Středa, Duben 8

Operátoři varují: Volají Vám čísla ze zahraničí? Nevolejte zpět!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Poslední dobou se v České republice, ale i na Slovensku, roztrh pytel se zmeškanými hovory. Jedná se ale o zmeškané hovory ze zahraničí, zpravidla z Tuniska. Jedná se ale o podvod, který Vás může přijít hodně draho!

I mě se to nedávno stalo, nepřikládal jsem tomu velkou prioritu, ale když jsem mohl, zavolal jsem zpět – naštěstí bylo obsazeno. Jelikož jsem člověk, který často očekává pracovní hovory, Tunisko mě nezastavilo (nějaký klient je třeba na dovolené a koupil si místní SIM kartu a nyní mi z ní třeba volá). Byl jsem typickým příkladem někoho, na kom tito podvodníci vydělávají. Dalšími příklady ale může být i zvědavost, slušnost či nevědomost, kdy ani volající nezkontroluje, že číslo, na které se ozvývá zpět, je vlastně z úplně jiného kouta planety.

Této praktice – podvodu, se říká Wangiri. Název pochází z Japonska, kde se prvně tato praktika začala provádět. Jde o spojení slov Wan – dle anglického One (jedna) a giri – což je podobné slovu „kiru“ v Japonštině (useknout, seknout). V překladu je tak Wangiri něco jako Jednou a dost. To přesně na tuto praktiku sedí.

Někde v zahraničí totiž, povětšinou počítače, volají na čísla po světě. Klíčové je, že volající Vás většinou prozvoní velmi krátce (zpravidla jedno „pípnutí“) a hovor ukončí. Tím stihne upoutat Vaši pozornost, ale nedovolí Vám dostatečně rychle na telefon reagovat. Vy poté, z důvodů zmiňovaných výše, pravděpodobně zavoláte zpět. V tu chvíli se Váš hovor začne všude možně různě přesměrovávat, až skončíte na některé z prémiových a draze placených linkách.

Přestože zhruba polovina peněz, o kterou přijdete, slupnou operátoři a různí poskytovatelé služeb a přesměrování, druhá polovina připadne útočníkovi. Pro něj je to ale i tak stále lukrativní částka, především, když tyto podvody praktikuje ve velkém a náklady na provoz jeho navolávací linky jsou minimální. Operátoři se již k situaci vyjádřili, upoutal mě příspěvek Vodafonu na jeho Facebooku. Čísla jsou postupně blokována, avšak útočníci často svá čísla mění a je tak těžké se proti takovému typu útoků bránit.

UPOZORNĚNÍ!

Buďte tedy obezřetní a pečlivě kontrolujte čísla zmeškaných hovorů. Telefony často umí dle předvolby informovat, o jakou zemi se jedná, v případě pevných linek v ČR ukazují kraj. Před zavoláním zpět si nějakým způsobem ověřte, zda zahraniční číslo, na které voláte, není někde uvedeno jako podvodné (např. v internetových diskuzích,…).

Zdroj: eArchivFacebook, Mobil, Pooh

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď