Pátek, Květen 29

SanDisk Extreme Go USB 3.1: Mnoho výkonu a kapacity v malém těle

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

SanDisk je bezesporu jedním z velkých hráčů na trhu přenosných pamětí. Ať se jedná o paměťové karty, přenosné disky či USB flash disky, u SanDisku je záruka, že i přes vyšší cenovku nabídne spolehlivý výrobek.

Otestoval jsem tedy poměrně zajímavý flash disk řady Extreme Go (nejedná se o model Pro), který nabízí nejmodernější rozhraní USB 3.1, deklarovanou rychlost čtení 200Mbps a zápisu až 150Mbps a software SanDisk Secure Access, na který ještě přijde řeč.

Obsah balení

Flashka je zabalená pouze v balení typu blister, tudíž se v něm nachází pouze a jen USB flash disk, přičemž na zadní straně obalu jsou stručně uvedeny parametry a rychlý návod k použití.

Design

Na tomto flash disku mě ihned zaujal především mechanismus, díky kterému můžete skrýt USB konektor do těla disku tak, aby při přenášení nedošlo k jeho poškození. U flash disků se snímací „čepičkou“ jsem ji vždy za nějaký čas někde ztratil. Za to tedy rozhodně palec nahoru, přestože to není nic, co by neměly disky konkurenčních značek.

Flash disk ale rozhodně nepodléhá dnešním trendům nekonečného zmenšování a tak ji v zadní kapse u kalhot vždy bezpečně najdete. Na jejím konci výrobce neopomněl ani na malé očko pro uchycení disku na svazek klíčů.

Celý disk je provedený v matně černém plastu až na vrchní mechanismus vysouvání, který je lesklý. Při připojení k počítači flashdisk skrz tento mechanismus prosvítá příjemnou modrou barvou. Kvituji, že podsvícení není rušivě silné a disk připojený v notebooku tak neruší od práce. Pokud zrovna s diskem nijak nepracujete, svítí neustále modře. Když však začnete kopírovat soubory, disk se šíleně nerozbliká, nýbrž začne příjemně „dýchat“.

Samotný vysouvací USB 3.1 konektor je typu A a není oboustranný.

Zabezpečení na prvním místě

Pokud jste zvyklí si na svůj flash disk odkládat i cenná data, která se zásadně nesmí dostat do nepovolaných rukou, budete San Disk milovat. Připravil totiž speciální software, který si ke svému flash disku můžete bezplatně stáhnout.

Software San Disk Secure Access totiž vaše cenná data ukládá na flash disk v šifrované podobě, tudíž jsou případnému zloději bez hesla naprosto bezcenná. S daným softwarem si tedy nastavíte svoje super tajné heslo a určitá, nebo všechna data můžete šifrovat. Je třeba počítat s tím, že práce s velkými soubory se může přibrzdit, jelikož proces šifrování je poměrně náročný a slabší počítače tedy mohou přenosy zpomalovat.

Program umí nejen šifrovat data, ale například rychle upravovat šifrované dokumenty či bezpečně mazat data. Kvůli ušetření životnosti totiž veškeré dnešní paměti, jak disky v počítačích, tak flash disky, po smazání data fyzicky nesmažou, ale pouze je označí jako volné místo. Pokud se tedy daný paměťový blok nepřepíše, lze smazaná data stále obnovit z volného místa. Software Secure Access však umožňuje taková data bezpečně smazat tak, aby je již nebylo možné obnovit.

Rychlost

San Disk se u tohoto modelu flash disku chlubí především rychlostí. Slibuje, že celovečerní film ve 4K rozlišení zkopírujete během čtyřiceti sekund. Tuto skutečnost však musím potvrdit, rychlost je opravdu skvělá a v kombinaci s rychlým SSD v mém notebooku je radost s diskem pracovat.

Ať už se jedná o velká videa či RAW fotografie k editaci, či velké množství dokumentů, vše se zkopíruje do několika málo chvil. Přestože jsou rychlosti na poměry flash disků opravdu dobré, na externí SSD, které jsme nedávno testovali, však stále nedosahují.

Závěr

Externí USB flash disk San Disk Extreme GO umí být skvělým pomocníkem pro přenos velkého objemu dat v relativně malém těle. Líbila se mi konstrukce, přenosové rychlosti a především dodávaný software Secure Access, který zajistí potřebný pocit bezpečí těm z nás, kteří často přenáší citlivá data.

Výrobce tento flash disk nabízí hned v několika paměťových variantách, přičemž mnou testovaný kus disponoval 128GB čipem. Pokud však tolik místa nepotřebujete a spokojíte se s 64GB variantou, zaplatíte skoro o polovinu méně.

Foto: Tech Revue

SanDisk Extreme GO 128GB

10

Celkové hodnocení

10.0/10

Klady

  • Rychlosti
  • Design
  • Software Secure Access
  • Vysunovací mechanismus
  • Nerušivá indikační LED a poutko na klíče
Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď