Středa, Leden 22

Samsung představil nové vlajkové lodě Galaxy S9 a S9+. Revoluce či zklamání?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Samsung na dnešní tiskové konferenci na barcelonském veletrhu spotřební elektroniky MWC 2018 představil v rámci svého eventu Unpacked 2018 nové vlajkové lodě Galaxy S9 a Galaxy S9+.

Design a displej

Začněme tedy netradičně po stránce designu, jelikož v něm se oproti předchůdcům nic velkého neudálo. Ke stávajícím barevným provedením Midnight Black (černá), Orchid Grey (šedá), Coral Blue (modrá) se připojilo i jedno nové, poměrně slušivé Lilac Purple (fialová). Samsung na zádech telefonů zamíchal s prvky kolem fotoaparátu. Přisvětlovací LED dioda se společně se snímačem srdečního tepu přesunuly napravo od snímače a vystřídali tak čtečku otisků prstů, která se nyní nachází pod čočkou fotoaparátu. Samsung se ani teď nesvezl s konkurencí a neodstranil tak 3,5mm jack ze spodní strany telefonu. Telefony jsou poté vodě a prachu odolné a to dle standardu IP68.

Na přední straně se stále vyjímá skoro bezrámečkový Infinity displej, který zachovává rozměry 5,8″ u modelu S9 a 6,2″ u S9+ a rozlišení QuadHD. Displeje by však nyní měly dle Samsungu nabídnout pouze vyšší jas. Nad displejem se i nadále nachází snímač očních duhovek, který byl však posilněn funkcí rozpoznávání obličeje, které však funguje pouze na základě čelního fotoaparátu. Tyto dvě technologie se totiž doplňují a vzájemně urychlují odemčení telefonu a to v jakýchkoli světelných podmínkách. Na horní a spodní straně se ještě nachází duální stereo reproduktory, které naladila společnost AKG a podporují virtuální prostorový zvuk Dolby Atmos. Samsung se zároveň chlubí, že jsou reproduktory dvojnásobně hlasitější, než u modelu S8 a že jsou celkově nejhlasitější ze všech Galaxy telefonů vůbec. Rozhodně se tedy těšíme, až si to vyzkoušíme naživo.

Fotoaparát

Největším lákadlem však byla bezesporu vylepšená kamera. Ta stále zachovává rozlišení 12MPx, avšak disponuje proměnlivou clonou, což je u smartphonů vůbec poprvé k vidění. Doposud fotoaparáty ve smartphonech disponovaly pouze pevnou clonou, která se v posledních letech neustále zvětšovala. Kromě toho, že dovolí dostat na čip více světla, u clonových čísel pod f/2.0 však již může začít docházet k nedokonalé ostrosti všech prvků na fotografii. Pokud bude tedy slunečný den, uzavření clony pomůže od přepalů a zostří fotografii. Více o základech fotografování a jak funguje clona naleznete ve článku zde.

Přímo do senzoru fotoaparátu poté Samsung ještě integroval dedikovanou DRAM paměť, která disponuje mnohem vyšší rychlosti zápisu, než sběrnice na desce telefonu. To je dobré pro lepší snímky v noci, kdy může telefon rychle po sobě zachytit několik stejných snímků a také pro ultra slow-motion videa. Ta umí nová S9 a S9+ až ve frekvenci 960 snímků za sekundu a po dobu až 0,2 sekundy. Asi si říkáte, že to není mnoho, ale pokud se video zpomalí do videa ve frekvenci 30 snímků za sekundu, vznikne nám 6 sekund trvající zpomalené video.

Tato technologie však není nová, jako první ji již minulý rok uvedlo japonské Sony. Vznikl však problém, že nahrávání 0,2 sekundového videa se musí opravdu pečlivě načasovat, jinak vznikne slowmotion po, nebo před nějakou akcí. Na to Samsung myslel a přibalil k této funkcionalitě možnost automatického spuštění nahrávání slow-motion videa, kdy si uživatel vybere místo v záběru, kde se bude něco dít a telefon bude dané místo bedlivě sledovat. Díky tomu tedy sám natočí ve správnou chvíli správný moment. Pořízená videa lze také nastavit jako tapetu na zamykací obrazovku telefonu.

To vše v jednom snímači. Samsung Galaxy S9 ještě nabídne druhý snímač. Ten bude sloužit, podobně jako u Galaxy Note 8, jako tele objektiv. Disponuje tedy vyšší ohniskovou vzdáleností a stejně jako u Notu 8, budeme moci pořizovat i portréty se softwarově rozmazaným pozadím. Sluší se dodat i fakt, že u S9+ bude i tento snímač opticky stabilizován. Video zvládnou nové modely pořizovat, stejně jako S8, ve 4K rozlišení.

Rozšířená realita (AR)

Samsung postavil svojí prezentaci na faktu, že již více používáme telefon spíše v ruce před hlavou, než u ucha a stal se z něj tedy nejen telefon, ale náš denní pomocník prakticky ke všemu. Komunikace je však stále priorita a tak se kapičku inspiroval u Applu s jeho Animojis a vytvořil ARMojis. Pokuste se to vyslovit, dobrý jazykolam, že?

ARMojis však fungují trochu odlišněji, než u Applu, ale v zásadě je to velmi podobný princip. U Samsungu si totiž v aplikaci fotoaparátu necháte naskenovat obličej a to díky sto fotkám, který telefon v průběhu skenu pořídí. Poté vytvoří digitálního avatara, který bude vypadat, jako vy. Můžete mu přidat brýle, různé doplňky, oblečení a nebo upravit vzhled (vlasy, obličej,…). Když je hotovo, telefon předpřipraví sadu desítek emoji avatarů s vaším obličejem tak, abyste mohli rychle odepisovat na textové zprávy právě těmito animoji. Samozřejmě nechybí možnost pořizovat gify či obrázky v různých provedeních a právě tak, jak se zrovna tváříte.

Pokud byste ale se svým digitálním dvojníkem nebyli spokojení, Samsung jich pro vás ve spolupráci s Disneym hned několik připravil. Najdete zde například všem známého Mickey Mouse, postavičky z rodinky Úžasňákových a další oblíbené postavičky. ARMojis budou dostupné i aplikacím třetích stran.

Co se týká virtuální reality, Samsung úzce spolupracuje s ARCore od Googlu a třeba i díky tomu dokázal vylepšit svého asistenta Bixby. Ten nyní totiž, díky Google překladači, umí přímo ve fotoaparátu překládat různé nápisy v cizích jazycích a nebo vám zapisovat do aplikace Samsung Health jídlo, které jste snědli. Před jeho snědením na něj pouze namíříte fotoaparát, Bixby sám pozná, o jaký pokrm se jedná a nabídne vám jeho zalogování do aplikace pro zdravý životní styl. Dále je Bixby více spjat s nakupováním, např. pokud si vyberete nějaký make-up, Bixby vám ho díky rozšířené realitě nanese na tvář. Pokud se vám zalíbí, nabídne vám rovnou jeho nákup. Tyto funkce však zatím v Evropě nebyly spuštěny.

Hardware

Co se týká technických specifikací, Samsung byl v průběhu prezentace poměrně skoupý na slovo. Nové Samsungy jsou poháněny továrními čipsety Exynos 9810 se čtyřmi jádry na taktu 2,7GHz a dalšími čtyřmi na taktu 1,7GHz. Vyrobeny jsou za pomocí 10nm technologie. Operační paměť RAM byla u modelu S9 zachována na hodnotě 4GB, avšak u S9+ narostla na 6GB. Interní paměť disponuje kapacitou 64 nebo 256GB, u obou variant si tak můžete ještě vybrat paměť. Slot na paměťové karty microSD byl však zachován.

Integrovaný akumulátor také nenabídl vyšší kapacitu. U modelu S9 je kapacita deklarována na 3000mAh, u S9+ je akumulátor o 500mAh větší. Je tomu tedy stejně, jako u S8 a S8+. Dostupné je stále také rychlé bezdrátové nabíjení, které je kompatibilní s veškerými nabíjecími podložkami, které se doposud prodávaly. Co se týká konektivity, zde Samsung vylepšil například LTE modem, který nyní nabízí rychlosti stahování až 1Gbps a 802.11ac WiFi nabídne 4×4 MIMO antény.

Operační systém

Nové S9 a S9+ již v balení nabídnou nejnovější verzi operačního systému Android – 8.0 Oreo. Samsung si však dovolil ho trochu „obohatit“. Například nabídne lepší práci s notifikacemi, kdy když například sledujete video a přijde vám zpráva, jejím povytažením se zobrazí daná komunikační aplikace v režimu rozdělené obrazovky. Přehrávání videa se tedy nezastaví a vy stejně můžete odepsat v plnohodnotné aplikaci.

Dále Samsung zapracoval na přizpůsobení systému do korporátního prostředí. Vylepšil ochranu na úrovni mezi operačním systémem a hardwarem – Knox ve verzi 3.1. Tyto telefony tedy splňují různé standardy zabezpečení a jsou tedy více vhodné pro použití ve firmách. V nich je také nejvíce využívaný a oblíbený režim DeX, kdy po zasunutí telefonu do speciální kolébky můžeme pracovat s monitorem, klávesnicí a myší a používat telefon jako počítač. Ten Samsung také vylepšil – nabídl nový dok společně s možností využívat obrazovku telefonu jako touchpad či klávesnici.

Cena a dostupnost

Nové Samsungy Galaxy S9 a S9+ budou dostupné celosvětově od 16. března s tím, že je možné je již nyní předobjednávat. Ceny kupodivu nijak nenarostly, naopak oproti startovacím cenám předchůdce S8+ zlevnil model S9+ v 64GB variantě o rovnou pětistovku.

Cenové porovnání

64GB 256GB

Samsung Galaxy S9

21 999kč

24 499kč

Samsung Galaxy S9+ 24 499kč

26 999kč

 

Nyní se ale musím vrátit k otázce položené v nadpisu. Revoluce nebo zklamání? Označil bych to spíše za evoluci, jelikož oproti předchůdcům v podobě S8 a S8+ novinky nepřinášejí tolik zásadních vylepšení, které by stály za obětování nemalé sumy. Pokud se ale na nové S9 podívám jako na funkční celek bez ohledu na můj aktuální telefon, nabídnou opět to nejlepší, co dokáže aktuální technologie nabídnout. Rozhodnutí je tedy čistě na vás.

Foto: YouTube [1, 2, 3, 4]

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

2 komentáře

  1. Ano, skutečně nabízí to nejlepší. Otázkou ale je, na jak dlouho dovolí baterie využití těch úžasných technologií. A po jejím skonu nakolik bude náročná její výměna za novou. Náročností mám na mysli kvalitu druhé baterie a hlavně čas, když už si to běžný majitel nemůže udělat sám.

    • Martin Tuček na

      Již do modelu S8 Samsung integroval nový akumulátor, jehož životnost se zkracuje pomaleji, než běžně (po roce používání cca 95% kapacity). Výměnou za pevné a hezké tělo ji však sám nevyměníte, ale pokud ho pošlete do Britexu, za poplatek Vám ji vymění i při zachování voděodolnosti. Akumulátory, dle mého názoru, zastarají později, než morálně zastará zařízení samotné.

Zanechte odpověď