Středa, Leden 22

Powerbanka LAMAX 10000mAh QC 3.0: Rychlé nabíjení nikdy nebylo levnější

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Společnost Lamax neustále rozšiřuje svoji nabídku příslušenství pro mobilní telefony. V nabídce se objevila další z nepřeberného množství powerbanek na trhu, avšak za cenu, která ji od konkurence velmi odlišuje.

Obsah balení

Balením se rozhodl výrobce se velmi neodlišovat od konkurence a tak v něm nenajdeme nic víc, než powerbanku samotnou, krátký microUSB kabel bílé barvy a nezbytnou literaturu v podobě návodu k obsluze a bezpečnostních instrukcí

Design a konektorová výbava

Powerbanka je z velké části vyvedena z kouřově šedého kovu, který ale bohužel již po několika týdnech používání obdržel několik škrábanců. Kolem powerbanky obíhá plastový rámeček, který je vhodnější pro absorbování případných nárazů.

Na vrchní straně se nachází pouze logo výrobce, přičemž na tom samém místě zespodu se nachází informace o kapacitě, výkonu a loga různých certifikací. Nejvíce se toho udává v plastovém rámečku. Na delších stranách obdélníku se nachází tlačítko pro probuzení čtyř LED diod indikujících stav nabití powerbanky. LED diody se nachází na opačné straně, než zmiňované tlačítko.

Na kratší straně obdélníku se nachází opravdu široké spektrum konektorů:

  • USB typu A – výstupní výkon až 2,4A
  • USB typu A – výstupní výkon až 2,4A nebo Quick Charge 3.0
  • microUSB – pouze pro nabíjení (5V@2A, 9V@2A, 12V@1,5A)
  • USB-C – pouze pro nabíjení (5V@3A, 9V@2A, 12V@1,5A)

Výkon a kapacita

Chválím nejen rychlé nabíjení ostatních zařízení powerbankou, ale také vstupní výkon. Powerbanka se tedy z QuickCharge 3.0 adaptéru nabije za něco přes tři hodiny, což je, vzhledem k velikosti integrovaného akumulátoru, velmi slušná hodnota.

Akumulátory a nároky na powerbanky však v dnešní době rostou, přecijen telefony již disponují akumulátory průměrně kolem 3000mAh a ztráty na DC/DC měniči jsou poměrně vysoké (obzvlášť při použití Quick Charge). I přes to zvládla powerbanka Lamax rychle dobít Samsung Galaxy S8 s akumulátorem o kapacitě 3000mAh dvakrát, což poukazuje na cca 40% ztráty na měniči při použití Quick Charge.

Co je vlastně rychlé nabíjení Quick Charge?

Standard Quick Charge vyvinula společnost Qualcomm, avšak standardů pro rychlé nabíjení je na trhu mnoho. Pokud danou technologii podporuje i nabíjené zařízení a kabel (obykle stačí nepoužívat ten nejlevnější), dohodne se s powerbankou na dodání vyššího výkonu. Toho je docíleno zvýšením nabíjecího napětí až na 12V při proudu až 1,5A. Tím docílíme výkonu až 18W oproti standardnímu výkonu kolem 10W (5V@2A). V současné době se technologie neustále zlepšují a vycházejí novější a novější revize, které nabízejí vyšší výkon, vyšší účinnost a nižší nabíjecí teploty.

Závěr

Na závěr to nejpříjemnější – cena. Ta je aktuálně oficiálně stanovena na 690kč, avšak ve většině českých obchodů je nabízena za cenu o stovku nižší. Za tuto cenu konkurence nabízí powerbanky se stejnou kapacitou, avšak s chudší konektorovou výbavou a bez technologií rychlého nabíjení.

Kvalita a zpracování powerbanky je však i přes velmi příznivou cenu stále výborná. Tělo je kovové, deklarované výkony opravdu souhlasí s realitou a to včetně kapacity. S powerbankou jsem byl po čas jejího využívání opravdu spokojen a za danou cenu dokáže konkurovat pouze powerbanka značky Xiaomi, která však nenabízí tolik konektorů a vstupní výkon, jako Lamax.

Technické specifikace

Rozměry

135x70x13mm

Hmotnost

233g

Konektory

2x USB-A, microUSB, USB-C

Rychlé nabíjení

Qualcomm Quick Charge 3.0

Kapacita akumulátoru

10 000mAh, Li-Pol

Výstupní výkon

Až 18W
Vstupní výkon

Až 18W

Ochrany

Proti přehřátí, vybití, přebití, zkratu a přepětí

LAMAX 10000mAh QC 3.0

10

Celkové hodnocení

10.0/10

Klady

  • Cena
  • Zpracování a design
  • Výkon
  • Rychlé nabíjení
  • Konektorová výbava

Zápory

  • Kov se snadno poškrábe
Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď