Pátek, Květen 29

Některé procesory Intel mají chybu v mikrokódu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Před dvěma dny se na lists.debian.org objevilo varování, že procesory Intel Skylake a Kabylake disponující funkcí Hyper-Threading mají chybu v mikrokódu.

Dle autora zprávy jde o velmi vážnou chybu, se kterou se potýkají procesory řady Skylake a Kabylake společnosti Intel, které mají funkci Hyper-Threading, která umožňuje jádru zpracovat dva procesy zároveň. Následky mohou být ve formě neobvyklého chování systému či aplikací, v horším případě i ke ztrátě dat.

Zatím jediným, provizorním řešením je úplné vypnutí Hyper-Threadingu v BIOSu, čímž se předejde projevům chyby. Chyba je totiž přímo v něm. To znamená, že majitelé například Intel Core i5 procesorů jsou z problému venku už jeho počátkem. Vlastníte-li jiný procesor a netušíte, zda-li disponuje funkcí Hyper-Threading, můžete si o něm vyhledat podrobnější informace na ark.intel.com – oficiálním prohlížeči produktů společnosti Intel.

Chyba se údajně týká krátkých smyček pod 64 instrukcí obsahujících registry AH, BH, CH, nebo DH, nebo odpovídající širší registry. Ty mohou vyvolat chyby. To však jen v případě, že jsou aktivní obě logická jádra na fyzickém.

Autor zároveň tvrdí, že se s touto chybou potýkají uživatelé Debianu. Též se s chybou mohou setkat někteří uživatelé jiných linuxových, ale i nelinuxových systémů.

Snad tedy Intel zpozorní a vydá opravu, která by měla být ve formě BIOSů, které ze zdrojového kódu přetvoří výrobci desek a vydají je v aktualizacích. Pak si tedy bude stačit BIOS aktualizovat. Avšak má to jeden háček. Na tuto chybu již upozorňovaly údajně i jiné weby zhruba před rokem. Od té doby se k tomuto problému Intel nijak přímo nevyjadřoval.

Uživatelé by pro řešení měli sledovat aktualizace BIOSu a dívat by se měli speciálně po té, která řeší Intel erratum SKW144, SKL150, SKX150, SKZ7.

Zdroj: Debian Mailing Lists

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Zabývám se počítačovým hardwarem, mobily a periferiemi. Také se často zapojuji do různých HW a SW poraden. Vzhledem k tomu, že jsou tyto věci mou vášní, zapojil jsem se i jako redaktor webu TechRevue.

Zanechte odpověď