Středa, Červen 3

Samsung Galaxy Note 8: Spolehlivý zápisník pro každou příležitost

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Samsung s jeho sérií Galaxy Note již v roce 2011 ukázal, že stylus S Pen a velký displej mají velký potenciál. V dané době však se Samsungem mnoho zákazníků nesouhlasilo, jelikož tak nějak předběhl dobu.

Dnes tu však máme již sedmou generaci, která prošla opravdu velkým faceliftem a aktuálně nabízí stále to nejlepší, co Samsung umí vyrobit. Pojďme si tedy projít vlastnosti, které jsem si po dobu dlouhodobého testu zamiloval a co mě naopak nenechávalo chladným.

Obsah balení

Tradičně však začněme obsahem balení, které je pro fanoušky řady Note již dobře známé, avšak pro nováčky se může zdát bohaté. Kromě telefonu samotného, USB-C na USB-A kabelu a Adaptive Charging adaptéru zde totiž nalezneme, stejně jako u Galaxy S8 či Galaxy S9, sluchátka naladěná společností AKG.

Ta hrají opravdu velmi dobře, a pokud jste takzvaní „bass headi“, stačí drobné úpravy ekvalizéru a sluchátka vám rády předvedou jejich basový potenciál. Opletený kabel se zhruba po půl roce začne spíše odplétat, ale to už je spíše opravdu piha na kráse. V balení pro ně naleznete ještě menší a větší pár špuntů.

Z dalšího, dnes již pro Samsung běžného, příslušenství v balení je určitě mojí povinností zmínit redukci z USB typu C na microUSB konektor, což se hodí v případech, kdy prostě nabíječka s USB-C není k dispozici, a redukci z USB-C na USB-A (OTG), kterou využijete pro připojení dalšího příslušenství a pro případné přetažení dat ze starého telefonu.

Zajímavá součást balení se však nachází na jeho samotném dnu. Malý pytlíček schovává hned pět náhradních hrotů a speciální pinzetu pro jejich výměnu v peru S Pen. Za jeho několikaměsíční časté používaní jsem si však žádné degradace nevšiml a jeho výměna tak rozhodně nebude na denním pořádku.

Prohlídka zařízení

Samsungu Galaxy Note 8 dominuje především jeho velký 6,3“ QHD displej, který je typu Super AMOLED, oboje jeho hrany jsou na základě aktuálního designového jazyku samozřejmě zahnuté. Hned nad ním se nachází přední selfie kamera o rozlišení 8MPx a světelnosti f/1.7. Šikovnou vlastností je i její automatické ostření. Hned vedle ní se ještě nachází několik senzorů pro čtení oční duhovky, okolního jasu a přiblížení. Nesmím opomenout ani reproduktor pro hovory, který byl dostatečně hlasitý čímž tvořil telefonování naprosto bezproblémovou rutinou i v hlučnějších prostorech.

Ze spodní strany nalezneme mikrofon, hlasitý reproduktor, zdířku pro USB-C a samozřejmě druhý konec pera S Pen, pro jehož vyjmutí na něj stačí pouze zatlačit. Cvaká totiž podobně, jako propiska, což mi osobně například dobře pomáhalo od nervozity 🙂

Na horní straně se poté již nachází pouze odrušovací sekundární mikrofon a šuplíček pro SIM a paměťovou kartu. Já osobně jsem testoval Note 8 v jeho verzi Duos, tudíž zde byl šuplíček buď pro dvě SIM karty či SIM a paměťovou kartu. Obě SIM karty jsou podporovány pouze ve velikosti nano.

Na pravé straně nalezneme tlačítko pro uspání či vypnutí zařízení, přičemž na opačné straně se nachází kolébkové tlačítko pro ovládání hlasitosti a tlačítko pro vyvolání Bixby asistenta. Na skleněných zádech kromě jediného loga výrobce nalezneme ještě duální fotoaparát, který u Samsungu s tímto modelem debutoval. K němu se vyjádřím níže v jeho samostatné sekci.

Celé zařízení je obaleno skly Gorilla Glass 5, které zajišťuje především slušnou ochranu proti různým škrábancům a vrypům. Proti ohýbání či jakémukoli vrzání Samsung nasadil opravdu pevný hliníkový rám, který navíc v ruce svým chladivým domem působí velmi příjemně.

Výkon, akumulátor a multimédia

Telefon pohání osmijádrový tovární čipset Exynos 8895 společně s 6GB operační paměti. Těm sekunduje grafický akcelerátor Mali G70 MP20. Jako interní úložiště slouží 64GB rychlé UFS 2.1 paměti, ze kterých je po startu dostupných zhruba 50GB.

Jako operační systém nasadil Samsung, jako obvykle, Android 7.0 Nougat (který byl ale v době testu aktualizován na 8.0 Oreo) společně s jeho grafickou nadstavbou Samsung Experience. Nutno dodat, že i díky ní je umožněno mnoho speciálních vychytávek, které umožňuje pero S Pen. O těch ale taktéž níže.

Předpokládá se, že u takto nákladného telefonu bude vše šlapat jako hodinky. A já mohu jen a jen souhlasit. Při mém běžném pracovním testování, kdy telefon streamoval hudbu přes Spotify skrz 4G síť operátora do Bluetooth rádia v autě, navigoval a prakticky neustále nebyl upuštěn z ruky, jelikož jsem buď telefonoval, anebo pracoval s jednou z mnoha aplikací či záložek v Chromu najednou, se zařízení prakticky nesekalo, nezpomalovalo či úplně nemrzlo. Vše lítalo, jako z praku. Musím však upozornit, že určitá zaváhání jsem pozoroval, zejména je přisuzuji vadám softwaru.

Jako jednu z nepříjemností je občasné zamrznutí prostředí, kdy tlačítko domů nic nedělá, ale skrz multitasking tlačítko se bez problémů přepnu do jiné aplikace, odkud již tlačítko využít mohu. Zároveň bylo občas poměrně nepříjemné, že po ukončení telefonního hovoru zůstal hovor v notifikační liště a nebylo možné ho „položit“, či se ho jinak zbavit. Ve všech případech jde však o pouhé chybky, které jsem vypozoroval díky dlouhodobému testování, rozhodně se nejedná o věci, které by se děly na denním pořádku.

Při tomto využívání jsem však s vestaveným 3300mAh akumulátorem nedošel moc daleko. Telefon se většinou odporoučel po zhruba 5,5 hodinách screen-on-time, což je doba, po kterou telefonu svítil displej. Při náročném použití tedy doporučuji odkládat telefon v průběhu dne na bezdrátovou nabíječku či nezapomenout ho dát k večeru na nabíječku dříve. V případě střídmějšího využívání však není problém se dostat na jeden den používání. Oceňuji ale rychlost nabíjení přiloženým adaptérem, který mě do hodinky a půl vracel zpět do hry.

S Pen

Tou nejklíčovější stránkou řady Note je bezesporu pero S Pen, které se schovává do těla zařízení. Velmi usnadňuje práci od psaní poznámek, malování různých náčrtů a návrhů, až po jednoduché upravování fotografií, rychlého vybírání a sdílení obsahu displeje a mnoho dalšího.

Po jeho vytažení z těla telefonu se po pravé straně objeví rozbalovací nabídka s mnoha různými aplikacemi. Jednou z nich je i například aplikace pro vytvoření GIFu přesně tak, jak jste malovali po displeji. Pero S Pen totiž rozeznává až 4096 stupňů přítlaku a je opravdu velmi přesné. Díky technologii cívek za displejem je totiž napájeno bezdrátově, nemusíte v něm tedy měnit žádnou baterii a je schopné ještě před dotykem samotným navádět, kam přesně s ním mířit. Jeho použitá technologie tedy neumožňuje ho využít s jakýmkoli běžným telefonem. Jako bonus beru fakt, že spolehlivě funguje i pod vodou, jelikož telefon splňuje certifikaci IP68.

Fotoaparát

Jak jsem již výše naznačoval, Samsung zde debutoval s použitím duálního fotoaparátu. Využil benefitu dvou čoček z různými ohniskovými vzdálenostmi pro vytvoření pravého dvojnásobného optického zoomu. Obě čočky disponují rozlišením 12MPx a optickou stabilizací, přičemž ta primární má světelnost f/1.7 a ohniskovou vzdálenost alternativní k 27mm. Sekundární čočka má poté světelnost f/2.4 a alternativní ohniskovou vzdálenost k 52mm.

Fotografie i 4K videa včetně 240FPS zpomalených záběrů jsou skvělé. Za jasného dne i za mírně zhoršeného světla fotografie stále neztrácejí detaily a jsou hezky barevné a ostré. S přibývající tmou nemá tendenci dávat jakýmkoli způsobem najevo digitální šum, avšak samozřejmě na úkor detailů. Po dobu testování jsem také díky dvěma čtečkám velmi využíval portrétového režimu, který na mě zapůsobil mnohem více, než ten od jablečné konkurence. Fotografie i výřezy byly za dobrého světla slušné, avšak stále zastávám názor, že žádný software nedokáže plně nahradit kvalitní světelný objektiv.

Nejlepší je ale ten fotoaparát, který máme vždy po ruce, ne?

Galerie fotoaparátu

Závěr

Samsung Galaxy Note 8 je opravdu špičkovým tabletofonem, který však rozhodně není pro každého. Po jeho prvním uchopení totiž budete velmi zaskočeni jeho rozměry, na které si však až nezvykle rychle zvyknete. Pero S Pen ruku v ruce s velkým a kvalitním displejem tvoří skvělou dvojku a jsou výbornou pomůckou pro rychlé zapsání poznámky, či pro urychlení práce.

Fotoaparát se Samsungu taktéž velmi vydařil a chválím portrétový režim a dvojnásobný zoom. Naopak nepochválím občasné podivnosti, které se udávají zřejmě v nadstavbě Samsung Experience.

Technické parametry

Rozměry a hmotnost

162,5×74,8×8,6mm; 195g

Čipset

Exynos 8895

CPU

4×2.3 + 4×1.7GHz

GPU

Mali G70 MP20
RAM

6GB

Interní paměť

64GB UFS 2.1

Displej

6,3“, Super AMOLED, QHD

Fotoaparát

Duální 12MPx, OIS, 4K video, f/1.7+f/2.4, 2x optický zoom (27 – 52mm), portrétový režim

Konektivita

WiFi Dual-Band 802.11a/b/g/n/ac; Bluetooth 5.0; NFC; GPS, Glonass, Galileo

Akumulátor

3300mAh, integrovaný, rychlé nabíjení

Operační systém

Android 8.0 Oreo + Samsung Experience

Další funkce

Čtečka očních duhovek, S Pen, měřič tepu a okysličení krve

Barvy

Černá, zlatá, šedá, modrá

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď