. Na ní jsem nastavil určité rychlostní omezení pro zajištění bezproblémové konektivity pro mě. Kabel většinou odpojím z některého z počítačů, napájení tedy řeší jeden z jeho USB portů. Díky magnetu na zadní straně router poté pouze umístím ze strany šasi počítače, kde pevně a nenápadně drží. Hodit se však může kamkoli. Například na dovolenou, kde na pokoji nebude dostupná WiFi, ale jen samotný kabel.

mAP Lite si však můžete nastavit také jako WiFi klienta, VPN klienta, jako placený hotspot díky integraci PayPal brány – možností a kombinací je opravdu nespočet. Jak ovládnout konfiguraci RouterOS vám postupně odkrýváme i v našem seriálu Základy MikroTiku.

Výkon a pokrytí

To nejdůležitější na routeru je však především dosah a kvalita WiFi signálu a jeho výkon. Nízký výkon totiž může docílit v dlouhé odezvy, samovolné odpojování klientů z vytvořené WiFi sítě či k úplnému selhání. Proto jsem mAP Lite prohnal takovou menší zátěžovou zkouškou. Na veřejném prostranství s veřejnou WiFi jsem vytvořil naprosto identickou WiFi, na kterou se mi v mžiku připojilo něco kolem třiceti klientů.

Provoz byl však víceméně střídmý, některá zařízení byla pouze připojená bez větší aktivity, na ostatních se jednalo pouze o běžné brouzdání po internetu. Je nutné myslet na to, že toto zařízení není primárně určené jako hlavní router domů či jako zařízení na pokrytí veřejných prostor, např. restaurace. Pro tyto účely má MikroTik širokou paletu jiných zařízení, které si představíme opět v jiných článcích.

Co se týká pokrytí WiFi signálem, byl jsem poměrně překvapen. Zařízení jsem umístil doprostřed bytu 3+1 a postupně obešel veškerá zákoutí bytu s notebookem a spuštěným rychlostním testem komunikace mezi mAP Litem a notebookem. V místnosti, kde se router nacházel (nejtypičtější scénář využití), jsem se s rychlostí pohyboval kolem 70 až 100Mbps. Pokud jsem se však přesunul nejdál od routeru, rychlost se ustálila někde kolem 40Mbps.

Poté jsem router přesunul do úplného rohu bytu a připojení vyzkoušel za třemi zdmi na opačném konci bytu (nutno podotknout, že se jedná o menší 3+1). S notebookem jsem při testu měřil hodnoty okolo 20 až 30Mbps, což je stále naprosto dostačující rychlost pro streamování videa či brouzdání po internetu. Jak jsem již naznačoval výše, poslání této malé krabičky je však povětšinou někde na cestě pokrýt menší prostor, popř. jako router pro pokrytí kanceláře s kapacitou zhruba do deseti připojených zařízení.

Závěr

MikroTik mAP je za dané peníze skvělým kompaktním routerem, který nabízí zajímavé parametry a výkon. I přes to všechno ho bez problémů umístíte do kapsy u kalhot, aniž byste o něm vůbec vědeli. Oceňuji především širokou paletu funkcí, kterou nabízí RouterOS.

Líbí se mi možnost magnetického uchycení a napájení prostřednictvím microUSB, router tak na cestách můžete bez problémů napájet z přenosné powerbanky či notebooku. Menší daní je pak pro někoho složitější a chaotičtější konfigurace. Ocenil bych také podporu USB OTG, díky které by bylo možné k mAP Litu připojit např. 4G USB modem.

Technické parametry

Model

RBmAPL-2nD

Architektura

MIPSBE
Procesor

QCA9533

Frekvence procesoru

650MHz

Počet jader procesoru

1

Rozměry

48x49x11mm

Operační systém

RouterOS, L4
RAM

64MB

Integrovaná paměť

16MB

Napájení

microUSB či POE (10-60V), odběr max 3.5W

WiFI

802.11b/g/n, MIMO, 1,5dBi zisk

Porty

microUSB, RJ-45 (100Mbps)

MikroTik mAP Lite

9

Celkové hodnocení

9.0/10

Klady

  • Výkon a pokrytí (vzhledem k velikosti)
  • Rozměry a hmotnost
  • Možnosti využití
  • Cena
  • Napájení pomocí USB či POE

Zápory

  • Složitější konfigurace
  • Chybí podpora USB OTG
Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď