Středa, Leden 29

Je to oficiální! Android 8.0 bude Oreo. Co nabídne?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Android O je s námi v podobě vývojářských testovacích sestav již několik měsíců. Google nyní představil oficiální název dobroty, který se schovává pod písmenem O – nám dobře známé sušenky Oreo.

Google tak podruhé použil název dobroty, která je registrovanou značkou nějaké společnosti. Prvně jsme se mohli setkat s Androidem 4.4 Kitkat. Google se totiž domluvil se společností Mondelez, která stojí za sušenkami Oreo, aby mohl použít jejich název ve své nové verzi operačního systému Android. Zajímavostí je, že vše proběhlo domluvou a Google Mondelezu nezaplatil ani korunu a naopak. Pomoc je totiž vzájemná.

Ze zajímavých funkcí nového Androidu se sluší zmínit například režim Picture in Picture, který umožní změnšit aplikaci do malého plovoucího okna. Můžete si tak například minimalizovat videohovor a mrknout u toho do kalendáře nebo si číst web a někde v rohu mít spuštěné malé okno s YouTube videem. Možností je nespočet. Samsung tuto funkci například nabízí již v Androidu 7.

Další poměrně užitečnou funkcí jsou tzv. notifications dots (doslovně přeloženo jako notifikační tečky). U aplikací, kde jste zmeškali nějaké upozornění se již nezobrazí číslo, kolik upozornění bylo zmeškáno, nýbrž pouze malá tečka. Na zástupce aplikace stačí potom podržet prst a v malém okně se zobrazí veškerá upozornění z té dané aplikace.

Dočkáme se také lepšího zabezpečení, jelikož bude do systému plně integrovaný Google Play Protext, který bude chránit telefon před instalací škodlivého softwaru. Zpřísněné jsou také automatizované kontroly právě instalovaných aplikací.

Zlepšení by se také měla dočkat optimalizace systému, repsektive spotřeby a výdrže na jedno nabití. Systém by měl přinést vylepšený Doze režim spánku a agresivněji na pozadí omezovat procesy mnoha aplikací, které pomalu vysávají drahocennou energii. Dobrou zprávou je také zkrácení doby startování aplikací a systému samotného a to až o polovinu.

Na konec opět nesmí chybět zmínka o další várce nových emoji. Konkrétně jich bude něco kolem šedesáti. Do systému bude rovněž integrována funkce automatického vyplňování, kterou známe například z prohlížeče Chrome. Nyní se také objeví funkce Instant Apps, což jsou vlastně streamované aplikace, které nejsou nutné instalovat do Vašeho zařízení, nýbrž běží někde na serveru.

Aktualizace bude pro referenční zařízení Google Pixel dostupná velmi brzy. Velcí výrobci třetích stran slibují aktualizace do konce tohoto roku. Mezi ně patří Essential, General Mobile, HMD (Nokia), Huawei, HTC, Kyocera, LG, Motorola, Lenovo, Samsung, Sharp a Sony.

Zdroj: news.com.au, abcNEWS, Android.com

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď