Čtvrtek, Září 19

Samsung Gear S3: Parťák, který je vždy po ruce

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Trh s chytrými hodinkami se stává velmi nepřehledným. Pro některé jsou chytré hodinky zbytečnost, někteří si bez nich nedokáží představit život. Kromě toho, že jsou chytré hodinky Samsung Gear S3 stylovým doplňkem, obhájí si svou cenu, která atakuje hranici deseti tisíc korun?

Samsung tyto hodinky nabízí ve dvou variantách – Classic a Frontier. Otestovali jsme tedy obě varianty. Verze Classic již z dálky elegantně zapůsobí stříbrnou otočnou lunetou a páskem z pravé kůže. Verze Frontier však nabídne pryžový pásek, větší pogumovaná tlačítka a jednobarevné tmavé kovové tělo.

Na našem Facebooku jsme se Vás před nějakou dobou ptali, zda se Vám více líbí verze Classic nebo Frontier. Překvapivě to ale byla remíza. Jedné půlce se více líbí verze Classic, druhé Frontier. Výhodou je, že se na našem trhu liší pouze vzhledem, nikoli funkcemi.

Obsah balení

Obě verze chytrých hodinek Gear S3 mi dorazily v hezkém válcovitém balení. Po odejmutí vrchní části se mi ukázaly hodinky ve své celé kráse. Sedí ve svém stojánku, což je zároveň dokovací stanice pro bezdrátové nabíjení. Dále v balení samozřejmě nesmí chybět obligátní rychlé příručky a návody a nabíjecí adaptér s microUSB konektorem. Kabel je však neodnímatelný od napájecího adaptéru, avšak použít můžete jakýkoli jiný adaptér.

V balení se také nachází kratší řemínek pro případ, že máte menší ruku a nechcete, aby Vám trčel od ruky. To rozhodně vítám. U Gear S3 Frontier mi odstávající řemínek vůbec nevadil, jelikož disponují nastavitelným úchytem. Tím však nedisponují Gear S3 Classic a pokud jste tedy štíhlejší, rozhodně rovnou doporučuji nasazení menšího. Skvělou vlastností ale je, že rozměr řemínku je klasických 22mm a tak uživateli nebrání použít jakýkoli jiný běžný řemínek.

Classic nebo Frontier?

Jak jsem již v úvodu naznačoval, verze Classic disponuje koženým páskem a výraznou stříbrnou lunetou. Verze Frontier působí více sportovně, avšak s velkým puncem elegance. Rozdíl je v pryžovém řemínku a větších pogumovaných tlačítkách.

Z ostatních parametrů nabídnou stejný displej i výbavu. Verze Frontier ale navíc umí nabídnout asistovanou GPS a připojení LTE, což je výhodné především ke sportovním aktivitám, kdy si vystačíte pouze s hodinkami na ruce. Z nich si můžete streamovat hudbu například ze Spotify a zaznamenávat trasu vaší aktivity.

Problém však nastává s podporou našich operátorů, kteří doposud nepodporují eSIM. eSIM jsou speciální SIM karty, které jsou integrované přímo v zařízení a musí se u operátora na daném zařízení nechat aktivovat, tudíž slot na SIM kartu byste hledali marně. T-Mobile koketuje s eSIM již od roku 2015, ale prozatím žádný z velké trojky našich operátorů tuto formu SIM karty nepodporuje a tak si výhod LTE připojení přímo v Gear S3 Frontier, prozatím, neužijete.

Gear S3 Frontier jsou také o 4 gramy těžší, než Gear S3 Classic. To však na ruce nemáte šanci rozpoznat.

Ovládací prvky

Způsob ovládaní, rozložení a funkce ovládacích prvků jsou u obou verzí Gear S3 naprosto identické. Kromě dotykového displeje, který využijete především pro různá gesta, se většinou budete skrze operační systém Tizen pohybovat pomocí otočné lunety kolem displeje. Slouží k listování mezi plochami s widgety, výběru v nabídce apod.

Na pravé straně se nachází dvě tlačítka. Horní tlačítko supluje funkci zpět, tudíž Vás vždy dostane o jeden krok zpět. Tlačítko níže slouží pro úplné zapínání nebo vypínání hodinek a zároveň funguje jako tlačítko domů. V jakémkoli stavu se tak díky tomuto tlačítku dostanete zpět na domácí obrazovku s časem.

Tělo

Na těle samotných hodinek nalezneme kromě výše zmiňovaných ovládacích prvků také dva úchyty pro různé pásky. Odemknou se pomocí malého tlačítka vedle nich, které umožní pásek vysunout z těla. Na spodní straně, tedy té, která se při běžném používání dotýká Vaší ruky, se ještě nachází senzor okysličení krve a především senzor srdečního tepu. Ten hodinky kontrolují co každou chvíli a díky tomu si v aplikaci S Health můžete zobrazit denní přehled a vývoj tepových frekvencí.

Pod „kapotou“ zadní strany se také nachází cívka pro bezdrátové nabíjení, kdy stačí hodinky uložit do své kolébky a jednoduše se začnou nabíjet.

Žádné další komplikované sloty či mnoho ovládacích prvků zde nečekejte. Co zde Samsung však oživil z první generace chytrých hodinek Gear S3 je mikrofon a reproduktor. Při příchozím hovoru si ho tedy můžete vyřídit přímo přes hodinky. Zvuk byl překvapivě hlasitý a čistý a to i směrem k volajícímu, který ani nerozeznal, že netelefonuji s telefonem.

Hodinky jsou samozřejmě voděodolné dle standardu IP68. Letní deštík se mnou přežily bez problémů, ale na nějaké sprchování či dokonce plavání bych to rozhodně neviděl.

Displej

Hlavním lákadlem je však kulatý 1,3 palcový Super AMOLED displej s rozlišením 360×360 obrazových bodů. Jak je již u AMOLED displejů známo, černá je dokonale černá a barvy jsou velmi syté. K displeji, podání barev a jemnosti nemám absolutně žádné výtky a s jeho používáním jsem byl naprosto spokojen.

Displej je také kryt speciálním sklem Gorila Glass SR+, které je speciálně určeno pro weareables. Musím se přiznat, že po dobu testu se mi podařilo několikrát hodinky omylem vystavit vnějšímu jevu, který mohl rozbít či poškrábat sklo, jako je například kousnutí psa do hodinek při hře. Překvapilo mě však, že na skle není jediná známka použití. Corning, výrobce tohoto skla, přirovnává tuto edici skel k safírovému povrchu.

Podporována je také funkce Always on Display. Pokud ji využijete, ciferník se přepne do monochromatického zobrazení a bude svítit pořád. Detekce automatického rozsvícení displeje však ve většině případů funguje spolehlivě a vzhledem k rapidnímu snížení výdrže na jedno nabití tuto funkci nedoporučuji využívat. Jas si hodinky regulují automaticky.

Systém

Mnozí z Vás by očekávali, že na chytrých hodinkách k chytrým telefonům s Androidem přijde samozřejmě Android Wear. Samsung si ale již delší dobu vyvíjí vlastní operační systém pro mobilní telefony, TV a v neposlední řadě také hodinky. Nasazený je samozřejmě i v Gear S3 a prvopočáteční obavy vystřídalo nadšení z jednoduchosti ovládání a množství funkcí a podporovaných aplikací.

Celý koncept je postavený na více plochách, přičemž každá plocha reprezentuje jeden widget. Výchozí domovská stránka je samozřejmě ta s ciferníkem, který při podržení můžete samozřejmě měnit. Možnost je také dodatečně stáhnout více ciferníků skrze aplikaci Samsung Gear. Mezi plochami se pohybujete buď gesty, či návykovým otáčením lunetou.

Do hodinek samozřejmě můžete stahovat taktéž skrz aplikaci Samsung Gear na vašem telefonu dodatečné aplikace. Pokud se tedy podívám na další plochy, mám zde nastavený rychlý přístup k aktuálnímu počasí, ovládání Spotify, rychlé zobrazení agendy v kalendáři, denní přehled aktivity díky S Health a čtyři zástupce na nejpoužívanější aplikace.

Na levé straně od ciferníku se nachází případné notifikace. Líbí se mi, že když hodinky zavibrují a upozorní na notifikaci, při zvednutí ruky a pohledu na hodinky se notifikace sama zobrazí a já ihned bez jakékoli interakce s hodinkami vím, co se děje.

V systému samozřejmě nechybí ani podrobné nastavení, kde si můžete vše přizpůsobit k obrazu svému. Oproti Androidu Wear mě zamrzela snad jedině plná integrace s S Health, tudíž uživatelé populárního Google Fit zde nepořídí.

Výdrž na jedno nabití

Celé hodinky pohání 380mAh akumulátor. Ten udrží hodinky v běžném chodu kolem tří dnů používání. Celé dny samozřejmě kontroluji čas, zobrazuji notifikace, ovládám hudbu a občas si i zatelefonuji, což oceňuji především jako rychlý způsob telefonování za volantem. S takovým použitím hodinky vydrží tři dny bezpečně.

Několikrát se mi ale také stalo, že se mnou hodinky vydržely i čtvrtý den, ale buď se vybily v průběhu dne, anebo bylo potřeba využít úsporného režimu, který notifikuje jen o důležitých zprávách a přepne celé prostředí hodinek do monochromatického režimu.

Nabíjení probíhá pomocí stojánku s bezdrátovým nabíjením. Oceňuji tedy, že nemusím nikde složitě zapojovat kabely. Je ale důležité na tuto skutečnost myslet, a pokud se chystáte na delší dobu mimo domov, nezapomeňte nabíječku přibalit, jinak můžete na hodinky zcela jistě zapomenout.

Sportovní parťák?

Díky slušnému hardwaru v podobě Exynosu 7270 a 768MB operační paměti jsou hodinky jak předurčené na monitorování sportů v reálném čase a přehrávání muziky najednou. Přestože hodinky disponují snad všemi senzory, kterými jsou akcelerometr, barometr či gyroskop, bez LTE je samostatně prostě nevyužijete.

Pokud operátoři přijdou s podporou eSIM v nějaké rozumné době, verze Frontier by se mohla stát výborným sportovním parťákem. Z hodinek si budete moci při běhu streamovat hudbu do sluchátek a zároveň zaznamenávat celou svou aktivitu, bez toho aniž byste museli brát i k běhání nepraktický telefon.

Hodinky jinak musím pochválit za neustálé a přesné měření tepu a i přesné měření nachozených kroků. Pokud se pohybujete déle než deset minut, hodinky se přepnou do sportovního režimu, v kterém se místo aktuálního času zobrazuje čas aktivity a spálené kalorie.

Závěr

Hodinky Samsung Gear S3 Classic a Frontier ve mě zanechaly pozitivní dojem. Ušetřily mi mnoho vytažení telefonu z kapsy a usnadnily mi přístup k informacím, které bych na telefonu hledal mnohem déle. Oproti Androidu Wear s mnohem větší dostupností aplikací a univerzálností je však cena posazená poměrně vysoko.

Přestože tedy hodinky běží jako po máslu, investice deseti tisíc za módní doplněk a zobrazovač notifikací je poměrně vysoká a je tedy třeba ji zvážit. Pokud se ale pro chytré hodinky Gear S3 rozhodnete, můžu slíbit, že si již život bez hodinek jen těžko budete představovat.

Samsung Gear S3

9

Celkové hodnocení

9.0/10

Klady

  • Vzhled a zpracování
  • Vyměnitelné řemínky
  • Spolehlivý systém Tizen
  • Voděodolnost dle IP68
  • Integrace fitness

Zápory

  • Menší nabídka aplikací
  • Lehce vyšší cena
Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď