Čtvrtek, Říjen 24

Samsung Gear 360 (2017): S touhle kamerou vám už nic neunikne

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Když Samsung představil první generaci mainstreamové kamery Gear 360, mnozí prorokovali zahlcení sociálních sítí sférickými videi a fotografiemi. Rok se s rokem sešel a Samsung vydal novější verzi Gear 360 (2017).

Gear 360 vs. Gear 360 (2017)

Rozdílů mezi první a druhou generací této kamery je nespočet. Začněme tedy nejdříve u těch, které jsou vidět. První generace byla vyvedena ve stylu „koule“, která měla po svých bocích dva snímače (jeden na každé straně) a mezi nimi veškerou elektroniku. Oproti tomu druhá generace nám již nabízí mnohem ergonomičtější konstrukci, kdy se část zařízení s dvěma kamerami dá přirovnat ke golfovému míčku.

Z té je ale vyvedena malá nožička, díky které se kamera dobře drží a má na sobě veškeré ovládací prvky a elektroniku. To například umožnilo Samsungu o 20mm menší rozpětí mezi dvěma snímači, kdy již tolik nedochází k nesrovnalostem při skládání obrazu ze dvou kamer, jako tomu často bylo u Gear 360 generace první.

Samsung ale u Gear 360 (2017) zapomněl na NFC pro jednoduché párování (přestože je párování stále poměrně jednoduché) a dříve vyjímatelnou baterii učinil integrovanou. Naštěstí se ale na zařízení objevil USB-C port, který alespoň umožňuje nabíjení při natáčení videa. Došlo také ke zmenšení kapacity baterie, která nyní dosahuje místo původních 1350mAh „pouze“ 1160mAh.

Chválím ale snížení hmotnosti ze 152g na 130g a větší důraz na zpětné přehrávání v headsetech pro VR – například Samsung Gear VR. Zde je totiž důležitá především snímkovací frekvence, která se při natáčení videa z jedné ze dvou kamer Gear 360 (2017) zvedla na 60FPS při FullHD rozlišení. Přestože první generace nabízela 2K rozlišení videa při natáčení jedním snímačem, snímkovací frekvence činila pouhých 24FPS. Zvedlo se také maximální rozlišení natáčení na 4K při 24FPS (4096×2048 bodů).

Bohužel, zřejmě největším zklamáním pro mě bylo snížení rozlišení na 15MPx (respektive 2×8,4MPx) z původních 30MPx (respektive 2x15MPx). Byla snížena i světelnost z f/2.0 na f/2.2, což se bohužel i se snížením rozlišením na výsledných snímcích poměrně podepsalo.

Druhá generace ale oproti první nabízí několik nových režimů. Jako nejpřínosnější vidím režim Panorama HDR, díky kterému mají fotografie mnohem vyšší dynamický rozsah a například při focení západu slunce tak neuvidíte slunce a zbytek černý, nýbrž vše bude hezky vykreslené. Dále zmíním režim nekonečně přehrávajícího se videa, kdy můžete nechat kameru natáčet se zdrojem napájení třeba celý den a pokud dojde místo na kartě, starší záznam se začne sám přemazávat novým.

V neposlední řadě je důležitým rozdílem cena, která je u Gear 360 první generace stanovena kolem čtyř tisíc korun. Gear 360 (2017) ale seženete za necelých sedm tisíc korun.

Obsah balení

Před samotným testem kamery se ale pojďme stručně podívat na obsah balení. V něm samozřejmě nalezneme kameru samotnou v kompaktním pouzdru, které je příjemné na dotek, datový a nabíjecí USB-C kabel , příručku pro rychlé seznámení s kamerou a malé gumové očko, které lze na kameru nasadit a dát si ho kolem ruky pro případ, kdyby Vám kamera vyklouzla z ruky.

Prohlídka zařízení

Než si kameru spárujeme s aplikací Samsung Gear 360, projdeme si ovládací prvky na zařízení samotném. Ze spodní strany „nožičky“ nalezneme klasický závit pro umístění na jakýkoli běžný stativ. Nahrazuje to tak malou trojnožku, kterou Samsung u první generace kompenzoval absenci této nožičky. Ve spodní straně se také nachází malý úchyt na poutko.

Dále se zde nachází USB-C port, který slouží k přenosu záznamů, pokud se rozhodnete nevyužívat aplikaci Gear 360 a zároveň také slouží pro nabíjení. To trvá zhruba hodinku a plně nabitá baterie zvládne lehce přes dvě hodiny záznamu videa. Hned vedle něj se nachází slot na microSD paměťovou kartu, která je k používání kamery nutná. Doporučuji některou z paměťových karet minimálně třídy 10, ideálně UHS-1. Upozorním, že s krátkým nehtem může být otevírání dvířek lehce bolestivé.

 

Na slotu zároveň můžeme spatřit gumičku proti vniknutí vody do zařízení, jelikož kamera splňuje standard IP53, tedy proti vniknutí prachu a vody. To ale neznamená, že kameru můžete ponořit do vody. Pokud Vás ale stihne malá přeháňka a kamera schytá pár kapek, nemělo by jí to uškodit.

Dále se zde nachází malý, ale dobře viditelný displej, který ukazuje navolený režim (natáčení/focení/časosběr/panoramatické HDR/natáčení do smyčky), stav nabití a stav zaplnění paměťové karty. Nutno říci, že software je velmi dobře vymyšlený pro tak malý displej a větší vůbec není třeba. Pokud nevyužijete jednoduché konfigurace kamery skrz aplikaci, vše je dostupné samozřejmě i přímo na kameře. Je možné navolit rozlišení fotografií či videí, jejich snímkovací frekvence a další.

Na celém těle nalezneme pouze tři tlačítka. Jedno velké pro spoušť focení či nahrávání, alternativně potvrzení nabídky v menu a dvě menší tlačítka ze strany pro zapnutí/vypnutí, vyvolání nastavení, párování a pohyb v menu.

Aplikace Gear 360

Samsung nadále pokračuje v poměrně omezené podpoře zařízení, na které je možné tuto aplikaci nainstalovat. Týká se to pouze těchto zařízení Samsung:

 • Samsung Galaxy A5 nebo A7 (2017)
 • Samsung Galaxy S6 a S6 edge
 • Samsung Galaxy Note 5, 7 a 8
 • Samsung Galaxy S7 a S7 edge
 • Samsung Galaxy S8 a S8+

Chválíme ale také rozšíření podpory na jablečná zařízení, přestože paleta není tak široká:

 • Apple iPhone 6s a 6s Plus
 • Apple iPhone SE
 • Apple iPhone 7 a 7 Plus

Párování kamery s aplikací je velmi jednoduché. Stačí zapnout Bluetooth a WiFi a na kameře zvolit režim párování s Androidem či iOS. Poté aplikace kameru sama vyhledá a spáruje se s ní.

V aplikaci poté můžete s malým zpožděním vidět přesně to, co vidí kamera, využívat ji jako vzdálenou spoušť a také s ní nastavovat kameru. Já jsem aplikaci testoval konkrétně s nedávno recenzovaným Samsungem Galaxy S8 a s aplikací ani párováním jsem neměl žádné velké problémy. Jediný zádrhel přišel při livestreamu na Facebook, který jsem zkoušel z festivalu. Na první dobrou se aplikace tvářila, jakože něco streamuje, avšak na Facebooku nebylo nic. Napodruhé se však stream chytil a vše již běželo, jak má.

Kvalita záznamu

Přestože jsem si první generaci neměl tu šanci vyzkoušet na vlastní kůži, musím říct, že co se týká kvality, mě kamera nijak moc neuchvátila. Přestože byly snímky dobře kombinovány k sobě, úroveň detailů nebyla velmi dobrá. Fotografie nepůsobí příliš detailně a ani ostře. Za dobrého světla chybí detaily a již za menšího šera se kamera potýkala s digitálním šumem. Zkusil jsem také náročnou scénu s využitím HDR v noci na koncertu, kdy mezi diváky převládala tma a na pódiu bylo mnoho světel. Výsledky posuďte sami.

Co se týká videa, zde opět musím zmínit malou úroveň detailů a lehký nádech neostrosti. Za koncertových nočních podmínek bylo video spíše nepoužitelné. Nahrávku přikládám níže. Co naopak velmi chválím je podání zvuku, které bylo kvalitní jak při mluveném slovu, tak na hlasitém festivalu.

Zhodnocení

Pokud jste náruživý fanda 360° fotografií a videí, tato kamera je jednou z ověřených voleb pro vstup do tohoto světa. Přestože evolučně je zcela určitě druhá generace vyspělejší, při srovnání s první generací bych především kvůli ceně zvážil i tu.

Líbí se mi více funkcí, spolehlivá a jednoduchá aplikace a ergonomické provedení. Především mě ale zamrzela kvalita výsledných fotografií a videí.

Samsung Gear 360 (2017)

8.5

Celkové hodnocení

8.5/10

Klady

 • Ergonomické provedení
 • Jednoduché ovládání
 • Odolné dle IP53
 • Rozlišení a snímkovací frekvence videa
 • Aplikace

Zápory

 • Nižší rozlišení oproti první generaci
 • Nevyjímatelná baterie
 • Kvalita fotografií a videa
Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď