Středa, Duben 8

Samsung Gear VR (2017): Virtuální realita z kapsy

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Samsung nabízí ke svým vlajkovým modelům nepřeberné množství zajímavého příslušenství. Jedním z nich je náhlavní set pro virtuální realitu, do kterého jednoduše schováte svůj Galaxy smartphone.

Gear VR má za sebou, přestože se to možná nezdá, dlouhou historii a poměrně velké množství různých modelů. Podařilo se jim tedy headset vyladit k pohodlnosti? Již nyní mohu s klidem zmínit, že aktuální technologie neumožňuje kvalitní VR zážitek za pomoci zařízení, které se vejde do kapsy u kalhot. Zážitek se však mnohem zlepšil, Samsung zlepšil optiku a zpříjemnil materiály, které jsou v kontaktu s vaší hlavou.

Obsah balení

V balení nalezneme skoro vše, co budeme k okamžitému zprovoznění VR zážitku potřebovat. Kromě návodu a brýlí samotných zde najdeme i ovladač (bez baterií – 2x AAA), pásek na hlavu, který připevníte k headsetu a odnímatelný microUSB konektor, pokud nedisponujete Samsungem s USB-C konektorem. Zpětná kompatibilita je tedy zaručena.

Kompatibilita

Vzhledem k tomu, že se jedná již o několikátou generaci brýlí, je třeba zmínit, jak to je vlastně s kompatibilitou. V historii byly brýle aktualizovány buď s novým modelem řady S nebo Note. Minulý rok však Samsung vydal novější generaci Gear VR jak s Galaxy S8, tak s Galaxy Note 8. V čem se tedy liší?

Především v rozměrech, my jsme měli možnost otestovat brýle určené pro Galaxy S8, nikoli Note 8. Rozhodně však doporučuji koupit ty, které jsou kompatibilní i s Note 8. Jsou totiž o něco širší a dle posledních zpráv jsou kompatibilní i s novými Galaxy S9 a S9+, ke kterým Samsung novější generaci nepředstavil.

Brýle uvedené s modelem S8 (SM-R324) jsou kompatibilní s:

 • Galaxy S8 a S8+
 • Galaxy S7 a S7 edge
 • Galaxy S6, S6 edge a S6 edge+
 • Galaxy Note 5

Brýle uvedené s modelem Note 8 (SM-R325) jsou kompatibilní s:

 • Galaxy S9 a S9+
 • Galaxy Note 8
 • Galaxy S8 a S8+
 • Galaxy S7 a S7 edge
 • Galaxy S6, S6 edge a S6 edge+
 • Galaxy Note 5

K oběma těmto variantám, jak jsem již zmiňoval, dostanete Gear VR Controller, což je ovladač, který velmi usnadní a zpříjemní používání VR (více se o ovladači zmíním níže). Volitelně si můžete dokoupit jakýkoli bluetooth gamepad, který vyžadují některé náročnější hry na ovládání, např. Minecraft. V drtivé většině případů si však vystačíte s ovladačem v balení. Alternativně můžete celé VR ovládat i pomocí tlačítek a touchpadu přímo na brýlích, avšak je to značně nepohodlná cesta.

Prohlídka zařízení

Na brýlích samotných se nachází dvě čočky, které umožňují sledování velmi blízkých objektů (displej telefonu). V místě, kde se vkládá telefon, se nachází odnímatelný USB-C konektor s malým zámečkem pro jeho odejmutí a případnou výměnu za microUSB konektor. Naproti konektoru se nachází zápatka, která drží telefon či krytku optiky na místě.  Pokud se tedy brýle nepoužívají, místo telefonu nainstalujte krytku. Nejen kvůli ochraně čoček, ale i kvůli riziku vznícení při kontaktu se slunečním svitem.

Z vnitřní strany brýlí se nachází příjemné polstrování, které sice po delším používání otlačí čelo, ale nepůsobí nijak nepohodlně a i při dlouhodobějším používání jsem nebyl nucený brýle sejmout kvůli nepohodlnosti. Mezi čočkami se nachází malý senzor přiblížení, který automaticky spustí prostředí VR po nasazení.

Ze spodní strany se nachází pouze USB konektor typu C, kterým můžete zařízení v headsetu nabíjet, avšak pouze, pokud nemáte brýle nasazené, aby nedocházelo k přehřívání zařízení.

Na levé straně se nachází pouze loga společnosti Samsung, Gear VR a Oculus. Právě s ním Samsung již od samotného počátku Gear VR Samsung spolupracuje, jelikož se jedná o jednu z největších firem v tomto průmyslu. Aktuálně patří Facebooku.

Na pravé straně se nachází prostorný touchpad s malým vroubkem v jeho středu, aby bylo možné poznat prostředek touchpadu ve chvíli, kdy máte brýle nasazené. Na jeho straně se nachází kolébka ovládání hlasitosti a nad ním dvě tlačítka – pro navrácení domů a pro krok zpět. Na vrchní straně brýlí se poté ještě nachází doostřovací kolečko, díky kterému si můžete zaostřit obraz na míru vašim očím a kompenzovat tak případnou oční vadu, jelikož s brýlemi Gear VR používat nelze.

Bezdrátový ovladač funguje díky technologii Bluetooth a nachází se na něm čtyřsměrové a potvrzovací tlačítko, jehož plocha funguje zároveň i jako malý touchpad pro scrollování obsahu či webových stránek. Pod ním se nachází tlačítko pro navrácení domů a tlačítko pro vrácení o krok zpět. Ještě níže se nad sebou nachází dvě tlačítka pro regulaci hlasitosti. Pokud se rozhodnete se do virtuální reality často vracet, hladina nabití baterií v ovladači bude rychle mizet. Ocenil bych spíše dobíjecí integrovaný akumulátor.

3,5mm jack konektor na telefonu je při používání Gear VR headsetu dostupný a pro ještě lepší zážitek společně s kompletní ztrátou vnímání opravdové reality většina aplikací doporučuje sluchátka používat. Zároveň se nedoporučuje využívat bluetooth sluchátek a to především kvůli zpoždění, které by zážitek kazilo.

Prostředí a zážitek z používání

Se Samsung Gear VR jsem se naučil poměrně rychle. Při prvním vložení telefonu do headsetu mě nabídl instalaci nezbytných součástí, které jsou k provozu Gear VR vyžadovány. Společně s nimi se nainstaluje i prostředí Oculus Home, které ve výchozím nastavení nahradí prostředí Samsung VR, které nabízí v kostce pouze přehrávání videí.

Před vložením telefonu do headsetu je ideální ho nabít, odemknout, spustit Bluetooth a dlouze podržet domovské tlačítko na ovladači pro jeho spuštění a spárování. Nutno podotknout, že při prvním spárování ovladače je nutné ho správně zkalibrovat. Stačí postupovat dle pokynů, nejdříve několikrát s ovladačem hýbat ve tvaru osmičky a poté ho na pár sekund položit na rovnou plochu. Poté je vše připraveno k použití.

Po nasazení brýlí se ocitnete v prostředí Oculus VR, které ihned nabídne založení Oculus účtu, který slouží pro hraní multiplayerových her či nakupování aplikací, které nastavíte v prostředí mobilní aplikace. Poté se již můžete volně v prostředí Oculus VR pohybovat, pravděpodobně však vaše první kroky zavítají do Oculus Store, ve kterém si můžete stahovat i kupovat obsah či aplikace. Přímo v Oculus VR je zabudovaný internetový prohlížeč, velmi dobře zpracovaný tutoriál ve virtuální realitě a veškeré nastavení, vč. možnosti streamování na Facebook či lokálně do zařízení.

Pokud se chcete o zážitky z VR podělit s ostatními, přímo v mobilní aplikaci ještě před nasazením brýlí můžete v nastavení zvolit odesílání na Chromecast. Připojení k televizi s funkcí Google Cast mi však nabídnuto nebylo, pouze zařízení Chromecast (konkrétně jeho druhá generace). Bohužel, v tu chvíli přijdete o zvuk, jelikož telefon ho kvůli přehrávání na televizi přehrávat nemůže a na televizi by byl cca o dvě sekundy zpožděný.

Co se týká zážitku z používání, jde opravdu o to, najít si aplikace či hry, které vás zaujmou. A jakože takových, které mě zaujaly, nebylo málo. Přiučil jsem se o fungování na vesmírné stanici ISS, prohlížel jsem si atomy či bakterie v nadživotní velikosti a kromě toho, s Gear VR se dá na dlouho zabavit (respektive než dojde akumulátor v telefonu). S Galaxy S8 s akumulátorem o kapacitě 3000mAh jsem byl schopný ji ve VR vybít do třičtvrtě hodiny.

Horší to již bylo s očima. Přestože dnes telefony disponují velmi vysokým rozlišením displejů, ve VR vše vypadá jako struhadlo. Obraz koukatelný rozhodně byl, avšak při delším používání si doporučuji dávat přestávky a nepoužívat brýle příliš dlouho. Přiblížení je tak masivní, že pomocí oka jsem byl schopný vidět RGB subpixely jednotlivých pixelů. Odezva na pohyb však byla překvapivě rychlá a na horší rozlišení jsem si zvykl, ale je to rozhodně jedna z věcí, která je třeba v budoucnu zlepšit.

Telefon je většinu času v prostředí virtuální reality maximálně vytížen, což se odvíjí i na zvýšeném zahřívání zařízení. Za celou dobu používání se mi však telefon přehřál pouze jednou a to tak, že se prostředí VR vyplo a po vyjmutí telefonu z headsetu se pouze objevila hláška, že aplikace bude do 20s ukončena a že veškerá neuložená data budou ztracena.

Zajímavé aplikace či hry

Aplikací a her, které jsem v průběhu testování vyzkoušel, zakoupil a popř. zase smazal, byl nespočet. Pokud bych se měl zmiňovat o všech, které mě alespoň na chvíli zabavily, článek by neznal konců. Vybral jsem tedy krátký výběr čtyř aplikací, které rozhodně stojí za vyzkoušení.

Paint VR

Poměrně zajímavou a zábavnou aplikací je Paint VR, která je bohužel zpoplatněná cenovkou kolem pěti amerických dolarů, avšak pokud si počkáte na slevy, nechá se sehnat i za cenu kolem dolaru. V této aplikaci za pomocí ovladače pouze malujete, avšak ve 3D a můžete se mezi jednotlivými malůvkami pohybovat. Kreativitě se zde tedy meze nekladou.

Odkaz na Oculus Store

Mission: ISS

Tato je moje nejvíce oblíbená. Dovolí vám totiž projít si na vlastní kůži celou vesmírnou stanici ISS, plnit různé mise, zažít stav beztíže či se podívat do volného kosmu. Díky Mission: ISS se dozvíte nepřeberné množství informací o životě astronautů na vesmírné stanici, co dělají, jak se stravují, koupou nebo jak často si mění oblečení. A věřte, že to je opravdu zajímavý zážitek. Na ovládání postačí Gear VR Controller.

Odkaz na Oculus Store

Dead and Buried

Jedná se o další povedenou hru ze studií samotného Oculusu. V této hře se přesunete do amerického westernu a bojujete v rychlých duelech s ostatními reálnými hráči o vítězství. Hra nabízí i dva nekonečné módy, kdy se můžete s přáteli předhánět, kdo zahraje více. V jednotlivých vlnách se na vás valí zombies, kteří postupně mutují a zrychlují. Přidávají se k nim ostrostřelci, kteří vás mohou zabít jedinou ránou. Jako pistole slouží Gear VR Controller a zážitek je opravdu skvělý.

Odkaz na Oculus Store

Cine VR

Tuto aplikaci bych označil spíše jako zajímavost. Přenese vás totiž do obřího kina, ve kterém si můžete pouštět trailery k filmům či filmy z paměti telefonu. Zážitek je to také opravdu zajímavý, avšak není to na dlouhé sledování už kvůli vysokému namáhání očí. Díky této aplikaci jsem si zkusil spustit video z mé autokamery desítkám diváků ve virtuálním kině.

CINEVR - The Movie Theater
CINEVR - The Movie Theater
Developer: CINEMUR S.A.
Price: Free

Závěr

Samsung Gear VR 2017 pro Galaxy S8 či Note 8 je rozhodně zajímavý doplněk k vašemu Galaxy zařízení, které vás během pár chvil dokáže přenést do jiné reality plné kreativity, informací, her, zábavy či světa 3D videí, ke kterým v opačném případě potřebujete 3D televizi či monitor.

Za cenu kolem 3 600kč se rozhodně nejedná o dostupný kus příslušenství pro každého pouze pro účely, které jsem v průběhu recenze představil. Pokud se ale pro Gear VR rozhodnete, rozhodně nešlápnete vedle. Ať jsem totiž headset půjčil komukoli, vždy byl naprosto unešený možnostmi.

Vše má ale taky svá negativa. Gear VR vyžaduje vlajkové modely Galaxy, snímkovací frekvence 60 snímků za sekundu není při rychlejších pohybech úplně plynulá, v určitých chvílích dochází k problémům s trhaným zvukem, občas i obrazem, a rozlišení rozhodně není ideální a šetrné k očím.

Foto: Tech Revue

Samsung Gear VR (2017)

8.5

Celkové hodnocení

8.5/10

Klady

 • Zážitek z VR
 • Software a prostředí
 • Široká paleta aplikací
 • Ergonomika
 • Zpětná kompatibilita

Zápory

 • Hrubý rastr
 • Ovladač se často vybíjí
 • Mnoho placeného softwaru
Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď