Pátek, Duben 3

Samsung Galaxy J7 (2017): Kovový elegán, který potěší

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tentokrát jsme si do recenze připravili čerstvou novinku společnosti Samsung. Tou je model Galaxy J7 2017. Co novinka přináší a pro koho je určena?

Představení

Novinka navazuje na předešlou verzi – 2016. Oproti ní došlo k několika zlepšení. Například byla přidána podpora LTE pásma 28 (700 MHz), došlo ke zrychlení modulu LTE, ale hlavně ke zlepšení fotoaparátu a rozlišení displeje, kdy oproti 720p je u modelu 2017 již rozlišení Full HD. Novinka dostala také nový Android Nougat a funkci Always-on display, kdy se po zhasnutí displeje stále zobrazuje čas, notifikace v ikonách a jiné, důležité informace. Také přibyla čtečka otisků prstů, která posouvá komfort zařízení na vyšší úroveň.

Obsah balení

Mobil se dodává ve stylové modré krabičce, ve které se nachází shora mobilní telefon v umělém ochranném obalu. Po jeho vyjmutí je třeba odklopit vnitřní víko, pod kterým se nachází standardní výbava, tedy základní špuntové sluchátka, nabíječka, Mikro USB kabel a spona pro přístup ke slotům na nano SIM a Mikro SD paměťovou kartu. Mně zapůjčený model byl ve verzi Dual SIM, tudíž jsem měl možnost vložit karty 2, avšak přesto jsem využil pouze jeden slot. Kromě tohoto příslušenství je zde manuál a prohlášení.

Design

Oproti letošnímu modelu vypadá design trochu odlišně, podle mě došlo především k pozitivním změnám. Stejně, jako verze 2016, i nový model má kovová záda, avšak starší model neměl předěly. To kvůli tomu, že měl odnímatelnou baterii a tak i odnímatelný kryt, kde právě nejsou ani potřeba.

Také došlo ke změně tvaru prvku s fotoaparátem a bleskem. Starší model měl zvlášť čočku, která byla vystouplá a napravo od ní byl odděleně umístěn blesk. Nový model již vystouplý fotoaparát nemá a dokonce se nachází blesk na stejné ploše pod čočkou. Celkově působí esteticky lépe a moderněji.

Příslušenství

Než na klasický napájecí adaptér s oddělitelným mikro USB kabelem se spíš chci zaměřit na sluchátka. Těmi jsem byl opravdu zklamán. Pamatuji na můj první mobilní telefon s barevným displejem, kterým byl vysouvací Samsung C3050. Bohužel, kvalitu zvuku přibalených sluchátek považuji za téměř totožnou. Osobně bych u mobilu za takovou cenu uvítal sluchátka kvalitnější, není však problém použít jakékoli jiné.

Always on Display

U displejů Super Amoled je velikou výhodou jejich princip fungování. Při vyobrazení černých míst se diody jednoduše vůbec nerozsvítí a tak lze nasadit funkci, jako je Alway on Display, což však není pro Samsung žádnou novinkou a tato funkce již byla použita u několika novějších modelů.

Stručně jde o minimalistické zobrazení všech upozornění a času bílou barvou bez použití jakékoli grafiky kolem. Celkově tedy tato funkce zabírá jen několik málo procent z celkové plochy displeje, přičemž se zobrazuje s utlumeným jasem pro ještě větší úsporu výdrže. Za dobu používání jsem nezaznamenal, že by tato funkce měla znatelný vliv na výdrž. Nevšiml jsem si rozdílu při stavu, kdy jsem ji ponechal vypnutou.

Prvky telefonu

Oproti vlajkové lodi – Galaxy S8(+) nenajdeme například Infinity displej, USB-C a je opět použito klasické hardwarové tlačítko. Na něm je umístěná čtečka otisků prstů, se kterou jsem však nebyl zcela spokojen. Byla sice opravdu rychlá, avšak pro mohutnější prsty je příliš úzká, což mi právě dělalo největší problém u načtení svého palce. Pak kromě již zmíněného Super Amoled displeje nic důležitého nenajdeme.

Výkon versus kvalita

Co se výkonu a parametrů týče, v nich si J7 2017 příliš dobře nestojí, avšak vše nahrazuje kvalita provedení. Připlácíte si tedy za design, parádní displej, výdrž a fotoaparát a to jak ten zadní, tak i přední, se kterým jsem byl také spokojen a považuji jej za více, než jen „použitelný“.

I samotný tvar mobilu byl proveden opravdu dobře. Vždy mi perfektně sedl do ruky a neměl jsem potíže dosáhnout palcem až na horní protější konec displeje. Mobil jsme otestovali i v několika benchmarcích pro představu, jaký má surový výkon.

Vytrvalý běžec na dlouhé tratě

Není nic příjemného, když se vám mobil vybije po pár hodinách používání a do konce dne ještě nějaká ta chvíle zbývá. Tímto problémem J7 2017 rozhodně netrpí. Při aktivním používání (surfování internetem, YouTube, Facebook, Spotify, …) mi mobil vydržel i 2 dny bez nabíjení. Na dnešní poměry však po celou dobu jsem měl plný signál, takže nevím, jak dlouho by vydržel při slabém signálu, který výdrž baterie u mobilů také dost ovlivňuje.

Software

Software býval zrovna u Samsungů kritizován za hromady zbytečných aplikací, které akorát plýtvají místem a pamětí. Napříč tomu jsem v novém Samsung Experience u J7 2017 mnoho takových aplikací nenašel, jejich počet byl spíše podprůměrný oproti dnešním mobilům.

Toto nové prostředí mi naopak přijde mnohem lépe odladěné a uživatelsky příjemné také po designové stránce. Také potěší velmi široký výběr různých motivů, balíčků ikon, a podobných vzhledových úprav. Není problém nalézt hned několik balíčků motivů se vzhledem čistého Androidu. Co se týče plynulosti, i zde došlo k výrazným změnám v před.

Vkusná světelnost a přirozené barvy

Fotograficky byly vyšší modely Samsungu opravdu vysoko. Tento model není žádnou výjimkou.

Závěr

Zprvu jsem k telefonu přistupoval skepticky. To kvůli předešlým špatným zkušenostem ze starších zařízení, u kterých nebyl kladen takový důraz při ladění operačního systému.  K velkému překvapení byly moje předsudky ihned vyvráceny.

Za danou cenou to bude mít J7 možná trochu těžší. Pokud se však pro tento telefon rozhodnete, nebudete zklamáni. Kvalitní displej, na svou třídu nadprůměrný fotoaparát a dostatek výkonu jsou klíčové prvky, které od telefonu v dnešní době zákazník očekává. Samsung Galaxy J7 (2017) si s přehledem všechny tyto body může odškrtnout.

Rozměry a hmotnost 152.5×74.8x8mm; 181g
Chipset Exynos 7870 Octa
CPU 8×1.6 GHz Cortex-A53
GPU

Mali-T830MP2

Displej a rozlišení Super AMOLED 5,5″; 1080×1920
RAM
3GB
Vnitřní úložiště 16GB
Fotoaparát

Zadní: 13 MP, f/1.7, autofocus, LED blesk, 1080p@30FPS;
Přední: 13 MP, f/1.9, LED blesk, 1080p

Akumulátor

3600 mAh

Další výbava čtečka otisků prstů, gyroskop, NFC, FM rádio
Barevná provedení Černá, Stříbrná, Zlatá

 

Samsung Galaxy J7 (2017)

9

Celkové hodnocení

9.0/10

Klady

  • Software
  • Kvalita zpracování
  • Fotoaparát
  • Always on Display
  • Design

Zápory

  • Cena
Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Zabývám se počítačovým hardwarem, mobily a periferiemi. Také se často zapojuji do různých HW a SW poraden. Vzhledem k tomu, že jsou tyto věci mou vášní, zapojil jsem se i jako redaktor webu TechRevue.

Zanechte odpověď