Neděle, Duben 5

Samsung Galaxy Note 8 představen. Dokáže zachránit pověst řady?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Korejský Samsung představil dlouho očekávaný tabletofon Note 8. Po loňském fiasku s modelem Note 7, který musel být kvůli problémům s akumulátory stažen z trhu, se nový Galaxy Note 8 bude snažit napravit pošramocenou pověst této legendární řady tabletofonů. Zároveň se s novým Notem 8 tato řada prakticky po 3 letech vrací na náš trh. Posledním Notem, který se u nás prodával (a nebyl kvůli problémům s bezpečností stažen z prodeje), byl totiž model Galaxy Note 4 z roku 2014.

Loňský skandál s modelem Galaxy Note 7, který musel být kvůli problémům se vzněcujícími se akumulátory stažen z trhu, zanechal na pověsti tabletofonů řady Galaxy Note velký šrám. Dokonce i lidé, kteří dění okolo mobilních telefonů bežně nesledují, si z nepovedeného modelu dělali legraci a přirovnávali ho ke kapesní bombě, která vybuchne ve chvíli, kdy to uživatel nejméně čeká. Spekulovalo se proto, že Samsung celou řadu tabletofonů Note zruší a bude se soustředit na jiné modelové řady. Tyto spekulace se však nakonec nepotvrdily a Samsung se ze své chyby poučil a pro letošek vyvinul nový model, který bude v oblíbené řadě tabletofonů pokračovat. Nový model nese název Samsung Galaxy Note 8 a svou výbavou se zařadí mezi absolutní špičku mezi smartphony, které jsou na trhu momentálně k dostání.

Kovový elegán s duálním fotoaparátem

Nový Galaxy Note 8 je navržen ve stejném duchu jako modely Galaxy S8/S8+. Na přední straně se nachází 6,3″ displej typu Super AMOLED, který je po stranách mírně zahnutý a má zaoblené rohy. Rámečky po stranách displeje jsou ztenčeny na naprosté minimum, což vytváří spolu se zahnutými hranami zajímavý efekt, který se pro nejnovější high-end modely od Samsungu stal typickým. Samsung tento displej nazývá infinity display.

Displej je, stejně jako zadní strana telefonu, krytý odolným tvrzeným sklem Corning Gorilla Glass 5. Boky telefonu jsou zhotoveny z kovu.

Na zadní straně nalezneme pro Samsung neobvyklou sestavu prvků výbavy. Vedle čtečky otisků prstů, která je stejně jako u Galaxy S8/S8+ umístěna (vcelku nešťastně) v horní části zadní strany, se kromě senzoru pro snímání srdečního tepu a LED diody nachází hned dvojice 12MPx snímačů. Jeden ze snímačů má klasickou širokoúhlou optiku, stejnou, jako má Galaxy S8, druhý fotoaparát pak nabízí dvojnásobné přiblížení. Díky tomuto řešení můžete při fotografování využít až dvojnásobný optický zoom bez ztráty kvality. Díky dvojici fotoaparátů je také možné hrát si s tzv. bokeh efektem, tedy rozostřením pozadí za fotografovaným objektem. Míru rozostření můžete upravovat zpětně dokonce i po pořízení snímku.

Širokoúhlý fotoaparát disponuje světelností f/1.7, u druhého fotoaparátu je tato hodnota f/2.4. Zajímavostí je, že oba fotoaparáty disponují optickou stabilizací obrazu (OIS). Jde tak o první smartphone s duálním fotoaparátem, který nabízí optickou stabilizaci obrazu u obou dvou čoček. Přednímu 8MPx fotoaparátu opět nechybí autofokus.

Špičková výbava s jedním ale

Výbava telefonu je na špičkové úrovni. Na přední straně nalezneme již zmínění infinity displej s poměrem stran 18.5:9, úhlopříčkou 6,3″ a rozlišením 1440 x 2960 pixelů. Uvnitř telefonu se nachází buď chipset Qualcomm Snapdragon 835, nebo Exynos 8895 se čtyřmi výkonnějšími jádry na frekvenci 2,3GHz a čtyřmi úspornými jádry na 1,7GHz. Rozdělení bude záležet na konkrétním trhu, například v USA se bude prodávat verze se Snapdragonem, zatímco do Evropy zavítá verze s Exynosem. Oba chipsety by však měly být přibližně stejně výkonné. V obou variantách je k dispozici 6GB RAM, což je vůbec poprvé, kdy Samsung u globálního modelu použil takto velkou operační paměť.

Operačním systémem je zde Android ve verzi 7.1.1, který je překrytý uživatelskou nadstavbou Samsung Experience. Nechybí zde ani hlasový asistent Bixby, který si svou premiéru zažil s představením Galaxy S8 a S8+.

Vnitřní úložiště bude mít kapacitu 64/128/256 GB, k dispozici však bude i slot na paměťové MicroSD karty pro další rozšíření kapacity.

Počítat můžeme také s možností bezdrátového nabíjení, které je od modelu Galaxy S6 již běžnou součástí všech high-endových telefonů od Samsungu.

Překvapení však přichází u kapacity vestavěného akumulátoru. Samsung se poučil z loňské chyby, kdy do příliš stísněného prostoru uvnitř telefonu umístil příliš velký akumulátor, což zapříčinilo problémy. Do Galaxy Note 8 byl tedy umístěn o něco menší akumulátor, aby se zamezilo opakování loňského problému. Akumulátor má kapacitu 3300mAh, což je o celých 200mAh méně, než u loňského Notu 7.

Na jednu stranu je chvályhodné, že se Samsung rozhodl neriskovat a nesnažit se vecpat do přístroje příliš velký akumulátor, který by mohl způsobit problémy, na druhou stranu má však spousta lidí (včetně nás) obavy, jak si telefon povede s výdrží na jedno nabití. Předchůdce totiž měl menší displej, ale zároveň větší baterii, a přesto byl označován jako smartphone, který vydrží pouze 1 den běžného používání. I my sami jsme při testu Samsungu Galaxy S8, který má o 300mAh menší kapacitu akumulátoru, ale zároveň o půl palce menší úhlopříčku displeje, poukazovali na to, že výdrž na jedno nabití není ideální. V případě potřeby rychlého nabíjení je však připravena technologie Samsung Adaptive Fast Charge.

Samsung Galaxy S8

Důležitým prvkem výbavy je i odolnost proti vodě a prachu IP68, která deklaruje, že telefon bez úhony přežije vykoupání ve vodě po dobu půl hodiny v maximální hloubce 1,5 metru.

S Pen

Stylus S Pen je typickou součástí každého zařízení řady Galaxy Note. Nejinak je tomu i u nového Note 8. Stylus samotný, ale hlavně celková práce s ním, byla opět o něco vylepšena. Nově například můžete převádět peněžní částky mezi různými měnami pouhým přiložením stylusu. Potřebujete vědět, kolik dolarů je 40£? Stačí přiložit stylus a telefon vám výslednou částku ihned vypočítá.

Nebo můžete odesílat animované zprávy nakreslené stylusem, které mohou být převedeny do GIF obrázku, takže si je bude moci užít každý, nezávisle na platformě, kterou používá. Při kreslení můžete využít boční tlačítko na stylusu, po jehož stisknutí můžete rychle mazat části obrázku.

Funkce Screen off memo (kreslení na zamčený displej) byla také vylepšena. Nově můžete na zamčený displej nakreslit až 100 stránek, ke kterým se poté můžete vracet a upravovat je.

Další funkcí je překlad pomocí stylusu. Po označení textu, kterému nerozumíte, si jej můžete rychle a jednoduše nechat přeložit.

Pomocí nové aplikace PenUp můžete kreslit obrázky, které poté můžete sdílet s celou komunitou majitelů přístrojů Galaxy Note.

S-Pen měří 108mm na délku, váží 2.8 gramu a má 0,7mm dlouhou gumovou špičku, a je schopen rozpoznat až 4096 intenzit tlaku na displej, čemuž se poté přizpůsobí způsob kreslení, aby co nejvěrněji odpovídal např. reálné tužce nebo fixu.

Příslušenství

Samsung spolu s telefonem představil i řadu originálního příslušenství. Kromě pouzder a různých stojánků byla uvedena i nová verze dokovací stanice Samsung DeX, kterou můžeme znát již od modelu Galaxy S8/S8+. Samsung také připravil brýle pro virtuální realitu GearVR, které jsou přizpůsobeny pro použití s velkým displejem Notu 8.

Cena a dostupnost

Samsung Galaxy Note 8 se na českém trhu začne prodávat 15. září, a to v 64GB paměťové variantě. Na našem trhu bude na výběr pouze ze dvou barevných variant, a to z černé a zlaté. Cena nového tabletofonu byla stanovena na 26 999 Kč. Již dnes si však telefon můžete předobjednat, pokud předobjednávku učiníte do 14. září, dostanete k telefonu zdarma dokovací stanici Samsung DeX.

Zdroj: TZ

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Už od mala se zajímám o mobilní technologie, obzvláště mobilní telefony. Postupem času jsem zakotvil u OS Android, který spokojeně používám dodnes. V současnosti jsem studentem telekomunikací. Jsem také vášnivý cyklista.

Zanechte odpověď