Úterý, Únor 25

Nové Samsungy se podrobily několika rozborkám a testům. Jak dopadly?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Od představení nových Samsungů Galaxy S9 a S9+ neuplynulo mnoho času, avšak videoplatforma YouTube se již plní různými fyzickými testy.

Jak jsou odolné?

Nové Samsungy jsou o několik málo gramů těžší a v pasu také trochu přibraly. Skrývá se za tím vylepšený kovový rám telefonu, který by měl být ještě pevnější. YouTuber Zack Nelson se na kanálu Jerry Rig Everything již několik let věnuje různým mechanickým testům odolnosti, včetně testu ohnutí, což byla před několika lety velká kauza s iPhony 6 a 6+.

Displeje nových Samsungů jsou kryty odolným sklem Gorilla Glass 5, které můžeme najít i na předchozí generaci či jiných vlajkových lodích. Není proto překvapení, že se při testu poškrábání poničil ve stejném stádiu, jako jakýkoli jiný telefon.

Zack zmiňuje, že žádná z vlajkových lodí Samsungu ještě nebyl propadák v jeho testech, avšak při ohybovém testu je poznat, že Samsung ještě více zlepšil konstrukci a telefon je skoro nemožné ohnout v ruce. U předchozí generace se telefon držel a neohnul se, avšak na některých místech se odlepoval displej, čímž byste např. v kapse u kalhot mohli nevědomky přijít o voděodolnost.

Výměna displeje není pro kutily

Na druhou stranu, známá společnost iFixit, která se zabývá prodejem náhradních dílů a nářadí s podrobnými návody pro domácí kutily, se zaměřila na opravitelnost a telefon rozebrala. Postup rozebírání se od modelu Galaxy S6 velmi nezměnil.

Nejdříve je třeba nahřát zadní sklo, které je třeba velmi opatrně papírovou vizitkou oddělit od zbytku zařízení, je důležité si při snímaní dát pozor na malý konektor čtečky otisků prstů. Poté je třeba sejmout velký plastový díl, který pokrývá akumulátor a základní desku. Nachází se v něm cívka NFC, bezdrátového nabíjení a teplotní snímač, bez kterého nelze telefon nabíjet. Na řadu přichází samotný akumulátor a základní deska. Následně nám zůstane samotný přední rám s displejem, od kterého oddělit krycí sklo displeje bez poškození bude velký oříšek, díky jeho zahnutí, křehkosti AMOLED panelu a síle použitého lepidla.

iFixit tedy Samsung chválí za dobrou modularitu různých komponent (např. USB-C konektor). Méně již chválí za zbytečně složitou výměnu akumulátoru, která obnáší odlepení zadního skla a samotného akumulátoru, který je silně přilepen. Největší výtky si Samsung odnesl za sklo vpředu i vzadu, které zdvojnásobuje šanci rozbití a nutné výměny a prakticky nemožné výměny skla displeje. Od předchozí generace Galaxy S8 se tedy v hodnocení iFixit nic nezměnilo, sklo i konstrukce je dána designovou linkou a v dnešní době ústupu praktičnosti před vzhledem ani neočekáváme vyměnitelné akumulátory. Nové Samsungy si vysloužily hodnocení opravitelnosti 4  z 10 bodů.

Zdroj: YouTube [1, 2]

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď