Pátek, Duben 3

Samsung Galaxy S8: Do nekonečna a ještě dál

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

To nejlepší, co Samsung může nabídnout ve štíhlém těle s minimálními rámečky. Zřejmě tak by se dal v jedné větě shrnout tento telefon. Od chvíle zahájení prodeje se stal mým denním parťákem, a proto Vám v této recenzi shrnu mé dlouhodobé poznatky z používání.

Obsah balení

V malé krabičce s jednoduchým modrým nápisem „S8“ se ihned po otevření balení nacházel telefon samotný. Telefon jsem si v době pořízení ani neplánoval nechat na dlouho, ale již první pohled na nějozhodl, že ještě nějakou dobu nenajdu telefon, který bude mít odpovídající výbavu a vzhled, aby mě donutil přejít jinam. Není to placená reklama, byly to mé první dojmy, kterých se víceméně stále držím. Galaxy S8 je momentálně špičkou mezi Androidy a ještě nějakou dobu tomu tak bude.

Pokud se dostaneme dále do balení, nalezneme černý USB-C kabel s klasickou USB-A koncovkou na druhém konci, která se připojuje do přibaleného černého adaptéru do elektrické sítě. Nabíjecí adaptér splňuje standard rychlonabíjení Samsung Adaptive Fast Charging. Dále zde nalezneme sluchátka, o kterých si více povíme v následující části recenze, a hromadu drobného příslušenství.

Tím mám na mysli běžné „udělátko“ pro vyjmutí šuplíčku na nanoSIM kartu a paměťovou kartu, OTG adaptér z USB-C na běžné USB-A a malou redukci z USB-C na microUSB. OTG adaptér v balení se hodí především pro připojování různých gadgetů k telefonu (flash disky, klávesnice, myši, reverzní nabíjení,..), ale Samsung ho přibalil z jiného důvodu.

Díky němu totiž při úvodním nastavení telefonu můžete pomocí aplikace Smart Switch přesunout svá data ze starého telefonu (fotografie, kontakty, nastavení, SMSky, protokoly hovorů, apod). Redukci na microUSB poté doporučuji schovat například do peněženky. Když se totiž vzdálíte mimo domov na delší dobu a telefon se vybije, může se lehce stát, že Vaši známí budou mít pouze microUSB nabíječky. Mluvím z vlastní zkušenosti.

Značková sluchátka v balení?

Vraťme se ale ke sluchátkům v balení. Proč? Nejedná se totiž o bezcenné pecky s mizernou kvalitou zvuku. Již na omak působí hodnotně díky opletenému kabelu a ergonomickým špuntovým náušníkům. Stojí na nich logo zavedené audio značky AKG. Sluchátka tedy ve skutečnosti vyrábí sám Samsung, nikoli AKG, ale AKG se podílelo na vývoji a naladění sluchátek.

Co se týče zvuku, neslyšel jsem lépe hrající přibalená sluchátka k telefonu. Již ve výchozím stavu jsem byl se zvukem spokojen, ale po několika úpravách vestavěného ekvalizéru v telefonu jsem teprve odhalil zejména basový potenciál těchto malých špuntů. Nechyběly ani čisté výšky a celkově mohu sluchátka jen chválit. Co se týká odolnosti, telefon vlastním již přes tři měsíce a po celou dobu je nosím zauzlované někde na dněsvého batohu a kupodivu – stále hrají!

Působí osobitě a elegantně

Vraťme se ale k telefonu a mým prvním dojmům ze vzhledu telefonu. Abych pravdu řekl, po odlepení převozních ochranných fólií jsem si telefon zamiloval. Co je ale na Galaxy S8 a také na Galaxy S8+ zajímavé, že jejich displeje jsou orientovány v poměru 18,5:9. Telefon nejen díky tomu působí velmi kompaktně a štíhle, ale také se zde přesně hodí výraz „pádlo“. Po několika dnech jsem si ale na vzhled zvykl a momentálně trpím spíše opačným problémem – když vezmu do ruky jakýkoli jiný telefon, mám pocit, že je moc široký.

Sklo, sklo, sklo a trocha kovu. Nějak tak lze také popsat vzhled tohoto zařízení. Novinkou s touto generací je, že již neexistuje varianta edge, nýbrž všechny (obě) varianty Galaxy S8 mají zahnutý displej. Ironicky je to další z věcí, které jsem například u Galaxy S7 Edge odsuzoval a v případě její koupi bych preferoval „plochou“ variantu.

Na zahnutý displej jsem si ale rychle zvykl. Software je na to uzpůsobený a displej působí opravdu nekonečně. Funkce, které jsou spojené se zahnutým displejem, jako různé svícení hran, když je telefon položený displejem dolů, či rychlé zkratky k aplikacím či kontaktům potáhnutím ze strany, jsem okamžitě po startu telefonu vypnul a nijak mi nechybí.

Bylo mi hlavně okamžitě jasné, že bez krytu by to byla ta nejhazardnější hra, kterou bych kdy v životě hrál. O způsobech ochrany a mých poznatků ohledně různých ochran displeje a těla zařízení, si více povíme v části o příslušenství níže v recenzi.

Nezničitelný?

Jak jsem již zmiňoval, je to zřejmě nejkřehčí telefon, který jsem kdy vlastnil. Zahnutá skla, které drží pohromadě tenký, ale pevný kovový rámeček jsou jednouše skla. A skla při nárazech praskají. Narážím zde ale na jinou přednost tohoto zařízení. Tou je odolnost proti vodě a prachu dle standardu IP68.

Díky ní se nemusíme stresovat, když promokneme v letní průtrži či telefon pohodíme do písku na pláži. S telefonem jsem právě již několikrát zmokl a byl fajn pocit, když mi někdo volal a já mohl hovor vyřídit i přestože pršelo. Zdá se mi, že i přesto, že dotyková vrstva je pochopitelně kapacitní, Samsung vyladil citlivost při mokrém displeji. Běžně stačí pár kapek a telefony mi přestávaly reagovat či se začaly kouzlit nechtěné dotyky.

S Galaxy S8 tomu samozřejmě není jinak, ale pár kapek na displeji ho rozhodně nevyvede z míry. Stejně tak jako při vynoření z vody jsem schopný prakticky okamžitě a bez otření displeje schopen začít fungovat. Za toto si Samsung rozhodně zaslouží palec nahoru. Důležité je však upozornit, že přestože telefon nabízí tuto odolnost, kontakt s vodou je na zodpovědnost uživatele a v případě, kdy dojde k poškození telefonu, nenese za to společnost Samsung žádnou zodpovědnost a reklamaci Vám pravděpodobně zamítnou.

Nikde nekončící displej…

AMOLED displej je u Galaxy S8 asi největším lákadlem. Ten nabídne úhlopříčku 5,8 palce. Ta v kombinaci s QHD+ rozlišením (2960 x 1440 bodů) nabízí vysokou jemnost 568 obrazových bodů na palec. To se hodí například pro virtuální realitu Samsung Gear VR, o které si více povíme v sekci s příslušenstvím. Samsung však displej v rozích zaoblil a roztáhl ho co nejvíce do všech stran.

Tomuto provedení Samsung říká Infinity displej (infinity – nekonečno). Podívaná je to skutečně dokonalá. Nejen díky minimálním rámečkům a skvělým poměrem displeje ku tělu 83%, kterému může konkurovat snad jen Xiaomi Mi Mix nebo Sharp Aquos Xx2, ale také barvami a věrností. Displej totiž pokrývá 113% barevného prostoru DCI-P3 a dle společnosti Display Mate je tento displej vůbec ten nejlepší, který v telefonu můžeme momentálně mít.

Díky technologii AMOLED totiž svítí každý individuální pixel sám, displej není nijak centrálně podsvícený. To dalo vzniknout funkci Always on Display, kterou si popíšeme níže. Displej je také certifikovaný UHD aliancí jako „Mobile HDR Premium“. Ve zkratce to znamená, že displej nabízí opravdu vysoký dynamický rozsah (nejtmavší bod – 0 nitů, nejsvětlejší bod – až 1020 nitů).

Díky tak vysokému jasu jsem tedy neměl jakýkoli problém se čtením obsahu i na přímém sluníčku či na přístrojové desce v autě. Tato technologie má však i stinnou stránku, kterou Samsung neustále omlouvá pokročilejším vývojem a životností displejů přesahující životnost přístroje samotného. V reálu ale zjistíme, že modré subpixely displeje prostě odcházejí rychleji a displej tak po delším čase žloutne a co hůř, vypalují se do něj statické prvky (stavová lišta, dlouho spuštěná navigace,…).

S AMOLED displeji mám hodně zkušeností a například na mém starém Nexusu 6 se mi vypálily ovládací prvky do prvního měsíce po zakoupení telefonu. Zde však ani po třech měsících nevidím známku jakéhokoli vypálení čehokoli. Bílá je stále stejně bílá a displej si tedy vede na jedničku. Vypálení ovládacích prvků Samsung vyřešil jednou z prvních softwarových aktualizací, kdy ve většině aplikací vynutil tzv. immersive mód (mód aplikace na celou obrazovku), díky kterému dochází k neustálému schovávání ovládacích prvků.

Always on Display

Jak jsem již výše zmiňoval, tato funkce těží z použité technologie displeje. Svítí totiž pouze ty body, které mají svítit. Tam, kde je černá, tam je dokonalá černá a nulová spotřeba. Díky tomu můžete využívat funkce Always on Display (neustále zapnutý displej, dále jen AoD), kdy po zamčení telefonu na displeji neustále vidíte zmeškaná upozornění a aktuální čas.

Na AoD mohu např. při přehrávání hudby jednoduše ovládat přehrávanou skladbu bez úplného rozsvícení displeje. Poklepáním na zmeškanou notifikaci se jednoduše dostanu přímo až do dané aplikace. V nastavení je možné si přizpůsobit vzhled AoD a také dobu, kdy bude fungovat (já si například nastavil, že se ve 23h večer vypne a sám se aktivuje v 6h ráno dalšího dne).

AoD je ale chytrý a díky senzoru přiblížení neustále zjišťuje, zda telefon není v kapse či položený displejem dolů. V takové situaci totiž AoD vypne automaticky a šetří tak energii. Většina lidí, která viděla mojí S8 položenou na stole s neustále rozsvíceným displejem mi hned pokládala otázku: „A to Ti to nevybíjí baterku?“. Ovšemže vybíjí. Díky AMOLED displeji je ale vybití tak nízké, že bez AoD ušetřím řádově jednotky procent nabití. Nejedná se tedy o nic markantního, co by vybíjelo desítky procent denně.

Prvky telefonu

Nyní si projdeme veškeré ovládací prvky telefonu. Obligátní otázkou je absence pro Samsung typického domácího tlačítka uprostřed pod displejem. Ano, Samsung se ho u modelu S8 kompletně vzdal. Čtečku otisků prstů totiž přemístil na záda hned vedle fotoaparátu. Abyste ale neustále nemuseli na ovládací softwarové liště hledat tlačítko domů, či ji dokonce „vytahovat“, implementoval Samsung funkci podobnou 3D Touch od Applu.

Jen spodní část displeje je totiž citlivá na tlak dotyku, jehož senzitivitu samozřejmě je možné nastavit. Po jeho silnějším zmáčknutí Vás telefon ihned přemístí na domovskou obrazovku. Zřejmě si to máme vyložit za aspoň částečnou náhražku domácího hardwarového tlačítka. Musím ale říct, že haptická odezva je naprosto dokonalá a člověk má opravdu pocit, jako kdyby bylo pod displejem jakési tlačítko, které opravdu mačká.

Na pravé straně se nachází pouze zapínací/vypínací tlačítko. Na levé se poté nachází kolébka hlasitosti a nově také dedikované Bixby tlačítko, které spouští nového hlasového asistenta Bixby. O tom si více povíme v následující části recenze. Toto tlačítko však vzali fanoušci Samsungu celkově velmi negativně a to také i proto, že tlačítko nelze přenastavit na jinou funkci.

V jeden čas zde byly aplikace, které to dokázaly, ale během několika softwarových aktualizací Samsung tyto aplikace nadobro odřízl a tlačítko tak vyvolává pouze tohoto asistenta. Na spodní straně se nachází hlasitý reproduktor, oboustranný USB-C konektor a mikrofon. Reproduktor není nijak extrémně hlasitý, ani kvalitní. Není ani vyloženě špatný, ale slyšel jsem i lepší. Nevýhodné je i jeho umístění, kdy například při sledování videa jej jednoduše zakryji rukou. Samsung neopomněl ani kontroverzní 3,5 mm audio jack, za což osobně velmi chválím, jelikož i bez něj bych si stále nedokázal představit život.

Na horní straně se poté nachází pouze sekundární mikrofon pro odrušení okolního ruchu a slot pro nanoSIM karty a paměťové karty. Odrušení hovorů od okolního ruchu je dokonalé a i v místnostech, kde je opravdu hluk, mě druhá strana slyšela čistě. To platí i pro hlasitý odposlech – druhá strana si nikdy nestěžovala na zpětnou vazbu z reproduktoru (ozvěnu).

Na zadní straně se poté kromě loga výrobce nachází čočka fotoaparátu, která je u Galaxy S8 konečně prakticky vyrovnána s okolním tělem, senzor srdečního tepu, LED blesk a zmiňovaná čtečka otisků prstů. Senzor srdečního tepu a úrovně okysličení krve zpočátku nebyl mým velkým kamarádem. Měření často probíhalo dlouho nebo selhalo. Po nějaké době jsem se s ním však sžil a nyní již umím přiložit prst tak, abych dostal přesný a rychlý výsledek.

Co ale považuji za menší posun vzad, je čtečka otisků prstů. A to doslova. Čtečka se velmi špatně nahmatává, její umístění vypadá, jakoby jej navrhoval levák a její přesnost není dokonalá. Odemykání se ale díky pořízení Alcantara krytu (více o něm v části s příslušenstvím) velmi zjednodušilo. Časem jsem si také našel styl, jak telefon odemknu na jistotu. Čtečka je opravdu bryskní, avšak někdy má své dny a po přiložení prstu mi absolutně nereaguje. Dokonce ani nezavibruje, že nerozpoznala prst. Jednoduše se chová, jako kdyby tam nebyla.

Na přední straně se kromě již představeného displeje nachází pouze přední 8MPx selfie kamera a několik senzorů. Zmíním obligátní senzory okolního osvětlení pro automatickou regulaci jasu či senzor přiblížení a samozřejmě telefonní sluchátko. Nejkontroverznějším prvkem je ale čtečka oční duhovky, na jejíž kartu vsadilo i marketingové oddělení Samsungu.

Musím se přiklonit k řadě uživatelů, dle kterých je tato čtečka spíše zajímavým doplňkem, než něčím, co by denně používali. Nosím dioptrické brýle, ale i bez nich jsem měl se čtečkou často problémy, musel jsem zdlouhavě měnit pozici telefonu před obličejem a nakonec se telefon stejně rozhodl, že duhovka nebyla rozpoznána a dopadne to odemčením pomocí otisku prstu. Proto jsem si nechal odemčení pouze pomocí otisku prstu.

Bixby

Jak jsem již výše naznačil, je to další z mnoha chytrých asistentů, kterého si dovolím označit spíše ještě jako za dítě. Vyvoláte ho dedikovaným tlačítkem na levé straně telefonu. Komunikovat s ním se bude primárně hlasově, ale momentálně plně podporuje pouze korejštinu. Češtinu zřejmě ani nemusíme hledat, i když česky Bixby zvládne třeba to, co chytré karty Google Now. Bixby zobrazí zprávy na základě zájmů, sportovní výsledky nebo agendu.

Zajímavou součástí je také funkce Bixby Vision, která je implementovaná přímo do fotoaparátu. Když tuto funkci zapnete, Bixby Vám po namíření na určitý objekt (památka, nějaké zboží,…) ukáže, oč se jedná a případně nabídne i jeho nákup. V mé recenzi na Huawei P10 jsem zmiňoval, že nezkušené oko vidí iPhone.

Schválně jsem zkusil pomocí Bixby Vision rozpoznat tento telefon a nabídl mi koupi iPhonu 6S. Prozatím je ale tento asistent spíše bez využití a raději využívám služeb Google Assistenta (pokud máte Android 6 nebo novější a telefon v angličtině).

Specifikace a výkon

Telefon pohání tovární osmijádrový čipset Exynos 8895 vyrobený 10nm FinFET technologií se čtyřmi výkonnějšími jádry na 2,3GHz a čtyřmi jádry na taktu 1,7GHz. Telefon jádra inteligentně kombinuje dle vytížení a dosahuje tak ideálního balancu mezi výkonem a spotřebou.

Sekunduje mu grafický akcelerátor Mali-G71 MP8 a 4GB operační paměti. Interní paměť poté nabízí kapacitu 64GB, z nichž je uživateli dostupných cca 40,6GB volného místa pro jeho aplikace a data. Samozřejmostí je pak možnost rozšířit si interní paměť o paměťové karty až do kapacity 256GB.

Co se týká konektivity, zde telefon nabídne NFC pro bezkontaktní placení, bezdrátové nabíjení dle standardu Qi, WiFi 802.11ac MIMO a Bluetooth 5.0. Samsung Galaxy S8 je prvním telefonem na světě s Bluetooth 5.0. Ten kromě vylepšených přenosových rychlostí a vyššího dosahu při nižší spotřebě také přináší funkci Dual Audio, kdy mohu k telefonu připojit např. dvě bezdrátová Bluetooth sluchátka či reproduktory a hrát do obou to samé.

Dokonce je možné i nastavit, do kterých z audio zařízení půjdou zvuky ze kterých aplikací. Při připojení dvou Bluetooth reproduktorů však někdy zvuk hrál nastejno, někdy se lehce rozcházel (ale na to telefon sám při využití této funkce upozorňuje).

Z další konektivity vypíchnu GPS, která samozřejmě podporuje také standardy GLONASS a BeiDou. Lehce zamrzí, že nově budovaný evropský poziční systém GALILEO podporuje pouze verze s čipsetem od Qualcommu, který je dostupný pouze na americkém trhu.

Tyto specifikace jsou již předzvěstí toho, že o výkon zde nouze rozhodně není a tak se mi nestalo, že by někdy došel. Jakékoli hry na telefonu běží na maximální grafické nastavení, nahrávací obrazovky vídám pouze polovinu doby, na kterou jsem zvyklý (zásluhy na tom má jistě také rychlá UFS 2.1 paměť) a celkový dojem z chodu telefonu je velmi živý a svižný.

Výdrž na jedno nabití

Zde si již dovolím trochu kritiky. Samsung Galaxy S8 živí 3000 mAh akumulátor, který podporuje rychlé nabíjení dle standardu Samsung Adaptive Fast Charging. Po problémech s modelem Galaxy Note 7 si zde Samsung musel dát opravdu pozor, aby nedošlo k žádnému problému s akumulátory. Toho docílil novým testováním o osmi různých testech.

Akumulátory v Galaxy S8 jsou tak jedny z nejbezpečnějších na světě a doposud nebyl hlášen žádný případ problémů s akumulátory. Samsung se dále chlubí, že akumulátor například v Galaxy S7 již po jednom roce užívání ztratí cca 20% kapacity, kdežto akumulátor v Galaxy S8 ztratí pouze 5%.

To vše zatím zní velmi chvályhodně, ale samotná výdrž zní spíše průměrně. Při běžném denním používání – 30 minut YouTube videí, 1h navigace, občasné sdílení připojení pomocí hotspotu a neustálé hovory, emaily a plánování v kalendáři, dokáže telefon opravdu rychle vyšťavit. Běžně se tak dostávám na zhruba 4-5h času rozsvíceného displeje, než si telefon definitivně řekne o své miliampéry.

Pravděpodobně jsem si zvykl na odladěnější stroje od Huawei/Honoru, které se stejnými aplikacemi i stylem používání bez problémů přežily celý můj pracovní den. Pokud tedy hledáte telefon s opravdu dlouhou výdrží na jedno nabití a líbí se Vám právě Galaxy S8, zvažte pořízení modelu S8+, který by na tom s výdrží měl být lépe.

Software

Celý systém je postavený na Androidu 7.0 Nougat. Nad ním běží grafická nadstavba Samsung Experience. Líbil se mi pro mě netradiční vzhled ikon a originálně vymyšlený vstup do menu s aplikacemi. Stačí pouze potáhnout prstem na domovské obrazovce a jste tam. Pokud by Vám tento vstup do menu nevyhovoval, objevil jsem možnost vrácení klasického menu tlačítka tak, jak je v Androidu zvykem. Co jsem dále jako ne-Samsung uživatel nemohl vystát, byla prohozená ovládací tlačítka zpět a vstup do multitaskingu.

Naštěstí i toto lze v Samsung Experience řešit a vrátit rozložení ovládacích prvků tak, jak jsem zvyklý z čistého Androidu. Za další z vychytávek považuji režim ovládání jednou rukou, kdy se celé prostředí dá zmenšit dle libosti potažením z jakéhokoli z horních rohů. Líbí se mi také funkce zmenšení libovolné aplikace do „levitujícího“ okénka, kterých jsem přes sebe mohl mít hned několik. Nechyběl ani klasický režim dvou aplikací vedle sebe, což se hodilo například při kontrole financí s poznámkami, které jsem mohl rovnou vedle sebe propočítávat také v kalkulačce.

Na softwaru mě ale jednou za čas zarazily podivné pády Google klávesnice, nereagování na domovské tlačítko (přestože tlačítka zpět a multitasking reagovaly), několik pádů nastavení a tak podobně. Občas se to stane, ale klávesnice mi jeden čas padala i několikrát denně, což bylo poněkud otravné. Zřejmě to ale poslední aktualizace softwaru a Google klávesnice vyřešila.

S jedním okem nepropadl duálnímu šílenství

Výrobci telefonů poslední dobou relativně propadají tzv. „duálnímu šílenství“ a osazují své telefony hned dvěma čočkami. Samsung tomuto trendu stále odolává a S8 tak nabízí 12MPx snímač s vysokou světelností f/1.7 a technologií dvou fotodiod Dual Pixel. Svým způsobem je fotoaparát velmi podobný tomu na Galaxy S7, který stále fotí lépe, než některé letošní vlajkové lodě. Snímač si dodává buď sám Samsung (ISOCELL) či Sony. Velikost pixelu činí 1,4µm, což je mnohem vyšší, než je běžné. Díky fázové detekci v kombinaci s technologií Dual Pixel dokáže Galaxy S8 opravdu bryskně ostřit a to i za horších světelných podmínek.

Samozřejmě nechybí možnost nahrávat videa až ve 4K rozlišení při 30 snímcích za sekundu. Možné je také nahrávat FullHD záznam při 60 snímcích za sekundu, nebo zvolit režim slow motion, ve kterém můžete natočit video se zpomaleným záběrem při 60, 120 či 240 snímcích za sekundu. Oproti modelu Galaxy S7 nabídne S8 nový koprocesor, který po vyfocení snímku ve skutečnosti vyfotí tři až pět snímků a uloží jen ten, který má nejlepší ostrost, barvy, detaily a světelnost.

Celkově jsem z fotografií z Galaxy S8 naprosto unešen. Zrcadlovku to nenahradí, ale jako zařízení, které nosím neustále v kapse, poslouží více než dobře. S Galaxy S8 jsem se nebál jet na dovolenou do Španělské Barcelony, kam jsem z kapacitních důvodů již nemohl vzít zrcadlovku. Fotografie si každý chválí a v galerii níže Vám některé z nich přiložím. Udělejte si zkrátka obrázek sami.

Selfie maniaci propadnou 8MPx kameře taktéž se světelností f/1.7 a možností nahrávat video v rozlišení až QHD. Zajímavostí je, že kamera disponuje automatickým ostřením. Fotografie z ní jsou opravdu čisté a někdy až velmi detailní.

Galerie snímků a videa

Příslušenství

Zde si myslím, že jsem si prošel velkou lekcí. Vzhledem k tomu, že Galaxy S8 jsem pořídil prakticky ihned, jak byla dostupná, nebyla prakticky žádná nabídka krytů. Hned další den jsem se tedy vypravil do nejbližší prodejny mobilního příslušenství, kde mi sdělili, že většina krytů je teprve na cestě a mají k dispozici pouze originální. Zalíbilo se mi modré pouzdro Alcantara. Musel jsem ho vzít, ať to stálo, co to stálo. Provedení a textura krytu se mi velmi líbila, někteří mí přátelé přirovnali kryt ke koberci.

Na tomto krytu však oceňuji hned několik věcí. Tou první je oddělení fotoaparátu od čtečky otisků prstů, tudíž absolutně nemám jakýkoli problém s nahmatáním a vždy se trefím. Další výhodou jsou vystouplá spodní a horní část krytu nad displej, tudíž při položení displejem dolů se telefon nedotýká displejem stolu a nepoškrábe se. Třetí výhodu, minimálně subjektivně, shledávám v robustnosti a zároveň příjemném designu krytu, kdy nemám pocit, že když mi telefon upadne, skončí jako kdyby na něm žádný kryt nebyl.

Samozřejmě jsem se snažil rozšířit sbírku o neoriginální gelová pouzdra a podobné běžné oblíbené kryty. Bohužel, všechny šly pryč do několika minut od nasazení. Nenabídnou žádnou robustnost ani ochranu displeje, natož telefonu při pádu. Doporučuji tedy sahat po robustnějších krytech, ne po nejtenčích gelových pouzdrech. Z neoriginálních krytů můžu doporučit značku Spigen.

Další zastávkou byla ochrana displeje. Zde jsem se spálil dvakrát, než jsem ochránil displej ke své spokojenosti. Vždy jsem chránil displeje tvrzeným sklem, jenže vzhledem k zahnutému displeji jsem nechtěl nic riskovat a nevolil tedy cestu Ebaye z číny za několik dolarů. Na místo toho jsem se rozhodl si pořídit fólii.

Zvolil jsem fólii Screenshield od značky Skinzone. Již aplikace byla poněkud zvláštní a dodaný plastový vyhlazovač fólii při aplikaci dokonce poškrábal. Při nasazování Alcantara krytu jsem však zjistil, že kryt fólii odlepuje. Fólii jsem proto ostříhal, což se mi pochopitelně nelíbilo a fólie za několik dnů šla dolů. V Barceloně jsem však narazil na obchod s kryty na mobily, který nevypadal pochybně.

Rozhodl jsem se tedy vyzkoušet nějaké ochranné sklo a s pomocí prodejce jsem vybral to správné. Po aplikaci jsem měl radost, že je sklo kompatibilní s Alcantara krytem. Nejpalčivějším problémem těchto skel je však skutečnost, že kvůli zahnutému displeji mají lepidlo pouze po stranách, nikoli po celé své ploše.

Mezi displejem a sklem byl tedy vzduch. To velmi degradovalo krásnou podívanou na výborný displej, černá vypadala spíše jako šedá a při mírném pohledu na displej pod úhlem byl obraz rozmazaný. Sklo bylo zpečetěno pádem ze zhruba půl metru na parkety, kdy samovolně odpadlo. Kvalita.

Rozhodl jsem se tedy opět pro fólii, kterou jsem nyní zakoupil přímo od Samsungu (byla dokonce levnější, než Screenshield fólie a v balení byly dva kusy). Fólii jsem aplikoval, vyhlazovací kartička neměla plastový hrot, ale byla potažená textilem, tudíž jsem nepoškrábal fólii. Tato fólie je také kompatibilní s Alcantara krytem. S touto fólií jsem již přes týden spokojený a konečně jsem našel něco, co ochrání displej před škrábanci.

 

Z dalšího zajímavého příslušenství určitě zmíním dokovací stanici Samsung DeX, která byla představena společně s Galaxy S8. Dokáže proměnit tento telefon v jednoduché kancelářské PC. Stejně tak s Galaxy S8 vyšlo příslušenství v podobě nové generace 360° kamery Gear 360 a nového headsetu pro virtuální realitu Gear VR. Všechno toto příslušenství pro Vás v redakci testujeme a brzy Vám přineseme detailní recenze, proto se zde nebudu více o tomto příslušenství rozepisovat.

Závěr

Samsung Galaxy S8 je bezesporu jeden z nejlepších smartphonů s Androidem, který můžete momentálně zakoupit. Uchvátil mě svým úžasným Infinity displejem, dostatkem výkonu a překvapil mě opravdu velmi slušným fotoaparátem.

Skleněná konstrukce s kovovým rámem je reprezentantivní a decentní, zařízení je certifikováno jako odolné proti vodě a prachu a má bohatou konektivitu. Líbí se mi funkce Always on Display, díky které neustále vím, co se děje.

Zamrzela především průměrná výdrž na jedno nabití, v oblastech s horším pokrytím mobilního signálu podprůměrná. Je vidět, že se software a aplikace třetích stran neustále vyvíjejí a nejpalčivější problémy se softwarem tak postupně mizí. I přesto však telefon občas zaškobrtne v podobě pádu aplikace či nefunkční čtečky otisků prstů.

Konkurence

Samsung Galaxy S7 (edge)

Silnou konkurenci si vytvořil sám Samsung a to v podobě loňské vlajkové lodi Galaxy S7 (Edge). Nabídne prakticky totožný fotoaparát a stále velmi slušný výkon. Nechybí ani zvýšená odolnost vůči prachu a vodě a varianta Edge vyniká dobrou výdrží na jedno nabití. S aktuální cenovkou a neustálými promo akcemi je tedy velmi zajímavou alternativou.

LG G6

Pokud Vás láká displej s minimálními rámečky, ale nechcete utratit mnoho peněz za vlajkovou loď, velmi zajímavou alternativou se jeví LG G6. To se poučilo z loňského modulárního propadáku LG G5 a vytvořilo solidní zařízení s hezkým displejem, solidně fotícím fotoaparátem a stále dostačujícím výkonem za parádní cenovku.  Telefon by měl snést hrubší zacházení a je také odolný dle normy IP68 proti vodě a prachu.

iPhone 7 Plus

Velkou obrazovku, výborný fotoaparát a dlouhodobou podporu, prosím! A ideálně ne Android. Potom není jiná možnost, než volit jablečný iPhone 7 Plus, který nabídne zvýšenou odolnost proti postříkání vodou a prachu dle normy IP67, duální fotoaparát umožňující dvojnásobný optický zoom a odladěný a dlouze podporovaný software.

Rozměry a hmotnost

148.9×68.1x8mm; 155g

Chipset

Samsung Exynos 8895

CPU

4×2.3GHz + 4×1.7GHz
GPU

Mali-G71 MP20

Displej a rozlišení

Super AMOLED, 5.8“; poměr 18.5:9; 2960×1440 bodů, Gorilla Glass 5

RAM

4GB

Vnitřní úložiště

64GB
Fotoaparát

12MPx, f/1.7, PDAF, OIS, LED přisvícení, nahrávání 4K a slow-motion videa

Akumulátor

3000mAh, rychlé nabíjení

Další výbava

NFC, čtečka otisků prstů, čtečka oční duhovky, odolnost dle IP68, Bixby, široká paleta příslušenství, rozšířitelná paměť pomocí microSD karet, snímač srdečního tepu a okysličení krve
Barevná provedení

Midnight Black (černá), Orchid Gray (šedá), Arctic Silver (stříbrná), Coral Blue (modrá), Maple Gold (zlatá)

Samsung Galaxy S8

9.8

Celkové hodnocení

9.8/10

Klady

  • Obsah balení a sluchátka
  • Design, konstrukční zpracování
  • Infinity displej
  • Hardware a výkon
  • Fotoaparát

Zápory

  • Průměrná výdrž na jedno nabití
  • Občasné chyby v softwaru
Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď