Středa, Leden 29

Nový SSD disk od Intelu je tak rychlý, že může doplňovat RAM

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Intel představil nový SSD disk pracující na technologii 3D XPoint, který podle udávaných hodnot nabídne rychlosti čtení i zápisu přesahující 2GB/s, díky čemuž disk půjde dokonce použít i jako rozšíření RAM paměti vašeho PC.

Nový disk nese název Intel Optane SSD 900P. Intel udává, že disk by měl při sekvenčním čtení dosahovat rychlosti až 2500 MB/s, při sekvenčním zápisu až 2000 MB/s. Rychlosti čtení přesahující 2500 MB/s u současných SSD disků nejsou ničím výjimečným, standardu se však vymyká rychlost sekvenčního zápisu. Pokud disk bude v praxi dosahovat udávaných hodnot, stane se z něj jeden z SSD disků s vůbec nejrychlejší hodnotou zápisu na trhu. Těchto rychlostí Intel dosáhl díky použití své technologie 3D XPoint, která je rychlejší než technologie NAND Flash, která se používá v běžných SSD discích. Intel tím částečně vyplňuje mezeru mezi rychlou, avšak ne tak velkou RAM pamětí počítače a SSD diskem, který oproti RAM paměti nabízí větší kapacitu, ale menší rychlost. Přesto, že ani s těmito rychlostmi disk nedokáže RAM paměť počítače plně nahradit, může být nakonfigurován tak, aby RAM mohl rozšířit pro ukládání dat, která je třeba uchovat v operační paměti, ale není k nim potřeba mít ten nejrychlejší přístup, kterého lze dosáhnout jen při uložení do dedikované jednotky RAM paměti. Tento disk tak bude cílen především na hráče a ostatní uživatele, kteří ve svém počítači potřebují mít extrémně rychlé úložiště.

Nový disk bude k dostání ve dvou kapacitách: 280 nebo 480 GB. 280 GB model bude stát $389 (cca 8500 Kč), větší 480 GB varianta vyjde na $599 (cca 13200 Kč). Intel na disk poskytne 5 letou záruku.

Zdroj: theverge.com, zdnet.com

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Už od mala se zajímám o mobilní technologie, obzvláště mobilní telefony. Postupem času jsem zakotvil u OS Android, který spokojeně používám dodnes. V současnosti jsem studentem telekomunikací. Jsem také vášnivý cyklista.

Zanechte odpověď