Pondělí, Únor 24

Sandisk Wireless Stick: USB klíčenka trochu jinak

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sandisk nabízí poměrně zajímavou USB klíčenku, která to chce „natřít“ běžným USB flash diskům. Připojit se k němu dá totiž bezdrátově a to rovnou až ze třech zařízení najednou. Nechybí však ani běžné připojení přes USB.

V recenzi se podrobně podíváme na celé řešení připojení tohoto disku, a zda v tom není nějaký háček, když běžné flash disky s podobnou kapacitou stojí stejné peníze.

Obsah balení

V balení typu blister nalezneme pouze USB klíčenku Sandisk Wireless Stick a krátký návod. Žádné další napájecí adaptéry, kabely či další příslušenství nebudou k chodu třeba.

První spuštění a nastavení

Flashdisk můžete připojit buď přes klasický USB-A port v počítači, přes který se bude hlásit jako běžný flash disk, či bezdrátově. Nejdříve bude ale třeba disk nabít, které se provádí samo při připojení disku k počítači. Po jejím nabití si stačí pouze vyhledat aplikaci Sandisk Connect, která je dostupná pro iOS i Android.

Vaše zařízení díky aplikaci samo flashdisk po jeho zapnutí přidržením jediného tlačítka na jeho těle vyhledá a spojí se s ním. Poté máte na výběr, zda chcete být připojeni pouze k disku, čímž docílíte vyšší přenosové rychlosti, nebo zda chcete být připojení k disku i internetu, což bude mít dopad na přenosovou rychlost. Pokud zvolíte i připojení k internetu, je nutné ještě do aplikace zadat heslo k vaší WIFI síti. Nutno podotknout, že příjem WIFI samotným flash diskem je poměrně slabý a již za jednou zdí chytám pouze poloviční signál, přestože na jakémkoli jiném zařízení chytám stále plný signál.

Poté vás již aplikace přenese do přehledného prostředí, ve kterém můžete listovat mezi vašimi daty. V aplikaci můžete rovnou sledovat videa či filmy, prohlížet fotografie či dokumenty. Pokud chcete, můžete si z disku některá data stáhnout, či nahrát nová.

Využití

Pojďme si vlastně vůbec shrnout výhody bezdrátového připojení k USB flash disku. Sandisk Wireless Stick umožňuje připojení až třech bezdrátových zařízení najednou. To Sandisk propaguje například videem, které přikládám níže. Můžete jednoduše sdílet fotografie s více kamarády najednou, při stanování mohou sledovat filmy i vaši přátelé v okolních stanech či při firemním zasedání se mohou připojit a prohlížet dokumenty vaši kolegové.

Pokud však využíváte flash disk přímým připojením k počítači, nelze využít bezdrátovou funkcionalitu. Při zálohování velkého množství dat a následném kopírování zpět pro udržení maximální zátěže vypověděl disk službu po zhruba třech hodinách. Disk indikuje aktivitu pomocí LED diody, která se rozbliká červeně, pokud se úroveň nabití chýlí ke konci.

Flashka, dle mého názoru, výrazně ulehčí uživatelům Apple produktům s problémy s plnou pamětí, jelikož iPhony a iPady nepodporují paměťové karty. Nejenže Vám aplikace umožní bez jakékoli nutnosti připojení k internetu uvolnit drahocenné megabajty, ale zároveň umožňuje automatické zálohování, o kterém se podrobněji rozepíši níže. Při ztrátě či zničení vašeho zařízení nepřijdete o cenné vzpomínky.

V čem je tedy háček?

Cena bezdrátového flash disku je stejná, jako u jiných USB klíčenek, které touto funkcionalitou nedisponují. Je zde tedy něco, na čem se šetřilo, aby cena mohla zůstat nízká? Stejnou otázku jsem si pokládal ihned při prvotním rozbalování. Odpovědi jsem se dočkal záhy, když mě aplikace nabídla zálohu zhruba 20GB fotografií a videí z mého telefonu.

Přenosová rychlost byla totiž velmi nízká. Přestože stačí na stream jednoho FullHD videa, na stream třech videí již rozhodně ne. Očekával jsem, že rychlost bude lepší alespoň při přímém připojení flash disku k počítači přes USB. Provedl jsem tedy rychlostní benchmark CrystalDisk Mark, který odhalil, že flash disk má tristní rychlost čtení i zápisu.

Koncept je tedy jasný a velice chytrý, ale nízká rychlost přispívá k horšímu pohodlí práce s daty. Osobně bych si raději několik stovek připlatil za stejně funkční řešení s rychlejší pamětí.

Aplikace Sandisk Connect

Aplikaci Sandisk Connect jsem testoval na smartphonu s operačním systémem Android. Její nastavení jsem již popisoval výše, avšak zde si podrobně rozepíšeme její funkce. V aplikaci můžete přehledně vidět procento využití paměti v telefonu a USB flash disku samotném. Zároveň je možné si zde disk samozřejmě zabezpečit heslem či změnit jeho název.

Zajímavá je však funkce zálohy. V aplikaci můžete zálohovat například i svoje kontakty, což je příjemná funkce pro ty, kteří ještě nevyužívají Google kontakty či zálohu v rámci iOS. Nastavit můžete i zálohu galerie, která při každém připojení bezdrátového disku automaticky začne zálohovat nově pořízené fotografie či videa, které poté můžete ze svého telefonu odstranit pro uvolnění místa.

Aplikace byla přehledná a dokázala prohlížet většinu základních typů souborů.

Závěr

Sandisk Wireless Stick je moderní USB klíčenkou se zajímavou funkcionalitou. Aplikace pro její ovládání je snadná a přehledná, cena za disk není vysoká a zákazník má na výběr z různých kapacit od 16 do 256GB. Jedinou vadou na kráse je nízká rychlost čtení a zápisu, která značně ubírá na pohodlnosti při práci s daty na disku.

Specifikace

Hmotnost

22g

Rozměry

77x20x10 mm

Barevné provedení

Bílé, černé
Výdrž na jedno nabití

Zhruba 3 hodiny

Maximální počet bezdrátových klientů

3

Konektivita

USB 2.0, WIFI 802.11n

Kapacita

16, 32, 64, 128, 200, 256GB

Sandisk Wireless Stick

8

Celkové hodnocení

8.0/10

Klady

  • Design
  • Konektivita
  • Aplikace
  • Využití

Zápory

  • Rychlost
Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď