Čtvrtek, Říjen 24

Nový Pixel 2 XL má problémy s displejem

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Google na své tiskové konferenci na začátku října představil své nové referenční smartphony – Pixel 2 a Pixel 2 XL. První kousky těchto smartphonů se nyní začínají dostávat k zákazníkům a spolu s tím se vynořují i první problémy. Konkrétně vyšlo najevo, že větší telefon z této dvojice, Pixel 2 XL, který pro Google vyrobilo LG, je osazený problémovým a nepříliš kvalitním displejem.

Google Pixel 2 XL disponuje 6″ QuadHD AMOLED displejem od LG, který má poměr stran 18:9. LG tento displej označuje jako Full vision displej. Přesto, že parametry displej nezklame a staví se na úroveň např. Samsungu Galaxy S8+, realita je o poznání horší.

Konkrétně vyšlo najevo, že při nízkém nastavení jasu je na displeji patrná jakási textura. Displej tedy nedokáže konzistentně zobrazit jednolitou barvu, a to zejména při nízkém nastavení jasu, typicky při použití v noci. Tento problém je však znatelný pouze při velmi nízkých intenzitách jasu a není nijak extrémně výrazný, proto si ho někteří uživatelé nejspíše ani nevšimnou.

Další problém souvisí s pozorovacími úhly. Pokud se podíváme např. na Samsung Galaxy S8, který též disponuje QuadHD Amoled displejem, zjistíme, že zobrazované barvy se se změnou náklonu telefonu téměř nemění. V případě Pixelu 2 XL je však i při malém naklonění telefonu patrné zkreslení barev do modra. Tento problém býval před lety pro displeje využívající OLED technologii typický, mezitím však technologie prošla vývojem, a v současnosti tento problém na nejnovějších panelech např. od Samsungu již nenajdeme. Tento fakt tedy značí, že displej od LG je oproti panelům konkurence technologicky zastaralejší.

Ukázka pozorovacích úhlů a srovnání se Samsungem Galaxy Note 8 (vpravo)

Problémy s displejem tímto však nekončí. Objevují se totiž informace, že displej ve velké míře trpí tzv. vypalováním. To znamená, že statické obrazce, které jsou na displeji zobrazovány po dlouhou dobu (zde jde především o spodní navigační lištu) v displeji zůstanou „obtisklé“ natrvalo. Tento nešvar je pro OLED displeje typický, klasické displeje typu LCD tímto netrpí. Jak ale informuje redaktor serveru Androidcentral.com Alex Dobie na svém twitteru, problém se na jeho Pixelu začal projevovat již po pouhém týdnu používání, což by rozhodně nemělo být normální. Pro srovnání: na redakčním Galaxy S8, který intenzivně používáme již několik měsíců, nejsou zatím podobné problémy vůbec patrné. I zde je tedy patrné, že displej od LG není technologicky tam, kde jsou panely od konkurence.

Problém s „vypálením“ je patrný zejména v oblasti spodní navigační lišty

Poslední problém, o kterém se zatím v souvislosti s displejem Pixelu XL 2 hovoří, je poněkud vybledlé podání barev, alespoň při přímém srovnání s OLED displeji ostatních smartphonů. Tento problém však není způsoben přímo displejem samotným, ale nastavením softwaru. Google totiž zobrazení úmyslně nastavil tak, aby displej zobrazoval co nejreálnější barvy podle sRGB gamutu. Většina konkurenčních smartphonů s OLED panely ve výchozím nastavení rozsah tohoto gamutu však přesahuje, a proto se při přímém srovnání mohou barvy na displeji Pixelu XL 2 zdát příliš málo saturované.

Google sice do nastavení přidal možnost zapnout režim s výraznějšími barvami, podle uživatelů však telefon ani s tímto režimem nezobrazuje tak hezké barvy, jak by si mnozí přáli. Google se k tomuto problému vyjádřil tak, že bude sledovat ohlasy uživatelů, a v případě, že to uzná za nezbytné, přidá časem do systému možnost zobrazení ještě saturovanějších barev.

Z těchto poznatků vyplývá, že displej v novém Pixelu 2 XL rozhodně není kvalitativně na takové úrovni, jako například displej Samsungu Galaxy Note 8, jehož displej však bývá často označován za ten nejlepší, který lze ve smartphonu dnes najít.

Google sice časem může softwarově vyřešit problém s nevýraznými barvami, ale hardwarové problémy jako „vypalující se“ displej nebo špatné pozorovací úhly softwarovým updatem vyřešit nelze. Pokud se ukáže, že tyto problémy se projevují u všech prodaných kusů, a ne jen u několika málo prvních exemplářů, mohlo by to pro Google, a potažmo i pro LG, znamenat velký problém.

Zdroj: Alex Dobie na Twitteru, androidauthority.com (2), theverge.com, Youtube kanál Phonedog

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Už od mala se zajímám o mobilní technologie, obzvláště mobilní telefony. Postupem času jsem zakotvil u OS Android, který spokojeně používám dodnes. V současnosti jsem studentem telekomunikací. Jsem také vášnivý cyklista.

Zanechte odpověď