Čtvrtek, Září 19

SanDisk Extreme 900: Když chcete opravdu rychlé externí úložiště

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jste grafik, stříháte videa nebo pouze disponujete kupou dat, ke které potřebujete superrychlý přístup? Potom věnujte pozornost právě recenzovanému externímu disku Extreme 900.

Po jeho prvotním vyzkoušení jsem si nemyslel, že bych někdy měl potřebu investovat do externího SSD, ale rychlost pracování s ním mě opravdu přesvědčila, že plotnové disky jsou maximálně na filmy či dokumenty. Jelikož často upravuji fotografie a v mém ultrabooku mám jen 256GB SSD, importovat desítky GB dat je poměrně frustrující. Pokud jsem tyto fotografie nahrál na externí plotnový disk, jejich následná úprava (RAW, jedna fotografie mezi 30-50MB) nebyla nikterak pohodlná.

Obsah balení

V balení nehledejte nic extra. Přeci a jen se stále jedná o externí disk. Kromě disku samotného se zde tedy nachází nezbytná literatura a dva USB kabely. Jeden s běžnou USB-A koncovkou, běžně používaná v počítačích, druhá v provedení USB-C na USB-C. To potěší především uživatele nových Maců a ultrabooků, které disponují USB-C konektorem.

První pohled

SanDisk Extreme 900 jsme testovali v jeho 480GB variantě a vzhledově působí jako sendvič. Vrchní a spodní „bulka“ je vyrobena z příjemně chladivého hliníku a obepíná střední pryžovou část, která je příjemně měkčená a při pádu zřejmě pojme i nějakou tu energii. Konstrukční nevýhodou je, že po několika dnech nošení disku v batohu se na něm objevily první škrábance.

Po stranách je střední část děrovaná, evokuje to pocit, že disk se zřejmě při používání hodně zahřívá a tudy se teplo dostává ven. Tomu ale tak není, ani při delším zápisu na disk se disk nijak nehřeje, na dotyk je maximálně vlažný.  Indikaci zápisu na disk či čtení z disku zajišťuje nenápadná bílá LED dioda, která prozradí svoje dokonalé maskování až po svém rozsvícení.

Rychlosti a využití

Jak jsem již v úvodu zmiňoval, disk je vhodný především pro kreativní jedince, kteří tvoří především multimediální obsah – obrázky, videa. Editování 4K videa prostřednictvím USB 3.1 není žádný problém, stejně tak jako editování RAW fotografií. Pokud máte v notebooku či PC velké SSD, zřejmě nebude toto Váš nejpalčivější problém, ale ve většině případů uživatelé nejvíce kupují notebooky s SSD kapacitě 256GB, což není na úpravu multimédií mnoho.

Nespornou výhodou oproti plotnovým diskům či flash diskům je rychlost čtení a zápisu malých souborů. Pokud tedy pracujete například s nějakými velkými databázemi, které potřebujete mít neustále u sebe, externí SSD je taktéž určené pro Vás.

Srovnání velikosti s externím diskem WD My Passport 2TB

Co se týká rychlostí, na disk jsem zkoušel nahrávat fotografie, filmy a dokonce z něj i instalovat Windows. Fotografie se díky vysoké rychlosti zápisu menších souborů kopírovaly velmi rychle, taktéž celovečerní FullHD film, který se z disku přesunul za necelých 10 sekund. Instalace Windows byla bryskní, avšak oproti běžnému USB 3.1 flash disku jsem rozdíl tolik nezaznamenal.

Přesné rychlosti jsem změřil v benchmarku CrystalDisk Mark 5.2.2.

Závěr

Pokud jste tedy na základě této recenze zhodnotili, že pro Vás je externí SSD vhodné, s modelem Extreme 900 v jakékoli paměťové variantě od společnosti SanDisk nešlápnete vedle. Sekvenční rychlosti zápisu a čtení nepřekvapí, ale nesporná výhoda těchto disků je především rychlost čtení malých souborů.

Za aktuální cenu 6490kč za námi testovanou 480GB variantu se však nejedná o málo peněz.

SanDisk Extreme 900

9.5

Celkové hodnocení

9.5/10

Klady

  • Vzhled
  • Konstrukční zpracování
  • USB-C konektor
  • Rychlosti čtení a zápisu
  • Naprosto tichý

Zápory

  • Snadné poškrábání
  • Cena
Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď